Szkoła nr 9 w Los Angeles

i

Autor: Archiwum Architektury

Szkoła nr 9 w Los Angeles

2009-01-15 1:00

Ukośna wieża otoczona spiralną rampą ma stać się nowym symbolem miejskiej sceny artystycznej. Autorzy: Coop Himmelb(l)au.

W Los Angles zakończyła się budowa School for the Visual and Performing Arts (Szkoła Sztuk Wizualnych i Teatralnych). Zaprojektowany przez biuro Coop Himmelb(l)au kampus, powstał w centrum miasta przy ruchliwej autostradzie i ma być sztandarową realizacją szeroko zakrojonego planu budowy 155 nowych szkół w Los Angeles (United School District) do 2012 roku. Zespół budynków powstał na działce o powierzchni 10 akrów przy Grand Avenue, a jego program wpisuje się w ciąg usytuowanych wzdłuż alei instytucji między innymi Katedry Matki Boskiej od Aniołów José Rafaela Moneo, Walt Disney Concert Hall Franka Gehry’ego i Museum of Contemporary Art Araty Isozakiego, tworzących tzw. „korytarz kulturalny”.

Główne wejście szkolne zlokalizowane na skrzyżowaniu Grand Avenue i Cesar Chavez Street bezpośrednio prowadzi do głównego dziedzińca szkolnego ze stożkowatą biblioteką w jego centrum i wieżą w tle. Kompleks przeznaczony dla 1,8 tysiąca uczniów, podzielony został na cztery akademie, które odpowiadają poszczególnym dziedzinom sztuki: wizualnym, teatrowi, muzyce i tańcowi. Zintegrowana wewnątrz przestrzeń stwarza synergię funkcji i formy. Trzy rzeźbiarskie obiekty definiują przestrzeń i będą mieściły sale lekcyjne, bibliotekę i kawiarnię. Skóra ze szkła i stali przekrywa główną salę teatralną z widownią na 1000 miejsc i stanowiskiem dla orkiestry. Teatralny hol prowadzi do ukośnej wieży, otoczonej spiralną pochylnią w kształcie cyfry 9 i zakończoną pomieszczeniem o powierzchni 3,5 tysięcy m², przeznaczonym na wystawy i konferencje. Pośrodku dziedzińca wyrasta asymetryczny, ścięty stożek. Doświetlony od góry, mieści bibliotekę. Cztery budynki o funkjach edukacyjno-admnistracyjnych, z charakterystycznymi kolistymi oknami, tworzą ortogonalną granicę wewnętrznych dziedzińców szkoły. Budowa School for the Visual and Performing Arts rozpoczęła się marcu 2006 roku. Otwarcie przewidziano we wrześniu tego roku.

www.coop-himmelblau.at