Modernizacja Domu Ludowego w Supraślu

i

Autor: Archiwum Architektury Zdjęcie dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Supraślu

Modernizacja Domu Ludowego w Supraślu

2015-07-30 12:27

Dom Ludowy w Supraślu to jeden z niewielu zachowanych budynków modernistycznych w Polsce, wzniesionych w technologii drewnianej. O rewitalizacji obiektu pisze Bartosz Czarnecki.

Dom Ludowy w Supraślu oddano do użytku w 1934 roku. Obiekt został zaprojektowany przez inż. Jana Garina w stylu modernistycznym, a wzniesiony w technologii drewnianej, z elewacją wykończoną drewnianą szalówką. Powstanie placówki zapowiadano jako duże wydarzenie w życiu lokalnej społeczności.

W okresie powojennym wnętrze budynku było przebudowywane. Z czasem obiekt został zredukowany do funkcji kina. W ostatnim okresie przed modernizacją próbę przywrócenia bogatej formuły funkcjonowania podjęli twórcy klubu Zmiana Klimatu, próbując w dawnym Domu Ludowym połączyć organizację imprez kulturalnych z działalnością wystawienniczą i gastronomiczną.

Władze miasta przystąpiły do remontu w roku 2013, korzystając z funduszy Unii Europejskiej. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia DF – Studio Projektowe Białystok, arch. Mirosław Snarski. Analizę historyczno-konserwatorską obiektu powierzono arch. Krzysztofowi Kuleszy. W wyniku dokonanych odkrywek wykonano projekt zamienny uwzględniający m.in. istniejącą kiedyś antresolę nad widownią.

Salę widowiskową wyposażono w nowoczesne rozwiązania audio-wizualne, umożliwiające 100 osobom na parterze oraz do 50 na antresoli komfortowy odbiór projekcji, koncertów oraz innych wydarzeń. Budynek ponownie wykończono szalówką drewnianą, tym razem pokrytą białą satyną, dzięki której podkreślona została modernistyczna proweniencja formy obiektu.