Spis treści
- Uratowane budynki dawnego Browaru Piastowskiego i jeden nowy wieżowiec
- Butelkownia z Leżakownią, z mieszkaniem w wieży z cegieł
- Stara stajnia - trzeci budynek zabytkowy, który udało się zachować na osiedlu
- Słodownia - wieżowiec w miejscu dawnej bramy wjazdowej do Wrocławia
- Cykl artykułów o osiedlu Browary Wrocławskie na Ołbinie - "wrocławskiej Arabii"
Uratowane budynki dawnego Browaru Piastowskiego i jeden nowy wieżowiec
Na działce, na której powstało osiedle Browary Wrocławskie znajdowały się pierwotnie cztery zrujnowane zabytkowe budynki dawnego Browaru Piastowskiego. Charakterystyczne fabryczne wiatrownice przypominające hełmy na wieżach kościelnych zostały umieszczone na dachu całkowicie nowego budynku, jako rodzaj rzeźby. Udało się zachować trzy stare budynki - dawne:
- butelkownię,
- leżakownię
- i stajnię.
Czwarty, Słodownię, zastąpiono, zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, budynkiem wysokim o aż 16 kondygnacjach.
Tu "wylądowały" stare wiatrownice:
Butelkownia z Leżakownią, z mieszkaniem w wieży z cegieł
Od strony ulicy większość budynków osiedla Browary Wrocławskie stanowią odrestaurowane obiekty z początku XX wieku. Odrestaurowane fasady z historyczną wieżą Butelkowni i Leżakowni są wizytówką zespołu. Stoją przy placu Browarnym, jednym z trzech placów osiedla, usytuowanym bezpośrednio przy ulicy Jedności Narodowej.
Przeczytaj także:
Połączone odrestaurowane budynki Butelkowni z Leżakownią są jednym z kilku miejsc osiedla, w których połączono starą i nową architekturę. Stara cegła sąsiaduje tu z jasnymi, współczesnymi dobudówkami. W ceglanej wieży zaprojektowano mieszkanie.
Stara stajnia - trzeci budynek zabytkowy, który udało się zachować na osiedlu
Stara Stajnia to unikalny budynek w skali europejskiej. Zachowała się tutaj dawna pochylnia, po której kiedyś prowadzono konie do pracy w browarze.
Przed budynkiem jest plac z konstrukcjami, po których pnie się chmiel - roślina wykorzystywana do produkcji piwa, przypominająca o historii tego miejsca.
Wyjątkowe okna z charakterystycznym łukowym nadprożem doświetlają wnętrze, poza tym adaptując zabytkową architekturę, uzupełniono je o współczesne dodatki: większe okna, balkony i zadaszenia.
Słodownia - wieżowiec w miejscu dawnej bramy wjazdowej do Wrocławia
Budynek nowej Słodowni - jedyny wieżowiec w Browarach Wrocławskich - jest apartamentowcem. Stanął w miejscu, w którym kiedyś była brama miejska, w narożniku terenu Browarów pomiędzy Kanałem Miejskim Rzeki Odry a ruchliwą ulicą Jedności Narodowej. Od strony rzeki krawędź osiedla definiują trzy prostopadłościenne kubatury nowej zabudowy - Słodownia to najwyższa z nich i obok komina dawnego browaru jedna z dominant wysokościowych osiedla.
Z 16-kondygnacyjnego wieżowca roztacza się imponujący widok.
Ulokowanie budynku wysokiego właśnie w tym miejscu było przewidziane w MPZP.
w miejscu historycznej bramy miasta stanął budynek wysoki. Tę zaplanowanych przez urbanistów miejskich dominantę wysokościową (55 metrów) ma w przyszłości uzupełnić analogiczny budynek po drugiej stronie ul. Jedności Narodowej - Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka, projektanci
W odróżnieniu od pozostałych nowych budynków osiedla w wieżowcu elewacje są bardziej skomplikowane geometrycznie. Czerwony pionowy pas na fasadzie jest echem komina z nazwą osiedla -"browary" - który znajduje się obok.
Dziedziniec Leżakowni zwieńczono stalową konstrukcją, która stanowi echo dawnej zabudowy.
Cykl artykułów o osiedlu Browary Wrocławskie na Ołbinie - "wrocławskiej Arabii"
Ten tekst jest trzecim z cyklu poświęconego Browarom Wrocławskim. Przeczytaj wprowadzenie:
Cykl obejmuje następujące teksty, które będziemy sukcesywnie publikować na stronie "Architektury-murator":
- Zbigniew Maćkow Odrzemysłowienie świadomości. Browary Wrocławskie - teren dawnej fabryki zastąpiony przez mieszkania;
- Katalog wyróżniających się obiektów na osiedlu Browary Wrocławskie - Stajnia, Leżakownia, Butelkownia i Słodownia - Browary Wrocławskie mają wyjątkowe obiekty;
- Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka Browary Wrocławskie. Historyczna cegła i starannie odtworzony tradycyjny bruk;
- Roman Rutkowski Browary na Ołbinie we Wrocławiu to budynki świetnie zaprojektowane od środka, lecz niewykorzystana rzeka, mało zieleni i hałas torów kolejowych;
- Michał Duda Browary Wrocławskie to antidotum na toksynę nieustannych wyburzeń?