Architektura MuratorRealizacjeDom jednorodzinny w Gdyni projektu Easst.com

Dom jednorodzinny w Gdyni projektu Easst.com

Wąski dojazd do posesji, życzenie inwestora, by umieścić dużą halę garażową pod powierzchnią całej działki przy konieczności zachowania zabytkowego drzewa, to największe trudności, jakie architekci napotkali podczas projektowania tego domu. Uproszczoną formalnie bryłę pokryto mozaiką z grafitowych płyt włókno-cementowych.

Dom jednorodzinny w Gdyni projektu Easst.com
Fot. Easst.com
AutorzyEasst.com
Zespół projektowyMarcin Sucharski, Magdalena Majewska, Łukasz Sterzyński
Powierzchnia terenu1068.0 m²
Powierzchnia zabudowy186.3 m²
Powierzchnia użytkowa523.9 m²
Powierzchnia całkowita648.7 m²
Kubatura2122.0 m³
Wysokość:7,36

Założenia autorskie:

Projekt domu jednorodzinnego w Gdyni jest - pomimo niewielkiej skali - jednym z najtrudniejszych, jakie do tej pory mieliśmy okazję zrealizować w naszej pracowni. Działka zlokalizowana jest w drugiej linii zabudowy od głównej ulicy. Dojazd do posesji to wąski pasek terenu o dość dużym spadku ukierunkowanym w stronę drogi. Pragnieniem inwestora było zrealizowanie dużej hali garażowej pod całą działką. Wymagało to zastosowania obwodowych ścianek z żelbetu oraz przekopanie całego terenu. Sama bryła budynku i hala garażowa musiały zostać tak ukształtowana, aby nie naruszyć systemu korzeni znajdującego się na działce objętego ochroną drzewa.

Pomimo tych trudności działka posiada niespotykany atut – graniczy z dużym parkiem, w którym znajduje się zabytkowy pałacyk. Całość terenu wraz z budynkiem została gruntownie wyremontowana. Salon, jadalnia oraz sypialnie zostały zlokalizowane od południa. Takie rozwiązanie powoduje, że główne pomieszczenia są idealnie doświetlone oraz mają doskonały widok. Główne pomieszczenia posiadają duże przeszklenia. Elewacja została wykonana z grafitowych płyt włókno-cementowych. Jej podziały to swoista mozaika, która nadaje budynkowi urozmaicony i abstrakcyjny charakter. Sama bryła została maksymalnie uproszczona. Dodatkowe elementy małej architektury takie jak murki oporowe, barierki zostały wykonane z betonu.

Cichosza: zespół całorocznych domków w Szydłowie projektu Modernstudio W malowniczej okolicy Borów Niemodlińskich koło Szydłowa stanęły dwa pierwsze domy zespołu Cichosza autorstwa opolskiego biura Modernstudio. Obłożone modrzewiem pawilony stanowią autorską trawestację myśliwskiej ambony.
Cut House od KUMstudio: gra świateł na bryle W willowej dzielnicy Krakowa stanął dwupiętrowy dom projektu młodej pracowni KUMstudio. Corbusierowską grę brył w świetle architekci zinterpretowali tu w przewrotny sposób, proponując grę świateł na bryle.
Architektura i Krajobraz. Geneza Czarnej Skały Dom powiązany z krajobrazem i nawiązujący do widocznych na horyzoncie gór. Ta myśl stała się kluczem do projektu i podstawową klamrą spinającą planowaną kompozycję przestrzeni – o koncepcji domu Czarna Skała piszą Adam Zwierzyński, Anna Porębska z MUS Architects.
Dom w Istebnej projektu holenderskiego biura Blueroom Nawiązując do tradycyjnej architektury Śląskiego Cieszyńskiego, holenderscy architekci zaprojektowali niewielki dom wypoczynkowy, który może służyć zarówno właścicielom, jak i turystom. Veranda Villa, jak wskazuje nazwa, dysponuje rozległym tarasem, którego powierzchnia przekracza powierzchnię budynku.
Dom w Lesie projektu 081 architekci W malowniczych Klementowicach nieopodal Puław stanął niewielki dom dla trzyosobowej rodziny. Projektanci z lubelskiej pracowni 081 architekci wkomponowali obiekt między rosnące na działce drzewa, co pozwoliło zapewnić mieszkańcom intymność i zrezygnować z budowy trwałych i wysokich ogrodzeń.
Dom w Będzinie Budynek jest zmaterializowaniem filozofii życiowej inwestorów – wielkość, forma i standard wnętrz wynikają z przekonania, że dom ma być funkcjonalnym środkiem do życia, a nie jego celem. To niezamierzony manifest przeciw nadmiernej konsumpcji.