Architektura MuratorProjektyWspółczesna architektura i dach dwuspadowy? Edge House projektu Mobius Architekci

Współczesna architektura i dach dwuspadowy? Edge House projektu Mobius Architekci

Edge House to dom jednorodzinny zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Mobius Architects. Punktem wyjścia dla projektu była wyjątkowa topografia podkrakowskiej działki. Dzięki wykorzystaniu naturalnych właściwości terenu projektanci uzyskali ciekawy efekt bryły obsuwającej się ze skalnego urwiska

Edge House, Mobius Architekci
Edge HouseKraków
AutorzyMobius Architekci
Powierzchnia całkowita860.0 m²
Data realizacji (koniec)2013
ProjektantMobius Architekci

Edge House, czyli dom na krawędzi, to nowa realizacja pracowni Mobius Architekci. Projektanci wykorzystali naturalne właściwości położonej pod Krakowem działki, przeciętej na dwie części przez ośmiometrową skarpę. Dom został malowniczo wpisany w krajobraz i stał się łącznikiem pomiędzy zróżnicowanymi poziomami terenu. Dzięki temu zabiegowi architekci uzyskali dramatyczny efekt zsuwania się prostopadłościennej bryły po ścianie skalnego urwiska. Jednocześnie udało im się połączyć współczesną w wyrazie architekturę z tradycyjnym dachem dwuspadowym. Jak piszą architekci: "Pochyłe pudełko wytworzyło taki dach - jego połacie to nic innego jak ścianki przekrzywionego prostopadłościanu".

Z jednej strony Edge House wygląda jak obsuwający się ze skarpy prostopadłościan, który odróżnia się od wapiennych formacji skalnych pokrywającym elewację ciemnym łupkiem. Z drugiej strony domu, na wzniesieniu otwierającym widoki na górski krajobraz, zaprojektowano ramiona o organicznych kształtach. Te dodatkowe skrzydła, w których umieszczono basen ze SPA i garaż z częścią techniczną, odcinają się od krajobrazu białymi, żelbetowymi ramami oraz wygiętymi elewacjami pokrytymi jesionowym drewnem. Skrzydła te wtapiają się w stok, a ich zielone stropodachy zlewają się z pokrytymi trawą zboczami ogrodu.

Edge House to kolejny projekt pracowni architektonicznej Mobius Architekci, który podejmuje podejmuje dialog z tradycyjną formą domu jednorodzinnego. Innym takim projektem był dom Origami, wyróżniony w plebiscycie World Architecture Awards.

Projekt: Mobius Architekci
Lokalizacja: Kraków
Realizacja: 2013
Powierzchnia: 860 m²

Circle Wood House: nowa realizacja Mobius Architekci Na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego stanął Circle Wood House – dom atrialny, którego bryła inspirowana była ściętym pniem drzewa. Za projekt obiektu odpowiada warszawska pracownia Mobius Architekci.
Nemo house – dom nad jeziorem projektu Mobius Architekci Bryła budynku kryje się pod powierzchnią pochyłego terenu. Od strony jeziora zaprojektowano transparentną elewację przy jednoczesnym zachowaniu pełnej prywatności pomieszczeń.
Dom Nemo projektu Mobius Architekci Dom Nemo zlokalizowany jest w mazurskim krajobrazie, bezpośrednio nad jeziorem z własną plażą. Horyzontalna, minimalistyczna bryła została ukształtowana tak, by zapewnić panoramiczny widok na taflę wody.
Dom Origami Wielopłaszczyznowy dom o różnym kącie nachylenia dachu jest wynikiem eksperymentu z kartką papieru.
Dom w Krakowie Charakterystycznym elementem budynku jest rozwiązanie dachu oraz narożnikowych ścian elewacji, które zostały pokryte jednolitym materiałem – łupkiem.