cykl browary wrocławskie

Stajnia, Leżakownia, Butelkownia i Słodownia - Browary Wrocławskie mają wyjątkowe obiekty

2024-06-10 10:09

W kolejnym odcinku prezentacji osiedla Browary Wrocławskie przedstawiamy trzy najstarsze z zabudowań fabrycznych oraz najwyższy budynek, wyznaczający punkt dawnej bramy wjazdowej do Wrocławia.

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Spis treści

 1. Uratowane budynki dawnego Browaru Piastowskiego i jeden nowy wieżowiec
 2. Butelkownia z Leżakownią, z mieszkaniem w wieży z cegieł
 3. Stara stajnia - trzeci budynek zabytkowy, który udało się zachować na osiedlu
 4. Słodownia - wieżowiec w miejscu dawnej bramy wjazdowej do Wrocławia
 5. Cykl artykułów o osiedlu Browary Wrocławskie na Ołbinie - "wrocławskiej Arabii"

Uratowane budynki dawnego Browaru Piastowskiego i jeden nowy wieżowiec

Na działce, na której powstało osiedle Browary Wrocławskie znajdowały się pierwotnie cztery zrujnowane zabytkowe budynki dawnego Browaru Piastowskiego. Charakterystyczne fabryczne wiatrownice przypominające hełmy na wieżach kościelnych zostały umieszczone na dachu całkowicie nowego budynku, jako rodzaj rzeźby. Udało się zachować trzy stare budynki - dawne:

 • butelkownię,
 • leżakownię
 • i stajnię.

Czwarty, Słodownię, zastąpiono, zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, budynkiem wysokim o aż 16 kondygnacjach.

Tu "wylądowały" stare wiatrownice:

Browary Wrocławskie - wiatrownice

i

Autor: Maciej Lulko Od strony Odry architekci zaprojektowali nieduży bulwar. Na osi widokowej, w miejscu podobny do starego umieszczono stare fabryczne wiatrownice.

Butelkownia z Leżakownią, z mieszkaniem w wieży z cegieł

Browary Wrocławskie

i

Autor: Maciej Lulko Odrestaurowane fasady Butelkowni i Leżakowni są wizytówką zespołu.

Od strony ulicy większość budynków osiedla Browary Wrocławskie stanowią odrestaurowane obiekty z początku XX wieku. Odrestaurowane fasady z historyczną wieżą Butelkowni i Leżakowni są wizytówką zespołu. Stoją przy placu Browarnym, jednym z trzech placów osiedla, usytuowanym bezpośrednio przy ulicy Jedności Narodowej.

Przeczytaj także: 

Połączone odrestaurowane budynki Butelkowni z Leżakownią są jednym z kilku miejsc osiedla, w których połączono starą i nową architekturę. Stara cegła sąsiaduje tu z jasnymi, współczesnymi dobudówkami. W ceglanej wieży zaprojektowano mieszkanie.

Browary Wrocławskie

i

Autor: materiały prasowe - dzięki uprzejmości SRDK Studio Projekt W kilku miejscach starą i nową architekturę połączono.
Browary Wrocławskie

i

Autor: materiały prasowe - dzięki uprzejmości SRDK Studio Projekt Butelkownia i Leżakownia z góry

Stara stajnia - trzeci budynek zabytkowy, który udało się zachować na osiedlu

Browary Wrocławskie - Stara Stajnia

i

Autor: Maciej Lulko Plac artystyczny pod budynkiem dawnej stajni. Konstrukcje dla pnączy chmielu wykonano z oryginalnych żeliwnych słupów i kratownic.

Stara Stajnia to unikalny budynek w skali europejskiej. Zachowała się tutaj dawna pochylnia, po której kiedyś prowadzono konie do pracy w browarze.

Przed budynkiem jest plac z konstrukcjami, po których pnie się chmiel - roślina wykorzystywana do produkcji piwa, przypominająca o historii tego miejsca.

Wyjątkowe okna z charakterystycznym łukowym nadprożem doświetlają wnętrze, poza tym adaptując zabytkową architekturę, uzupełniono je o współczesne dodatki: większe okna, balkony i zadaszenia.

Browary Wrocławskie - Stara Stajnia

i

Autor: materiały prasowe - dzięki uprzejmości SRDK Studio Projekt Na placu przed budynkiem dawnej stajni jest oryginalny chmielnik, przypominający, z czego powstaje piwo.

Słodownia - wieżowiec w miejscu dawnej bramy wjazdowej do Wrocławia

Browary Wrocławskie - Słodownia

i

Autor: Maciej Lulko Ceglany komin i apartamentowiec są dominantami wysokościowymi osiedla. W usytuowanym od północy wieżowcu elewacje od ulicy w dużej mierze stanowią przeszklone loggie

Budynek nowej Słodowni - jedyny wieżowiec w Browarach Wrocławskich - jest apartamentowcem. Stanął w miejscu, w którym kiedyś była brama miejska, w narożniku terenu Browarów pomiędzy Kanałem Miejskim Rzeki Odry a ruchliwą ulicą Jedności Narodowej. Od strony rzeki krawędź osiedla definiują trzy prostopadłościenne kubatury nowej zabudowy - Słodownia to najwyższa z nich i obok komina dawnego browaru jedna z dominant wysokościowych osiedla.

Z 16-kondygnacyjnego wieżowca roztacza się imponujący widok.

Browary Wrocławskie

i

Autor: Maciej Lulko Z najwyżej usytuowanych kondygnacji wieżowca od południa widać panoramę Wrocławia.

Ulokowanie budynku wysokiego właśnie w tym miejscu  było przewidziane w MPZP.

w miejscu historycznej bramy miasta stanął budynek wysoki. Tę zaplanowanych przez urbanistów miejskich dominantę wysokościową (55 metrów) ma w przyszłości uzupełnić analogiczny budynek po drugiej stronie ul. Jedności Narodowej - Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka, projektanci

W odróżnieniu od pozostałych nowych budynków osiedla w wieżowcu elewacje są bardziej skomplikowane geometrycznie. Czerwony pionowy pas na fasadzie jest echem komina z nazwą osiedla -"browary" - który znajduje się obok.

Dziedziniec Leżakowni zwieńczono stalową konstrukcją, która stanowi echo dawnej zabudowy. 

Cykl artykułów o osiedlu Browary Wrocławskie na Ołbinie - "wrocławskiej Arabii"

Ten tekst jest trzecim z cyklu poświęconego Browarom Wrocławskim. Przeczytaj wprowadzenie:

Cykl obejmuje następujące teksty, które będziemy sukcesywnie publikować na stronie "Architektury-murator":

 1. Zbigniew Maćkow Odrzemysłowienie świadomości. Browary Wrocławskie - teren dawnej fabryki zastąpiony przez mieszkania;
 2. Katalog wyróżniających się obiektów na osiedlu Browary Wrocławskie - Stajnia, Leżakownia, Butelkownia i Słodownia - Browary Wrocławskie mają wyjątkowe obiekty;
 3. Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka Browary Wrocławskie. Historyczna cegła i starannie odtworzony tradycyjny bruk;
 4. Roman Rutkowski Browary na Ołbinie we Wrocławiu to budynki świetnie zaprojektowane od środka, lecz niewykorzystana rzeka, mało zieleni i hałas torów kolejowych;
 5. Michał Duda Browary Wrocławskie to antidotum na toksynę nieustannych wyburzeń?