Architektura MuratorProjektyZagospodarowanie centrum Koszalina

Zagospodarowanie centrum Koszalina

Pracownia Toprojekt zwyciężyła w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-achitektonicznej dla śródmieścia Koszalina.

Zagospodarowanie centrum Koszalina
Zwycięski projekt zakłada m.in. ujednolicenie kolorystyki elewacji w obrębie śródmieścia i podkreślenie głównych przestrzeni poprzez wyłożenie posadzki cegłą. il. materiały prasowe

Celem konkursu, zorganizowanego przez władze miasta i lokalny SARP, było zaproponowanie rozwiązań, które wyznaczyłyby kierunek dalszego rozwoju centrum Koszalina w obrębie głównych arterii. Nagrodzona praca zakłada m.in. ograniczenie ruchu kołowego na fragmencie ul. Zwycięstwa i Młyńskiej, dopuszczając tam tylko komunikację publiczną, pojazdy uprzywilejowane i zaopatrzenia.

Zagospodarowanie centrum Koszalina
Diagram. Il. materiały prasowe

Na pozostałych ulicach Starego Miasta architekci zaproponowali ruch jednokierunkowy, odzyskany pas przeznaczając na miejsca parkingowe. Najistotniejszym elementem projektu jest zastosowana w strefie ograniczonego ruchu ceglana posadzka, łącząca dwie najważniejsze przestrzenie miejskie: rynek staromiejski oraz przestrzeń wokół katedry. Zawężoną do dwóch pasów pozostałą część ul. Zwycięstwa wyłożono posadzką kamienną – czytamy w uzasadnieniu jury.

Projekt konkursowy: 2016

Tagi:
Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie: wyniki konkursu Poznanliśmy wyniki konkursu na projekt Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie. Budynek, mieszczący między innymi główną bibliotekę Politechniki Koszalińskiej, powstanie według zwycięskiej koncepcji śląskiego biura OVO Grąbczewscy Architekci.
Innowacja wpisana w historię miejsca Historyczna papiernia w Koszalinie kiedyś była jednym z najnowocześniejszych takich zakładów w Europie. Teraz tworzone są w niej innowacyjne rozwiązania dla architektów.
Koszaliński plan na kulturę Trwające 18 miesięcy prace nad Programem Rozwoju Kultury Koszalina, stworzonym przez wieloosobowy zespół, w którego skład weszli przedstawiciele miejskich władz oraz eksperci z programu DNA Miasta Fundacji Res Publica, zakończyły się w czerwcu. Ich wynikiem jest 20-stronicowy dokument, prezentujący diagnozę stanu kultury stworzoną w oparciu o badania i wywiady z reprezentantami środowisk kulturalnych i mieszkańcami.
Koszalin ma plan na kulturę Koszalin przyjął dokument opisujący strategię rozwoju kultury przez najbliższe 10 lat. Dzięki jego realizacji kultura ma stać się kluczowym elementem budowania lokalnej tożsamości i wizerunku miasta.
Domy na jeziorze Jamno Choć domy na wodzie nie mają w Polsce uregulowanego statusu prawnego i rejestrowane są jako jachty, obiekty koszalińskich inżynierów można wynająć lub kupić i wykorzystać na mieszkanie, hotel czy kawiarnię – pisze Michał Nitychoruk.