Architektura MuratorWydarzeniaAmanda Levete - słynna architektka po raz pierwszy w Polsce!

Amanda Levete - słynna architektka po raz pierwszy w Polsce!

Amanda Levete jest jedną z niewielu kobiet w gronie światowych gwiazd architektury, laureatką prestiżowej nagrody Stirlinga i założycielką londyńskiej pracowni architektonicznej AL_A. 1 kwietnia wygłosi wykład towarzyszący prezentacji prac laureatów programów TEORIA i PRAKTYKA, organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza.

Amanda Levete
Amanda Levete, © Matt Holyoaks

Amanda Levete wraz ze swoim zespołem zdobyła sławę jako autorka nowatorskich projektów, które wywarły znaczący wpływ na kreowanie lokalnej przestrzeni. Do najznamienitszych projektów pracowni AL_A należą między innymi Central Embassy – 30-piętrowa przestrzeń handlowa i hotelowa w Bangkoku w Tajlandii, Museum of Art, Architecture and Technology w Lizbonie, MPavilion w Melbourne, Spencer Dock Bridge w Dublinie oraz 10 Hills Place w Londynie.

Obecnie trwają prace nad ukończeniem jednego z najważniejszych projektów pracowni AL_A - nowego wejścia, dziedzińca i galerii wystawienniczych Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Projekt wybrano spośród ponad 110 propozycji nadesłanych z całego świata. Prace budowalne rozpoczęły się w 2014 roku, a otwarcie nowo zaprojektowanej przestrzeni dla zwiedzających jest planowane na 2017 rok.

Amanda Levete rozpoczęła karierę w 1989 roku, kiedy dołączyła do awangardowej pracowni Future Systems. Dziesięć lat później zdobyła najbardziej prestiżową nagrodę architektoniczną w Wielkiej Brytanii – nagrodę Stirlinga, przyznaną za projekt stadionu krykietowego Lord's Media Centre w Londynie. Do dziś jednego z najlepszych i najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie. Nagroda Stirlinga jest przyznawana co roku przez Royal Institute of British Architect za zaprojektowanie obiektu o ponadczasowych walorach estetycznych i użytkowych, stanowiącego wkład w ewolucję światowej architektury. Wśród laureatów tej nagrody są także Zaha Hadid, David Chipperfield, Norman Foster i Alan Stanton.

1 kwietnia 2016 roku Amanda Levete wygłosi w Warszawie wykład otwarty towarzyszący premierowej prezentacji prac finałowych laureatów konkursu TEORIA oraz stypendium PRAKTYKA, organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Trzecią edycję konkursu TEORIA wygrał Piotr Kamiński przygotowując publikację Model przeplotu: strategia dla miast w epoce sieci. Natomiast zwycięzcami pierwszej edycji stypendium PRAKTYKA zostali Brygida Zawadzka oraz Duong Vu Hong, autorzy projektu HydroFun za podjęcie tematu adaptacji licznych i rozproszonych obiektów nieczynnych hydroforni na terenie Warszawy.

Wykład będzie miał miejsce 1 kwietnia w Wola Center w Warszawie, biurowcu autorstwa Kuryłowicz & Associates. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod adresem www.fsk-amandalevete.evenea.pl.

W 2016 roku odbędą się kolejne edycje konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA. Rejestracja rozpocznie się 1 kwietnia.

Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 W tegorocznym konkursie TEORIA zwyciężyła Anna Jaruga-Rozdolska, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej,  stypendią PRAKTYKA zdobył Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Uroczysty finał obu programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza został odbył się 13 października w Nowym Muzeum Sztuki w Gdańsku.
Nagrody Fundacji im. Stefana Kuryłowicza Prezentacja prac nagrodzonych w ostatniej edycji konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA odbyła się 23 marca roku w warszawskim Centrum Konferencyjnym POLIN. Gościem wieczoru była francuska architektka Odile Decq, która opowiedziała o swoich najważniejszych realizacjach oraz o działalności pedagogicznej. Obszerny wywiad z Odile Decq, który powstał podczas jej wizyty w Warszawie, można przeczytać tu: http://architektura.muratorplus.pl/krytyka/kwestionowac-status-quo-wywiad-z-odile-decq_8547.html
Transmisja z wykładu Jette Hopp. Oglądaj online! Już dziś o godzinie 18:00 w Warszawskim Wola Center na zaproszenie Fundacji im. Stefana Kuryłowicza wykład wygłosi Jette Hopp z norweskiej pracowni Snøhetta. Wykład będzie transmitowany na żywo w technologii live stream na stronie organizatora.
Snøhetta z wykładem w Warszawie 23 marca 2017 roku w Warszawie odbędzie się wykład Jette Hopp, architektki z norweskiej pracowni Snøhetta. Projektantka opowie o filozofii biura, w którym powstały koncepcje takich budynków jak Biblioteka Aleksandryjska w Egipcie, Opera Narodowa w Oslo czy obserwatorium reniferów w Parku Narodowym Dovrefjell. Wykład organizowany jest przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza.
Praktyka i Teoria Prezentujemy wyniki tegorocznych konkursów fundacji im. Stefana Kuryłowicza, które zostały rozstrzygnięte na początku października 2016 roku.
Michał Żyła laureatem konkursu TEORIA 2016 Rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu TEORIA organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Za najlepszy tekst teoretyczny o tematyce architektonicznej uznano pracę Michała Żyły, pt. „Język i rzeczywistość architektury”. Praca jest ambitną próbą uporządkowania języka opisu i analizy architektury współczesnej - czytamy w opinii jury.