Architektura MuratorProjektyZnamy wstępną koncepcję osiedla, które powstanie w ramach pilotażu programu Mieszkanie Plus

Znamy wstępną koncepcję osiedla, które powstanie w ramach pilotażu programu Mieszkanie Plus

Wciąż trwa ogólnopolski konkurs na projekt modelowych budynków wielorodzinnych w programie Mieszkanie Plus. Tymczasem jedno z pierwszych osiedli tego typu powstanie wkrótce w ramach pilotażu w niewielkim Pelplinie.

Znamy wstępną koncepcję osiedla, które powstanie w ramach pilotażu programu Mieszkanie Plus
Koncepcja zabudowy wielorodzinnej, która powstanie w Pelplinie ramach pilotażu programu Mieszkanie Plus. Projekt: RHplus architekci, il. dzięki uprzejmości urzędu miasta

Ośmiotysięczny Pelplin na Pomorzu był jedną z pierwszych gmin, które zwróciły się do spółki BGK Nieruchomości z prośbą o współpracę przy realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus. List intencyjny w sprawie przeprowadzenia pilotażu władze miasta podpisały 12 października 2016 roku. Pod inwestycję przeznaczyły dwie działki o łącznej powierzchni około 1,7 ha, jedną w sąsiedztwie miejskiego targowiska przy drodze krajowej 77, drugą w okolicy osiedla Pólko przy zachodniej granicy. W sumie powstanie na nich sześć bloków, w których znajdzie się około 170 mieszkań wykończonych pod klucz. Lokale będą mieć od 40 do nieco ponad 100 m2 powierzchni, przy czym najwięcej zaplanowano tych 60-metrowych.

Koncepcję zagospodarowania działek na zlecenie miasta przygotowała firma Pekabex BET, zajmująca się kompleksową realizacją konstrukcji prefabrykowanych, od projektu, poprzez produkcję, transport i montaż na placu budowy. Pekabex wytwarza m.in. gotowe elementy ścienne na rynek skandynawski. Są one od razu wyposażone w instalację elektryczną, okna i parapety zewnętrzne, a także wykończone specjalnymi tynkami strukturalnymi. Za projekt architektoniczny budynków odpowiada współpracująca z firmą poznańska pracownia RHplus architekci.

Władze miasta zakładają, że szacunkowa cena za wynajem metra kwadratowego wyniesie 10 zł. Proces budowy planujemy rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć w przyszłym. Obiekty realizowane będą w technologii modułowej, betonowej prefabrykacji – tłumaczy „A-m” Jacek Iwaniuk, podinspektor ds. planowania przestrzennego Urzędu Miasta i Gminy Pelplin. W ramach inwestycji planowany jest też obiekt biurowo-administracyjny, place zabaw, plenerowa siłownia oraz parkingi.

Mieszkanie Plus jest rządowym programem zakładającym m.in. budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Za jego realizację odpowiada spółka BGK Nieruchomości, która niedawno ogłosiła dwuetapowy konkurs architektoniczny na projekt modelowego budynku mieszkalnego. Według regulaminu projektowane budynki powinny być przyjazne lokalnej społeczności,  a koszt ich budowy nie powinien przekraczać 2 tys. zł netto za metr kwadratowy. Partnerami konkursu są Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Wnioski o dopuszczenie do udziału można składać tylko do 20 kwietnia (więcej informacji tu).

Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie Rozpoczęła się realizacja osiedla Łopuszańska 47 na warszawskich Włochach. Zespół według projektu biura HRA Architekci docelowo zaoferuje 500 mieszkań.
Osiedle Vola w Warszawie U zbiegu Studziennej i Jana Kazimierza na warszawskiej Woli powstanie nowy apartamentowiec według projektu Archiplan Studio. Inwestycję pod nazwą Osiedle Vola realizuje firma RONSON Development.
Osiedle Kwiatów Polskich w Warszawie projektu rmk.a W warszawskim Wawrze powstaje kameralne osiedle Kwiatów Polskich. Projekt 12 domów w zabudowie bliźniaczej opracowało biuro rmk.a Roderyk Milik Architektura.
Z archiwum „Architektury”: osiedla warszawskie W cyklu Z archiwum przypominamy publikację „Osiedla warszawskie”, która ukazała się w „Architekturze” nr 4/1976 i zawierała omówienie realizacji w kliku stołecznych dzielnicach, m.in. na Bródnie, Stegnach, Służewiu, Chomiczówce, Targówku, Gocławiu. O współczesny komentarz do tego materiału poprosiliśmy Janusza Korzenia.
Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych? Debata z udziałem Christiana Schantla i Huberta Trammera Muzeum Narodowe w Krakowie i Konsulat Generalny Austrii zapraszają na debatę „Patrząc na Wiedeń. Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych”. Spotkanie z udziałem Huberta Trammera i Christiana Schantla z wydziału urzędu miasta Wiednia odpowiedzialnego za politykę mieszkaniową poprowadzi Łukasz Harat.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa: prezes KZN o programie SIM i mieszkaniach z przystępnym czynszem W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej może powstać nawet 100 tysięcy mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu, twierdzi Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. Budowa pierwszych rozpocznie się latem 2022 roku. Będzie co najmniej kilkanaście takich inwestycji – zapowiada Urban.