Nowa inwestycja w Warszawie - Warszawskie Centrum Przedsiębiorczości
Kameralny, otwarty na otaczającą zieleń budynek położonego Warszawskiego Centrum Przedsiębiorczości, z ogólnodostępną kawiarnią, urozmaica ciąg spacerowy u podnóża Skarpy Wiślanej. Projekt nowej inwestycji w Warszawie, zlokalizowanej w pobliżu stacji Warszawa Powiśle przygotowała pracownia Architekt Radosław Guzowski. Prezentacja budynku w majowym numerze miesięcznika "Architektura-murator"

Warszawskie Centrum Przedsiębiorczości na Powiślu, obok Centrum Kreatywności, na potrzeby którego ma zostać zaadaptowana zabytkowa kamienica przy ul. Targowej 56 w sąsiedztwie Bazaru Różyckiego, i planowanego w okolicy kampusu głównego Politechniki Warszawskiej przy ul. Filtrowej Centrum Innowacji, będzie jedną z trzech utworzonych ostatnio przez ratusz instytucji wspierających małe i średnie firmy działające na terenie Warszawy. Nowy obiekt, którego projekt wybrano w przetargu w 2010 roku, powstał w zielonym, parkowym otoczeniu poniżej Skarpy Wiślanej, w pobliżu stacji Warszawa Powiśle (proj. Arseniusz Romanowicz, Piotr Szymaniak), między mostem Poniatowskiego a murem klasztoru Szarytek.
Przy realizacji wykorzystano jeden z budynków dawnego kompleksu szpitala PCK z końca XIX wieku, w którym pierwotnie mieściły się funkcje pomocnicze, prawdopodobnie pralnie. Zdegradowany, parterowy obiekt wykorzystywany był ostatnio na warsztat samochodowy. W przeciwieństwie do sąsiedniego, ceglanego szpitala o drobiazgowo opracowanym detalu, zajmowanego obecnie przez Klub Bankowca, przedstawiał on jedynie niewielką wartość historyczną.
Nie dziwi więc, że w trakcie realizacji z oryginalnej bryły pozostawiono tylko dwie ściany – od strony parku i ul. Kruczkowskiego, gdzie teraz znajduje się główne wejście. Wyburzono też część przybudówek. Ponieważ cały teren objęty jest ochroną konserwatora, architekci musieli uwzględnić jego uwagi odnośnie wysokości i kubatury budynku, kształtu dachu i użytych materiałów. Poziom posadzki na parterze podniesiony został o 30 cm w stosunku do pierwotnego ze względu na możliwe zalania występujące w trakcie intensywnych opadów, a obiekt otoczono rodzajem fosy. Wzmocniono też samą skarpę od strony linii średnicowej (...)
Więcej o nowej inwestycji na Skarpie Wiślanej - Warszawskim Centrum Przedsiębiorczości: miesięcznik „Architektura-murator” numer 5/2013, s. 78