Wystawa

Jan Bogusławski projektował słynny blok "Młotek". Mało kto wie, że tworzył też piękne meble i wnętrza - jego dzieła pokazuje nowa wystawa

Architekt Jan Bogusławski znany jest dziś głównie jako autor kultowego bloku Młotek stojącego w Warszawie. Tymczasem w stolicy znajduje się więcej jego dzieł - wciąż mało znanych, a zupełnie urzekających. Ponad 200 obiektów ukazujących jego twórczość pokazuje nowa wystawa "Jan Bogusławski. Według reguł sztuki i własnego upodobania" organizowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Spis treści

  1. Jan Bogusławski. Odbudowywał Zamek Królewski, projektował "Młotek" i meble
  2. Wystawa "Według reguł sztuki i własnego upodobania" w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Jan Bogusławski. Odbudowywał Zamek Królewski, projektował "Młotek" i meble

Choć Jan Bogusławski ma na swoim koncie realizacje kultowe i monumentalne, jego nazwisko wciąż nie jest tak znane, jak innych, bardziej medialnych architektów powojennych czasów. W swojej twórczości skupiał się na Warszawie - od podstaw, bo działał tu już na etapie odbudowy stolicy, pracując m.in. przy Zamku Królewskim. 

Zobacz także: Gdańsk miał mieć swoją Nową Hutę. Nowa wystawa o Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej

Zaprojektował m.in. pawilon "Chemii", który już nie istnieje, kultowy blok "Młotek" oraz inne obiekty, które dziś kojarzy zapewne każdy mieszkaniec Warszawy. Nie stronił też od architektury sakralnej, projektując zarówno kościoły, jak i ich spektakularne wnętrza. 

Mało znanym aspektem jego pracy są meble - absolutnie unikatowe formy tworzył zarówno do domów prywatnych (jak choćby do willi słynnego architekta Bohdana Pniewskiego), jak i luksusowych wnętrz obiektów takich jak Rada Państwa.

Cellini powiedział kiedyś, że Perseusz jest jego największym dziełem rzeźbiarskim, bo stworzył je „według reguł sztuki i własnego upodobania”. Ja szukam w dziełach przeszłości reguł sztuki i piękna, żeby według nich tworzyć nowe formy – z własnego upodobania — Jan Bogusławski (1954).

Zobacz archiwalne zdjęcia dzieł Jana Bogusławskiego:

Wystawa "Według reguł sztuki i własnego upodobania" w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie

Wystawa o twórczości Jana Bogusławskiego trwa od 4 lipca do 30 września 2024 roku w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie. Kuratorką wystawy jest Weronika Sołtysiak; kuratorem naukowym - prof. dr hab. Bolesław Stelmach.

Znajduje się na niej ponad 200 obiektów ukazujących zasady, według których tworzył wszechstronny artysta: oryginalne meble, niepublikowane dotąd rysunki i szkice Bogusławskiego, projekty budowlane, makiety architektoniczne oraz zdjęcia i materiały archiwalne.

Znając jedynie "Młotek", trudno przypisać Jana Bogusławskiego do jego innych, zupełnie odmiennych realizacji. Tworzył różnorodne projekty, łącząc tradycję z nowoczesnością. Nie bez przyczyny twórcy wystawy określają go jako "jednego z ostatnich, wielkich indywidualności przedwojennego pokolenia architektów".

Organizatorami wystawy są Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki we współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Zobacz także: Wystawa "Ruch Tektoniczny" we Wrocławiu o wyjątkowej architekturze województwa świętokrzyskiego