Architektura MuratorWydarzeniaPolskie Projekty Polscy Projektanci. Karol Śliwka

Polskie Projekty Polscy Projektanci. Karol Śliwka

Muzeum Miasta Gdyni prezentuje twórczość jednego z najwybitniejszych polskich grafików, autora ponad 450 znaków graficznych, w tym słynnej skarbonki Banku PKO BP.

Polskie Projekty Polscy Projektanci.  Karol Śliwka

Można będzie zobaczyć projekty, szkice, notatki, fotografie, obrazy i obiekty z prywatnego, nieudostępnianego do tej pory archiwum Karola Śliwki, uzupełnione o prace z instytucji i muzeów z całego kraju oraz przedmioty z kolekcji prywatnych. Pokażemy, że dzieła Karola Śliwki są nie tylko dobrze zaprojektowane, ale przede wszystkim piękne – spojrzymy na nie jak na dzieła sztuki o perfekcyjnych proporcjach, opartych na harmonii kształtów, plam i barw. Dowartościujemy tym samym projektowanie graficzne udowadniając, że jest ono tak samo ważne w kształtowaniu narodowego dziedzictwa jak malarstwo, rzeźba, grafika artystyczna, wzornictwo przemysłowe czy architektura, a osiągnięcia takich twórców, jak Karol Śliwka przyczyniają się do wzmacniania wizerunku polskiego projektowania na świecie – mówią kuratorzy wystawy, którymi są historyczki sztuki Agata Abramowicz i Agnieszka Drączkowska oraz grafik Patryk Hardziej.
Początek kariery 85-letniego dziś projektanta to rok 1957, kiedy powstał doskonały konkursowy, wykonany jeszcze w czasie studiów, projekt pudełka papierosów Syrena. Sławę przyniosły mu jednak znaki graficzne. W ciągu 50 lat stworzył ich ok. 450, m.in. dla Instytutu Matki i Dziecka, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, Biblioteki Narodowej i Polskiej Federacji Sportu. Do dziś pamiętane są także srebrzyste opakowania męskich kosmetyków WARS, papierki czekolad Wedel czy pudełka proszku BIS jego autorstwa.

Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci
7 lipca – 14 października 2018
Muzeum Miasta Gdyni
www.muzeumgdynia.pl

Jerzy Staniszkis. Architekt - grafik Wystawa w warszawskim Muzeum Plakatu przypomina mało znany dorobek polskiego architekta, który był uzdolnionym twórcą grafiki użytkowej, a także cenionym wykładowcą kilku zagranicznych uczelni.