cykl browary wrocławskie

Browary na Ołbinie we Wrocławiu: świetnie zaprojektowane od środka budynki, niewykorzystana rzeka, mało zieleni i hałas

2024-06-15 12:34

Roman Rutkowski, architekt i Wykładowca z Politechniki Wrocławskiej, docenia układ przestrzenny mieszkań na osiedlu Browary Wrocławskie – chwali wnętrza mieszkań, lecz mniej mu się podoba nowo powstała część miasta od zewnątrz, mimo zrewitalizowania ze smakiem obiektów historycznych

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

  1. Industrialna architektura z przełomu XIX i XX wieku miejscem 1000 mieszkań we Wrocławiu na Ołbinie
  2. Przy rzece i torach kolejowych urywa się zachowany układ przestrzenny dawnego browaru
  3. Deptak połączono z bulwarem, ale pieszym w Browarach Wrocławskich mogą przeszkadzać samochody
  4. Nowe budynki Browarów na Ołbinie to zestaw typowych elementów... i wygodne mieszkania z dobrym rozkładem
  5. Cykl artykułów o osiedlu Browary Wrocławskie na Ołbinie - "wrocławskiej Arabii"

Industrialna architektura z przełomu XIX i XX wieku miejscem 1000 mieszkań we Wrocławiu na Ołbinie

W sensach urbanistycznym i architektonicznym to na pewno było przedsięwzięcie niełatwe: zbudować fragment miasta na zrębie industrialnej architektury z przełomu XIX i XX wieku, zapewnić w nim realizację różnych współczesnych miejskich potrzeb i jeszcze w tym wszystkim wyjść na swoje jako komercyjny deweloper. Archicom – czyli projektant, inwestor oraz sprzedawca mieszkań i lokali użytkowych w Browarach Wrocławskich – to firma duża i doświadczona, ze stażem zaczynającym się jeszcze w poprzednim stuleciu, założona i prowadzona do roku 2021 między innymi przez architektów Dorotę Jarodzką-Śródkę i Kazimierza Śródkę (obecnie, po zmianach strukturalnych, funkcjonująca jako Grupa Echo-Archicom).

  • Mieszkań w Browarach jest 1000,
  • powierzchni do wynajęcia – w których można pracować, robić zakupy, korzystać z różnych usług, jeść posiłki lub się po prostu relaksować – jest ponad 6 tys. m2,
  • a to wszystko zlokalizowane zostało w bardzo zróżnicowanej przestrzeni zewnętrznej.

Przeczytaj też:

Przy rzece i torach kolejowych urywa się zachowany układ przestrzenny dawnego browaru

Przystępując do projektowania, Archicom zastał na działce cztery zabytkowe budynki pozostałe po dawnym Browarze Piastowskim.

Pierwotnie niemal wszystkie obiekty Browaru zlokalizowano w ortogonalnym układzie współrzędnych. Złożone z zabudowań różnej wielkości i różnych rzutach obecne osiedle ten zamysł kontynuuje. Położony na romboidalnej działce między ruchliwą ulicą prowadzącą na północ miasta, Odrą i torami kolejowymi, układ ten tworzy przyjazne człowiekowi uliczki i place, ale też jakby urywa się przy rzece i przy torach, nie reagując we właściwy sposób na ich sąsiedztwo.

W pierwszym przypadku ewidentnie brak jest lokali usługowych z widokiem na teren rzeczny i zaprojektowany na nim nieduży bulwar. W przypadku drugim budynki z mieszkaniami chyba nie do końca należycie odwracają się od hałaśliwej trakcji kolejowej, a przed nią samą brakuje zieleni wysokiej.

Deptak połączono z bulwarem, ale pieszym w Browarach Wrocławskich mogą przeszkadzać samochody

Co należy docenić, projektanci doprowadzili do bulwaru główny deptak zbierający ruch pieszy z całego osiedla, umieszczając przy tym bulwarze szerokie, tarasowo wznoszące się pasy zieleni i ławek dla odpoczywających mieszkańców. Jak chyba w każdym współcześnie budowanym w Polsce osiedlu mieszkaniowym, w Browarach Wrocławskich nierozwiązywalnym problemem są parkujące na terenie samochody, dla których z jednej strony jest tutaj za mało miejsca (bo gdzie zatrzymają się goście mieszkańców?), ale które jednocześnie tego miejsca w przestrzeniach między budynkami zabierają zbyt dużo – czego przykładem jest zajęcie przez parkingi znacznych części dwóch placów, które teoretycznie Archicom przeznacza na ‘sztukę, kulturę i dzieła kreatywne’. Co jest też wątpliwe, autorzy projektu, umieszczając większość wjazdów do parkingów podziemnych od strony torów, jedną z dwóch idących przez osiedle dróg dojazdowych przeprowadzili przez fragmenty ciągów pieszych i obrzeża wspomnianych wcześniej placów, co na pewno psuje nastrój tych przewidzianych przede wszystkim dla pieszych przestrzeni.

Posłuchaj podcastu:

Nowe budynki Browarów na Ołbinie to zestaw typowych elementów... i wygodne mieszkania z dobrym rozkładem

Nigdy nie byłem fanem architektury Archicomu, w mojej opinii ich budynkom zawsze brakowało mocy, dobrej geometrii i lepszego detalu. Tak też jest w Browarach Wrocławskich: o ile obiekty historyczne zostały zrewitalizowane ze smakiem, tak obiekty nowe to właściwie zestaw detali typowych, które w sensie komercyjnym są rozwiązaniem najlepszym dla liczącego pieniądze dewelopera.

Jest jednak druga strona typizacji architektury Archicomu: mieszkania oferowane przez tę firmę od lat uważam za najlepiej zaprojektowane we Wrocławiu.

W mieszkaniach tych, w najbardziej pożądanym na rynku schemacie rozkładowym, bardzo łatwo jest w salonie umieścić telewizor wraz z przynależną kanapą, szafy w przedpokojach i wszystkie niezbędne sprzęty w łazienkach, a układ konstrukcyjny jest optymalnie dopasowany do przestrzeni parkingów na dolnych kondygnacjach. Dlatego od dawna mam wrażenie – a opisywane osiedle jest tego kolejnym przykładem – że budynki Archicomu są projektowane jakby od środka, właśnie od rozłożenia mieszkań i zawartych w tych mieszkaniach pomieszczeń. Z pożytkiem dla przyszłych mieszkańców.

Cykl artykułów o osiedlu Browary Wrocławskie na Ołbinie - "wrocławskiej Arabii"

Na naszej stronie znajdziesz następujące części cyklu poświęconego Browarom Wrocławskim:

Zapoznaj się też z tekstem wprowadzającym do cyklu poświęconego osiedlu Browary Wrocławskie: