Architektura MuratorWydarzeniaNagroda główna w konkursie studenckim Mieszkanie młodego architekta + komentarz Roberta Koniecznego

Nagroda główna w konkursie studenckim Mieszkanie młodego architekta + komentarz Roberta Koniecznego

Prezentujemy pracę, która zwyciężyła w konkursie studenckim Mieszkanie młodego architekta. Studenci Politechniki Świetokrzyskiej w Kielcach Izabela Bieniaszewska i Michał Sajdak ujęli jury odważną koncepcją i powrotem do modernistycznych idei, w których dachy bloków pełniły funkcje ogólnodostępnych przestrzeni rekreacyjnych i integracyjnych

Nagroda główna w konkursie studenckim Mieszkanie młodego architekta + komentarz Roberta Koniecznego
Michał Sajdak i Izabela Bieniaszewska, fot. Kalbar

22 maja poznaliśmy wyniki XIV edycji konkursu studenckiego "Architektury-murator". Główną nagrodę otrzymała praca Izabeli Bieniaszewskiej i Michała Sajdaka, studentów drugiego roku Politechniki Świętokrzyskiej. Michał Sajdak próbował swoich sił w konkursie studenckim "Architektury-murator" po raz trzeci, dla Izabeli Bieniaszewskiej było to pierwsze, a zarazem zwycięskie podejście. Wygrali dzięki mocnej i odważnej koncepcji.

Głównym założeniem projektu była próba odnalezienia spójnej relacji pomiędzy przestrzenią prywatną, a utworzoną dodatkowo przestrzenią publiczną. "Chcieliśmy stworzyć połączenie pomiędzy przestrzenią prywatną a przestrzenią publiczną przez uniesienie mieszkania do góry. Uwolniło to przestrzeń dla mieszkańców bloku powstał ogólnodostępny taras. Blok miał bardzo fajną lokalizację więc widok, który roztacza się z tarasu jest naprawdę wart takiego zabiegu." - mówiła po ogłoszeniu wyników Izabela Bieniaszewska.

Pomysł studentów odwołuje się modernistycznych idei dachu, jako części wspólnej i ogólnodostępnej dla wszystkich mieszkańców. Dodatkowa przestrzeń mogłaby pełnić funkcje rekreacyjne oraz wspierać integrację między lokatorami budynku. Bardziej ogólnym celem zastosowania takiego rozwiązania było odzwierciedlenie natury zawodu architekta, jaką jest projektowanie przestrzeni dla ludzi. Sama bryła budynku została ponadto odświeżona i wzbogacona.

Głównym punktem łączącym mieszkanie architekta ze strefą ogólnodostępną jest owalne atrium. Duże przeszklenia otwierają widoki na panoramę Warszawy. Wnętrze zaprojektowano jako przestrzeń otwartą, w którą wpisano wszystkie podstawowe funkcje. Zamknięta jest tylko strefa nocna-sypialnia połączona z łazienką właściciela. We wnętrzach przewidziano nowoczesne rozwiązania funkcjonalne i wyposażenie m. in. niemieckie meble kuchenne firmy Poggenpohl, sofę Mon Coeur projektu P. Harey'a, stół Tune Table autorstwa Stefan'a Diez, meble fabryki Vitra: Morrison Bench- skórzaną ławę oraz HAL Ply Stool High-wysokie krzesła do kuchni projektu Jasper'a Morrison'a.

Robert Konieczny o nagrodzie głównej oraz konkursie studenckim "Architektury-murator"

Poprosiliśmy przewodniczącego jury Roberta Koniecznego o komentarz do nagrodzonej pracy:

Robert Konieczny: Czasami jest tak, że trzeba podjąć ryzyko. Ogłaszający konkurs zapisuje pewne warunki brzegowe, ale nie zastanawia się nad danym rozwiązaniem. Zdarza się czasem, że jeśli ktoś wpada na fantastyczny pomysł, może być na pograniczu tych warunków brzegowych. Wtedy to jego odwaga i determinacja decydują. W tym konkursie zdarzyło się, że takie projekty się pojawiły i takie wygrały. Praca jest bardzo dobra, przestrzenna, szeroka, można by powiedzieć, że nawet trochę urbanistyczna.

Redakcja: Czy widział Pan poprzednie edycje?

Robert Konieczny: Tak się składa, że przez moje biuro przewinęli się ludzie którzy zawalczyli wcześniej tzn. Katarzyna Furgalińska i Michał Lisiński, który jest u nas cały czas. Siłą rzeczy i z ciekawością spojrzałem na to co zrobili wcześniej, kiedy chcieli się dostać do pracowni. Im się udało wygrać dwa razy zawalczyć, o ile się nie mylę. Czyli dwie edycje już prześledziłem bardzo dokładnie. Zawsze z uwagą oglądam co młodzi mają do powiedzenia.

Czyli konkurs "Architektury-murator" może być ważnym etapem w karierze młodego architekta?

RK: Bardzo ważnym, każdy konkurs na tym etapie jest ważny. Nagrody dostali ludzie z drugiego roku. To niesamowite, że już w takim momencie można zrobić naprawdę dojrzałą pracę, mądrą i sensowną.

Wyniki konkursu studenckiego Architektury murator, Mieszkanie młodego architekta, I nagroda
I nagroda w konkursie "Architektury-murator" Mieszkanie młodego architekta: praca nr 317965, autorzy: Izabela Bieniaszewska (Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, Wydział Budownictwa i Architektury, II rok), Michał Sajdak (Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, Wydział Budownictwa i Architektury, II rok)
Wyniki konkursu studenckiego Architektury murator, Mieszkanie młodego architekta, I nagroda
I nagroda w konkursie "Architektury-murator" Mieszkanie młodego architekta: praca nr 317965, autorzy: Izabela Bieniaszewska (Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, Wydział Budownictwa i Architektury, II rok), Michał Sajdak (Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, Wydział Budownictwa i Architektury, II rok)
Wyniki Plebiscytu Internautów XIV edycji konkursu studenckiego "Architektury-murator" Zakończył się Plebiscyt Internautów XIV edycji konkursu studenckiego "Architektury-murator" Mieszkanie młodego architekta. Łącznie w plebiscycie oddano 5783 głosy. Zwyciężczynie - Marta Furmańska i Julianna Pietrzak - otrzymają roczną prenumeratę miesięcznika "Architektura-murator". Gratulujemy!
Zaproszenie na wystawę pokonkursową Mieszkanie młodego architekta Miesięcznik "Architektura-murator” zaprasza na wystawę pokonkursową Mieszkanie młodego architekta. Wystawa będzie otwarta do 25 maja, codziennie w godzinach 10:00-18:00
Wyniki XIV edycji konkursu studenckiego "Architektury-murator" Mieszkanie młodego architekta Prezentujemy wyniki XIV edycji konkursu studenckiego, w której młodzi architekci zmierzyli się z tematem mieszkania marzeń. Nagrodę główną otrzymała praca studentów Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, Izabeli Bieniaszewskiej i Michała Sajdaka, za harmonijne połączenie przestrzeni prywatnej z nowo utworzoną przestrzenią wspólną
Obrady jury konkursu studenckiego Mieszkanie młodego architekta 21 maja 2014 od godziny 12:00 trwają obrady jury konkursu studenckiego Mieszkanie młodego architekta. W XIV edycji konkursu w jury zasiadają: Robert Konieczny, Marcin Mostafa, Tomasz Osięgłowski, Tomasz Rygalik i Ewa P. Porębska. Wyniki poznamy już jutro w warszawskim Soho Factory!
20 lat "Architektury-murator", XIII edycji konkursu studenckiego Na trzynaście edycji konkursu studenckiego organizowanego przez "Architekturę murator" od 1998 roku, zgłoszonych zostało w sumie ponad 2350 prac, a łączna liczba uczestników przekroczyła 6400 osób. Przedstawiamy rysunkową historię konkursu studenckiego
Karta pokwitowania przyjęcia pracy. Konkurs Studencki Mieszkanie młodego architekta Dokumentem potwierdzającym złożenie opracowania konkursowego w przypadku osobistego składania prac w siedzibie organizatora Konkursu Studenckiego jest karta pokwitowania przyjęcia pracy, którą należy wydrukować w dwóch egzemplarzach. W przypadku wysyłki pocztą lub kurierem będzie to potwierdzenie odbioru przesyłki podpisane przez pracownika MURATOR S.A.