Architektura Nauki

Archispacery w Katowicach. Zwiedź modernistyczny gmach Politechniki Śląskiej - wraz z jej laboratoriami i starymi aulami

W ramach cyklu "Architektura Nauki" katowicki SARP oraz Instytut Dokumentacji Architektury BŚ organizują dwa Archispacery po Katowicach - po gmachu Wydziału Teologicznego UŚ (z architektem budynku, H. Wilkoszem) pora na zwiedzenie modernistycznego kompleksu budynków Politechniki Śląskiej (z prof. M. Żmudzińską). Liczba miejsc jest ograniczona!

20 zł miesięcznie za utrzymanie domu. Dom pasywny pod Poznaniem

Spis treści

  1. Architektura Nauki: Politechnika Śląska - Archispacer
  2. Architektura Nauki: Wydział Teologiczny UŚ - Archispacer
  3. Archispacery w Katowicach - jak się zapisać i co trzeba wiedzieć?

Cykl "Architektura Nauki" organizowany przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich i Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej trwa. Po zwiedzeniu budynku BŚ projektu architektów Marka Gierlotkę, Juranda Jareckiego i Stanisława Kwaśniewicza oraz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego - pora na Politechnikę Śląską. 

Zobacz także: Jurand Jarecki. Zafascynowany Le Corbusierem architekt budował powojenne Katowice - oto, co zaprojektował

Architektura Nauki: Politechnika Śląska - Archispacer

W lipcu odbędzie się kolejny Archispacer. Po modernistycznym kompleksie budynków Politechniki Śląskiej projektu Jadwigi Dobrzyńskiej i Zygmunta Łobody oprowadzi prof. Magdalena Żmudzińska, wykładowczyni Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Spacer obejmie wnętrza - wielką aulę, sale audytoryjne, hale laboratoryjne, pracownie i monumentalne klatki schodowe.

Budynek projektowany był pierwotnie dla Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych. Dziś swoją siedzibę mają tu wydziały PŚ - Wydział Inżynierii Materiałowej i Wydział Transportu - oraz katowickie oddziały Wydziału Informatyki i Automatyki i Wydziału Architektury.

  • Kiedy? 10.07.2024 r. (środa);
  • Gdzie? Politechnika Śląska, ul. Krasińskiego 8 w Katowicach.

Archispacery są okazją do zapoznania się z wnętrzami budynków, które często są na co dzień niedostępne dla większości osób lub odkrycia tajemnic instytucji powszechnie uczęszczanych. To doskonała forma spędzenia wolnego czasu w angażujący sposób. Zapewniamy, że każde wydarzenie jest niepowtarzalne, a przygotowane programy spacerów pozwolą na poszerzenie wiedzy architektonicznej o katowickich budynkach – mówi Dominika Śliwińska, zastępca kierownika Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej.

Wydział Teologiczny UŚ i Politechnika Śląska. Archispacery w Katowicach - zobacz zdjęcia obiektów ze spacerów SARP i IDA BŚ

i

Autor: Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej Plakat Archispacerów

Architektura Nauki: Wydział Teologiczny UŚ - Archispacer

Archispacer po WT poprowadził architekt Henryk Wilkosz, który wraz z Jerzym Stysiałem projektował obiekt w gęstej zabudowie centrum Katowic, w bliskim sąsiedztwie Archikatedry Chrystusa Króla. W czasie zwiedzania można było posłuchać o genezie projektu, koncepcji architektonicznej (rozwiązaniach przestrzennych, technologicznych, funkcjonalnych) oraz o jej realizacji. Spacer obejmował wewnętrzny dziedziniec. 

  • Kiedy? 24.06.2024 r. (poniedziałek) o godzinie 17:00;
  • Gdzie? Wydział Teologiczny UŚ, ul. Jordana 18 w Katowicach.

Archispacery w Katowicach - jak się zapisać i co trzeba wiedzieć?

Udział w spacerach jest bezpłatny, należy się jednak zapisać - lepiej nie zwlekać, bo liczba miejsc jest ograniczona i wynosi równe 25 miejsc na Archispacer. 

Zapisy na zwiedzanie PŚ ruszą już wkrótce. Odnośnik do formularza zgłoszeniowego znajdzie się na stronie wydarzenia na Facebooku IDA BŚ. Tam też warto wypatrywać kolejnych Archispacerów - to nie koniec cyklu.

Źródło: IDA BŚ

Zobacz także: Kosmiczną konstrukcję testowało 4 tysiące skaczących żołnierzy. Kultowy Spodek w Katowicach to dziś ikona architektury PRL i wizytówka miasta