Architektura MuratorProjektyZielony Rynek w Tomaszowie Lubelskim

Zielony Rynek w Tomaszowie Lubelskim

Jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa Zielonego Rynku w Tomaszowie Lubelskim. Projekt targowiska, w nawiązaniu do lokalnej architektury regionu, opracowała Pracownia Projektowa WIMAR Marek Wiśniewski.

Zielony Rynek w Tomaszowie Lubelskim

Położony w centrum Tomaszowa Lubelskiego plac targowy, zwany Zielonym Rynkiem, to popularne w mieście miejsce zakupów, od lat wymaga jednak gruntownej modernizacji. Na jego przebudowę władze Tomaszowa uzyskały właśnie dofinansowanie z UE (blisko 1 mln zł, z ponad 1,5 mln zł potrzebnych na inwestycję). Ponieważ targowisko znajduje się w strefie, której układ urbanistyczny wpisany jest do rejestru zabytków, projekt konsultowany był m.in. z konserwatorem i zakłada realizację nowych pawilonów o formie nawiązującej do tradycyjnych domów podcieniowych Zamojszczyzny. Pozornie różnorodne połacie dachów, w pierzei zachowują porządek dzięki jednakowemu poziomowi kalenic. Wysokość budynków kontynuuje linię kompozycyjną pobliskiej ul. Piekarskiej – tłumaczą autorzy. Wszystkie obiekty zaprojektowane zostały w oparciu o tradycyjną konstrukcję drewnianą i kryte będą gontem modrzewiowym. Całość posadowiono na ławach fundamentowych. Targowisko wyposażone zostanie w węzeł sanitarny oraz miejsce składowania odpadów. Od strony ul. Piekarskiej zaproponowano parkingi i szpaler drzew, a w część placu przyległej do garaży osiedlowych – pasy zieleni w formie trawników oraz kolejne nowe drzewa. Nawierzchnia placu wybrukowana zostanie klinkierem w dwóch odcieniach, różnicujących ciągi komunikacyjne i przestrzeń targową.

Bazar we Wrocławiu – przestrzeń publiczna, współczesna architektura i sztuka Bazary, jeszcze niedawno wstydliwe symbole bałaganu i zacofania znów są modne. Z modą na ekologię, naturalną żywność i odnowę przestrzeni publicznych przyszło zainteresowanie targowiskami; co o przyszłości tych miejsc handlu myślą młodzi artyści, dizajnerzy i architekci?