Architektura MuratorWydarzeniaFoodtruck PEUGEOT - najnowszy projekt Peugeot Design Lab

Foodtruck PEUGEOT - najnowszy projekt Peugeot Design Lab

Foodtruck PEUGEOT to wynik połączenia doświadczeń z zakresu projektowania samochodów i ekskluzywnych akcesoriów kuchennych. Gdy pojazd się przemieszcza, jest kompaktowym vanem. Po zatrzymaniu podwaja swoją wielkość, by zmienić się w przestronną i funkcjonalną restaurację. Foodtruck PEUGEOT gościł na Milan Design Week 2015 oraz w Pawilonie Francji przez cały czas trwania wystawy światowej w Mediolanie.

Foodtruck PEUGEOT - Lew otwiera bistro
Wizualizacja: Peugeot

Historia PEUGEOT rozpoczęła się ponad dwa wieki temu we Francji. Już w 1810 r. młyn należący do rodziny Peugeotów zamienił się w wytwórnię brzeszczotów do pił. Działalność produkcyjna szybko nabierała tempa i w 1840 r. pojawił się pierwszy młynek do kawy, a później, w 1874 r. pierwszy młynek do pieprzu, którego mechanizm był objęty bezterminową gwarancją. W 1882 r. powstał pierwszy bicykl, a wkrótce potem pierwszy automobil PEUGEOT. Od tamtej pory na całym świecie na drogi wyjechało ponad 65 milionów pojazdów. W 2015 firma nadal zajmuje się zarówno wytwarzaniem ekskluzywnych akcesoriów kuchennych, jak i designem oraz produkcją pojazdów.

Odwołując się do ponad dwustuletniego doświadczenia w zakresie projektowania przemysłowego oraz do 125 lat tradycji w dziedzinie projektowania samochodów, w czerwcu 2012 roku utworzono Peugeot Design Lab, które zajmuje się projektowaniem we wszystkich sektorach poza branżą samochodową. Jednym z jego najnowszych osiągnięć jest food truck, który zainaugurował swoją działalność w kwietniu 2015 w Paryżu, a następnie gościł na Milan Design Week 2015 i w Pawilonie Francji przez cały czas trwania wystawy światowej w Mediolanie.

Najlepsze składniki – świetny efekt

W centrum naszego twórczego myślenia są zawsze użytkownicy. W przypadku Foodtrucka PEUGEOT mieliśmy na względzie zarówno tych, którzy gotują, jak i konsumentów. Zaciera się granica między wnętrzem i stroną zewnętrzną Foodtrucka PEUGEOT, każdy może zobaczyć, co gotuje szef kuchni i jak przygotowywane są potrawy. A szef jest blisko gości. Poprzez formę chcieliśmy także zaznaczyć przekształcanie się "przed" w "po". "Przed" - bo gdy Foodtruck PEUGEOT się przemieszcza, jest to kompaktowy van charakteryzujący się stylistyką PEUGEOT. "Po" - bo gdy Foodtruck PEUGEOT się zatrzymuje, zmienia się w restaurację Bistro Lwa, niespotykane dotychczas połączenie przestrzeni i funkcjonalności - mówi Cathal Loughnane kierujący Peugeot Design Lab.

Dzięki liniom dopasowanym do wymagań technicznych Foodtruck PEUGEOT jest pojazdem kompaktowym, doskonale przystosowanym do użytku miejskiego. Krótkie zwisy zapewniają mu zwrotność, a duży rozstaw osi daje znaczącą przestrzeń użytkową. Po dotarciu do celu Foodtruck PEUGEOT "rozwija skrzydła" i podwaja swoją wielkość. Bistro Lwa składa się z części służących do przygotowania posiłków, z części restauracyjnej, kawiarnianej, a ich przedłużeniem jest przestrzeń do słuchania muzyki, w powiązaniu z uruchomioną niedawno platformą cyfrową PEUGEOT MUSIC, która oferuje radio internetowe i niepowtarzalne playlisty (http://peugeot.music.com).

Aby klienci mogli jak najmilej spędzić czas, Foodtruck PEUGEOT oferuje wszystko, co niezbędne, by ponad 30 osób mogło wygodnie zjeść posiłek na zewnątrz, w pobliżu bistra: talerze, wysokie stoliki i parasole. Wszystko to odbywa się zgodnie z zasadami odpowiedzialności za środowisko - po konsumpcji na miejscu nie pozostaje choćby ślad odpadów.

Dzięki 46-calowemu ekranowi oraz zestawowi 8 głośników nisko-średniotonowych (Medium) i 32 głośników wysokotonowych (Tweeter) marki FOCAL rozmieszczonych w vanie i przyczepie, goście bistra mogą śledzić każdy gest szefa kuchni. Głośniki FOCAL wiernie oddają każdy odgłos smażenia potraw na płytach kuchennych. Efekt jest jeszcze bardziej imponujący, gdy podłączy się je do miksera w Bistrze Lwa, który zainaugurowali francuscy didżeje Adriano i The Reflex.

Aby zagwarantować funkcjonalność oraz spełnienie wszystkich norm homologacji i higieny, Peugeot Design Lab odwołał się do doświadczeń EUROMAG, firmy wyspecjalizowanej w zakresie food trucków. Samochód wyposażono w całkowicie profesjonalne, wielofunkcyjne przybory i sprzęt kuchenny, tak aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom szefów kuchni i każdego rodzaju gastronomii: od wykwintnej, poprzez fusion aż po kuchnię molekularną. Dysponują oni czterema grzewczymi płytami indukcyjnymi i frytkownicą. System wyciągu kuchennego zapewnia wysoką jakość powietrza, a stół chłodniczy o pojemności 400 litrów gwarantuje świeżość produktów. Szafa chłodnicza o pojemności 350 litrów utrzymuje napoje w niskiej temperaturze, a profesjonalny ekspres firmy ROCKET ESPRESSO zapewnia aromatyczną kawę.

Szef kuchni Sven Chartier w Bistrze Lwa z okazji inauguracji Foodtrucka PEUGEOT

Jako pierwszy w kuchni Bistra Lwa gotował utalentowany francuski szef kuchni Sven Chartier (restauracje Saturne i Le Clown Bar w Paryżu), znany ze swojego przywiązania do tradycji lokalnych i miejscowych produktów oraz rolnictwa ekologicznego. Do rąk Svena Chartiera trafi również zaprojektowany specjalnie z myślą o Foodtrucku PEUGEOT i jego podróżach kulinarnych niespotykany młynek do pieprzu połączony z solniczką PEUGEOT pod nazwą MILAN. Podwójny MILAN, pierwszy produkowany seryjnie młynek zaprojektowany przez Peugeot Design Lab, był najpierw sprzedawany wyłącznie w pawilonie francuskim przez cały czas trwania wystawy światowej, a potem trafi do punktów sprzedaży PSP Peugeot (Poivrières Salières Production). Produkowany w fabryce PSP w Quingey w departamencie Doubs, MILAN wytwarzany jest z drewna bukowego pochodzącego z lokalnych lasów we Franche-Comté i wykorzystuje wyjątkowy system U-Select pozwalający precyzyjnie dopasować wielkość ‑ a więc i smak ‑ ziarenek, dzięki sześciostopniowej skali mielenia. Młynki PEUGEOT eksportowane są na cały świat, ich produkcja sięga rocznie 2,5 mln sztuk i zyskały uznanie kucharzy dzięki precyzji ich mechanizmu połączonej z długowiecznością.

Tagi:
Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO Hotels Legendarna norweska marka Røros Tweed oraz młoda polska projektantka Maria Jeglińska-Adamczewska połączyły siły z PURO Hotels w niezwykłym projekcie. Tak powstała kolekcja wełnianych koców KARI, ODA oraz LOTTA.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
10 kolekcji mebli projektu młodych polskich dizajnerów Już na początku października kolejna edycja Warsaw Home. Publikujemy 10 projektów młodych dizajnerów, które zobaczymy podczas targów.
Design that Educates Awards 2019 Design that Educates Awards to międzynarodowy konkurs, który wskazywać ma na edukacyjny potencjał architektury i wzornictwa. Jego celem jest popularyzowanie najlepszych realizacji i produktów, które oprócz funkcji czysto użytkowych mogą też uczyć.
Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.