Architektura MuratorWydarzeniaWspółczesna architektura Warszawy obok, czy zamiast fińskich domków? Warszawski Jazdów

Współczesna architektura Warszawy obok, czy zamiast fińskich domków? Warszawski Jazdów

Warszawski Jazdów to wystawa przedstawiająca historię „pierwszego warszawskiego osiedla”. Kolonia domków fińskich miała służyć pracownikom Biura Odbudowy Stolicy przez kilka lat, ale istnieje do dziś

Warszawski Jazdów. Wystawa
Warszawski Jazdów. Fot. z archiwum Joanny Jaszuńskiej

Architektura Warszawy: powojenna odbudowa
Prowizoryczne osiedle zbudowane zostało w 1945 roku z prefabrykatów. Domki były częścią fińskich reparacji wojennych dla Związku Radzieckiego; ZSRR przekazał pół tysiąca takich konstrukcji Polsce. Drewniane budynki powstały w sąsiedztwie śródmieścia, tak, by zapewnić budowniczym łatwy dostęp do placu budowy. Osiedle miało istnieć tylko przez kilka lat, ale niektóre domki są do dziś zamieszkane. Ten nietypowy zespół mieszkalny, ukryty wśród drzew, sąsiaduje z budynkiem Sejmu i gęstą zabudową centrum Warszawy. Plany likwidacji kolonii i przeznaczenia odzyskanego terenu pod budowę podzieliły mieszkańców miasta. Dla niektórych domki są cenną pamiątką po pierwszych latach odbudowy, dla innych – kuriozum, nie pasującym do miejskiej przestrzeni, albo przeszkodą w tworzeniu współczesnej architektury Warszawy.

Domki w odległości kilkudziesięciu metrów od parlamentu to jedna z rzeczy nadających Warszawie absolutną wyjątkowość. Jeśli chcemy być podróbą Paryża, albo uważamy, że Warszawa ma być taka jaka by była, gdyby nie II Wojna Światowa (...) to domki fińskie nie pasują. Ale jeśli chcemy budować miasto pluralistyczne – czerpiące z różnych wartości i zachwycające autentycznością, to domki fińskie muszą bezwzględnie pozostać. Zespół domków fińskich już dziś jest namiastką dawnego wielkiego założenia, której nie należy w żadnym przypadku okrajać – podkreśla stanowczo Hubert Trammer, krytyk architektury i wykładowca Politechniki
Lubelskiej.

Wystawa prezentowana na placu Zamkowym w Warszawie to głos w obronie tej nietypowej dla miasta kolonii. Autorka wystawy Katarzyna Brańska przedstawia historię i współczesność warszawskiego Jazdowa.
Po zakończeniu wystawy plansze z archiwalnymi zdjęciami umieszczone zostaną przy deptaku prowadzącym przez Jazdów.

Z ostatniej chwili: organizatorzy poinformowali o zmianie terminu wystawy. Informacja o nowym terminie już wkrótce w serwisie

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.