Architektura MuratorRealizacjeGapahuk – prefabrykowany dom letniskowy projektu Snøhetta

Gapahuk – prefabrykowany dom letniskowy projektu Snøhetta

Pracownia Snøhetta zaprojektowała typowy dom letniskowy, dostosowany do różnych warunków klimatycznych i terenowych. Projekt powstał na zamówienie firmy Rindalshytter, wiodącego producenta domów wypoczynkowych w Norwegii.

Gapahuk – norweski dom letniskowy projektu Snøhetta
@ MIR

W języku norweskim słowo gapahuk oznacza prostą, zadaszoną konstrukcję z drewna, która posiada dwie lub trzy ściany. Obiekty te stawiano zazwyczaj w lasach i na pustkowiach. Osłonięte od wiatru gapahuki chroniły przed niesprzyjającą pogodą oraz zapewniały tymczasową siedzibę dla myśliwych i wędrowców.

Odwołując się do tej tradycji, architekci z pracowni Snøhetta opracowali projekt typowego domu letniskowego. Jednym z głównych założeń było stworzenie obiektu dostosowanego do różnorodnych warunków klimatycznych i terenowych. Architektom zależało również na połączeniu tradycyjnych cech drewnianej chaty oraz nowoczesnej architektury. Nowy Gapahuk może funkcjonować w niemal dowolnym otoczeniu – w lesie, górach czy nad morzem, a dzięki możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na dachu nadaje się do wykorzystania na terenach odizolowanych od innych źródeł energii.

Najwięcej miejsca zajmują powierzchnie wspólne – salon z kuchnią i przestronne patia, które mają sprzyjać spędzaniu czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Dom posiada również trzy sypialnie, łazienkę oraz przestrzeń magazynową. Zwarta bryła budynku ma zapewniać wytrzymałość na silny wiatr oraz chronić przez skutkami ekspozycji na silne słońce. Ze względu na łatwość utrzymania, głównym materiałem wykorzystanym do budowy jest drewno. Ściany salonu wykonano natomiast z dużych tafli szkła, by otworzyć widoki na otoczenie.

Zespół domków letniskowych w Borach Tucholskich projektu AKKT Na zlecenie prywatnego inwestora pracownia AKKT zaprojektowała zespół domków letniskowych na zboczu jednego ze wzgórz w Borach Tucholskich. Niewielkie obiekty zostały tak rozplanowane, by otwierać widok na pobliskie jezioro, a jednocześnie zapewniać  turystom maksymalną prywatność.
Honay House w Dursztynie koło Nowego Targu Na szczycie góry Honaj w polskiej części Spisza stanął niewielki Honay House. Wakacyjny domek z prefabrykatów zaprojektowali architekci z polsko-chińskiego studia JANG.
Vatn: dom na wodzie projektu pracowni Game Box Vatn to po islandzku woda, ale i nazwa domku letniskowego, który z wody czerpie całą energię potrzebną do zasilania i ogrzewania. Dom na wodzie Vatn zaprojektowała Emilia Gabryjel z pracowni GameBox Architektura.
Hyttee – kompaktowy dom letniskowy made in Poland Architektka Marlena Kilian i Marek Piojda stworzyli projekt kompaktowego domu o formie inspirowanej jednocześnie skandynawskim minimalizmem i regionalną architekturą Sudetów. Prototyp stanął w Górach Bardzkich i można go wynająć.
Nie tylko "Brda". Trzy polskie projekty domków letniskowych [WIDEO] Jeżeli wypoczywać, to tylko w dobrze zaprojektowanym otoczeniu. Zobaczcie wybrane przez nas projekty autorstwa Jojko + Nawrocki Architekci, Exterio oraz medusagroup.
Dom wakacyjny nad jeziorem Czorsztyńskim Zlokalizowany w południowej Polsce dom letniskowy jest przykładem współczesnego ujęcia lokalnych tradycji architektonicznych. Obiekt powstał według projektu HOLA Design Group.