Spis treści
- Dyrektywa Budynkowa EPBD - czym jest
- Dlaczego potrzebna jest masowa modernizacja. Fakty na temat budynków w Polsce
- Masowa modernizacja budynków według rządu - Długoterminowa Strategia Renowacji Budynków czeka na zoparacjonalizowanie
- Problemy strukturalne na drodze do masowej modernizacji zasobu budynków w Polsce
- Uczestnicy konferencji o masowej modernizacji zasobu budynków w Polsce
Dyrektywa Budynkowa EPBD - czym jest
Przyjęcie przez Radę Unii Europejskiej rewizji tzw. Dyrektywy Budynkowej (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD) było procesem długotrwałym i złożonym, ale jego ostateczny finał w postaci wejścia w życie znowelizowanej wersji dyrektywy daje szansę na wdrożenie działań mających na celu nie tylko poprawę stanu budynków, czy komfortu ich użytkowania, ale też na obniżenie zużycia energii w sektorze budynków, a co za tym idzie, niższe emisje gazów cieplarnianych.
Link to polskiej wersji dyrektywy:
Dlaczego potrzebna jest masowa modernizacja. Fakty na temat budynków w Polsce
- W Polsce, spośród 14 milionów budynków, 6,2 miliona to budynki mieszkalne, z czego większość, 5,6 miliona, stanowią budynki jednorodzinne.
- Najwięcej, bo 21%,pochodzi z lat 1945-1970. 13% z 1979-1988, 11% z 1918-1944 a 5% powstało przed rokiem 1918. Około 6% - w latach 2012-2021.
- Dominującym źródłem energii do ogrzewania gospodarstw domowych jest ogrzewanie sieciowe (40%), węgiel (36%), gaz ziemny (13%) oraz inne źródła (11%). Do przygotowania ciepłej wody około 32% gospodarstw domowych korzystało z ogrzewania sieciowego, około 24% korzystało z energii elektrycznej, około 17% używało gazowych podgrzewaczy wody, natomiast dwufunkcyjne kotły były używane w około 25% gospodarstw (paliwo stałe - 15%, gaz - 10%).
Około 70% tego zasobu to budynki niewłaściwie zaizolowane a około 3 mln jest wciąż jest wciąż ogrzewanych paliwami stałymi, co jest źródłem niskiej emisji pyłów i w konsekwencji, smogu. Ponad 80% zanieczyszczenia rakotwórczym benzoapirenem pochodzi z sektora komunalnego, podobnie jak około 40% pyłów zawieszonych, PM10 i PM 2.5.
Masowa modernizacja budynków według rządu - Długoterminowa Strategia Renowacji Budynków czeka na zoparacjonalizowanie
W opublikowanej w lutym 2022 Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków (DSRB) polski rząd przewidział, że do roku 2050 zostanie poddanych renowacji 7,5 miliona budynków. Pomimo, że weszła w życie dwa lata temu, dokument nie doczekał się operacjonalizacji a istniejące programy wsparcia wymiany kopciuchów, czy termomodernizacji nie zostały wprost powiązane z jej celami.
Problemy strukturalne na drodze do masowej modernizacji zasobu budynków w Polsce
na konferencji zwrócono uwagę na następujące problemy:
- Fragmentaryczne podejście administracji publicznej
- W konsekwencji, brak skutecznej polityki informacyjnej odnośnie korzyści społecznych z kompleksowej modernizacji budynków
- Nieefektywne procedury wydawanie środków publicznych
- Luka inwestycyjna w samorządach i rosnąca liczba pustostanów
- Niski stopień wykorzystania finansowania komercyjnego i systemowego zaangażowania Międzynarodowych Instytucji Finansowych
- Brak niefinansowych narzędzi wsparcia, które przyspieszyłyby procesy modernizacji budynków – systemowego doradztwa, klas energetycznych, zintegrowanych repozytoriów danych o budynkach i ich kondycji technicznej;
- Brak powiązania skali oszczędności energii z wysokością wsparcia publicznego
- „Zasypywanie” problemu rosnących cen zaopatrzenia budynków w ciepło i prąd
skuteczne wdrożenie dyrektywy (...) rodzi nadzieję na pokonanie wielu problemów strukturalnych, z którymi Polska mierzy się od lat, w tym przede wszystkim zmniejszenia lub nawet likwidację ubóstwa energetycznego, ale też kosztów utrzymania domów i mieszkań dla dużej części społeczeństwa Dyrektywa ma szansę wyzwolić impuls dla przygotowania polityki publicznej opartej na dowodach, która skierowana będzie na realizację tych celów, a której towarzyszyć będą odpowiednio dobrane środki finansowe i rozwiązania organizacyjne
- podkreślała Justyna Glusman.
Czytaj też:
Uczestnicy konferencji o masowej modernizacji zasobu budynków w Polsce
Konferencję otworzyła wiceminister Urszula Zielińska. W dyskusji panelowej brali udział Zofia Wetmańska, wiceprezeska Instytutu Reform, posłanka Gabriela Lenartowicz i Robert Gajda, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Byli obecni także przedstawicieli biznesu - prezesi Firm członkowskich Fali Renowacji, Daikin, Danfoss, Knauf Insulation, ROCKWOOL, Signify i Velux.
Przeczytaj także: