Architektura MuratorRealizacjeDom w Lesie projektu 081 architekci

Dom w Lesie projektu 081 architekci

W malowniczych Klementowicach nieopodal Puław stanął niewielki dom dla trzyosobowej rodziny. Projektanci z lubelskiej pracowni 081 architekci wkomponowali obiekt między rosnące na działce drzewa, co pozwoliło zapewnić mieszkańcom intymność i zrezygnować z budowy trwałych i wysokich ogrodzeń.

Dom w Lesie projektu pracowni 081 architekci
Dom w Lesie, proj. 081 architekci; fot. Rafał Chojnacki, dzięki uprzejmości pracowni
Dom w LesieKlementowice, województwo lubelskie
Autorzy081 architekci, Sebastian Łucjan, Przemo Metko, Patryk Turewicz
Powierzchnia użytkowa210.0 m²
Powierzchnia całkowita310.0 m²
Kubatura1159.0 m³
Projekt2013
Data realizacji (koniec)2017

Dom w Lesie projektu 081 architekci – lokalizacja

Okolice Klementowic, położonych na urokliwym Płaskowyżu Nałęczowskim, charakteryzuje pofałdowany teren z dużą liczbą wąwozów lessowych oraz skarp. To właśnie tam, na niewielkiej, zadrzewionej działce stanął Dom w Lesie. Od północy parcela sąsiaduje z drogą oraz stawem, które odcinają ją od innych zabudowań, od południa natomiast rośnie gęsty las, za którym znajdują się tory kolejowe. Trudna charakterystyka terenu narzucała wiele rozwiązań projektowych, które jednocześnie były punktem wyjścia przy kształtowaniu całego założenia – tłumaczą projektanci z pracowni 081 architekci. Bryła budynku została zlokalizowana w centralnej części działki. Z uwagi na rosnące dookoła drzewa zrezygnowano z budowy trwałych i wysokich ogrodzeń.

Dom w Lesie projektu 081 architekci – układ funkcjonalny obiektu

Wytyczne inwestorów były jasne – dom miał zapewniać komfortową przestrzeń dla trzyosobowej rodziny, z silnie wydzielonymi strefami. Każda z nich była konkretnie przedstawiona i scharakteryzowana pod kątem jej funkcjonalności – wyjaśniają projektanci z pracowni 081 architekci. Układ budynku oparto na planie prostokąta, składającego się z trzech funkcjonalnych bloków, przesuniętych względem siebie. Pierwszy to „blok rodziców”, ze strefą wejściową, główną sypialnią oraz łazienkami. Drugi – „blok dziecka” – pokój wraz z bawialnią oraz sypialnią gościnną. Pomiędzy nimi znajduje się strefa dzienna, otwarta dużymi przeszkleniami na obie strony działki. Istotnym rozwiązaniem jest cofnięcie przeszkleń w środkowym bloku – od południa chroni wnętrze przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń, a od północy tworzy podcień z widokiem na staw. Na elewacjach wykorzystano naturalne drewno oraz surowy beton architektoniczny. Wszystkie okna domu zasłaniane są żaluzjami zewnętrznymi, ukrytymi za elewacją i widocznymi dopiero w momencie ich opuszczenia. Również rynny i rury spustowe zostały ukryte w elewacji.

Czytaj też: Modernizacja willi na Starym Żoliborzu - Kulczyński Architekt

Circle Wood House: nowa realizacja Mobius Architekci Na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego stanął Circle Wood House – dom atrialny, którego bryła inspirowana była ściętym pniem drzewa. Za projekt obiektu odpowiada warszawska pracownia Mobius Architekci.
Refugium / Podlasie Artyści Teresa Starzec i Andrzej Jan Bielawski stworzyli prywatną mikroosadę wkomponowaną w podlaski, nadnarwiański krajobraz. o realizacji Studia A pisze Iwona Ławecka-Marczewska.
POZ_4: Dom Rozcięty w Poznaniu projektu PL.architekci Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, architekci zaproponowali szeroki świetlik biegnący przez całą bryłę budynku. Dzięki temu udało im się zapewnić światło dzienne na każdej kondygnacji mieszkalnej. Dom Rozcięty w Poznaniu projektu pracowni PL.architekci zdobył ostatnio Nagrodę Roku SARP w kategorii budynek mieszkalny jednorodzinny.
Dom w Bratysławie projektu pracowni Rado Rick Często bywa tak, że początkowo niewielkie zlecenie ostatecznie staje się projektem na dużą skalę. Szybko przekonali się o tym właściciele domu w Bratysławie. Proste odświeżenie pojedynczego pokoju w mgnieniu oka przerodziło się w pełną kompleksową przebudowę wnętrz z użyciem solid surface HI-MACS®. W rezultacie niepozorny budynek z lat 80. XX wieku przeobraził się w stylowy, nowoczesny dom marzeń.
Dom Przy Lesie_1 projektu TOYA DESIGN W tym budynku wnętrze zostało otwarte na otaczający działkę las, a zieleń przenika zarówno do przestrzeni parteru, jak i górnej kondygnacji. Prezentujemy Dom Przy Lesie_1 − nowy projekt pracowni TOYA DESIGN.
Peryskop od MUS Architects − dom jednorodzinny nad Jeziorem Żywieckim Jednym z najważniejszych założeń projektowych była chęć uzyskania widoku na jezioro ponad biegnącym wzdłuż jego brzegu wałem ziemnym. W tym celu projektanci nawiązali do formy peryskopu, pozwalającego – jak mówią − spojrzeć dalej i zobaczyć więcej. Prezentujemy nowy projekt pracowni MUS Architects.