Architektura MuratorWydarzeniaZa nami XII edycja Weekendu Architektury w Gdyni: fotoreportaż

Za nami XII edycja Weekendu Architektury w Gdyni: fotoreportaż

Tegoroczna odsłona Weekendu Architektury w Gdyni odbyła się pod hasłem Iluzja. W ramach festiwalu zorganizowano m.in. 13 spacerów, 7 wystaw i 6 pokazów filmowych, a wszystkie prelekcje, debaty i dyskusje zajęły łącznie ponad 17 godzin.

Za nami XII edycja Weekendu Architektury w Gdyni: fotoreportaż
Weekend Architektury w Gdyni 2022, jeden z fotospacerów; fot. Przemysław Kozłowski

Hasłem przewodnim XII edycji Weekendu Architektury była szeroko rozumiana Iluzja. Organizatorzy z Agencji Rozwoju Gdyni wspólnie z uczestnikami poszukiwali jej różnych definicji i odmian. Badano zarówno utopijne idee, jak i rozwiązania projektowe wpływające na odbiór architektury, ale też często złudne wyobrażenia o otaczającej na rzeczywistości. W tym kontekście pojawiały się też takie tematy jak odbudowa miast – problem najbardziej aktualny w świetle trwającej w Ukrainie wojny, zabudowa terenów na styku z wodą i oczywiście modernizm.

Szczególną uwagę zwróciliśmy na Port Morski w Gdyni. Jego architektura była m.in. tematem prelekcji otwarcia prof. Marii Sołtysik. Dyskutowaliśmy też o osiedlach społecznych i dwóch gdyńskich dzielnicach: Grabówek oraz Działki Leśne, niezwykle atrakcyjnych ze względu na mieszkaniową architekturę modernistyczną
– podsumowuje Jacek Debis, dyrektor projektów strategicznych Agencji Rozwoju Gdyni.

Za nami XII edycja Weekendu Architektury w Gdyni: fotoreportaż
Weekend Architektury w Gdyni 2022, przewodnik Robert Chrzanowski prowadzi spacer Triumf Modernizmu: wzorzec architektury Grabówka; fot. Przemysław Kozłowski

Nie zabrakło licznych spacerów, podczas których można było nie tylko zwiedzić na co dzień niedostępne przestrzenie i budynki, ale też wysłuchać wykładów specjalistów, by wymienić choćby oprowadzanie po trzech gdyńskich mieszkaniach: przed, w trakcie i po remoncie. Podczas wycieczki architektka Justyna Piekarska-Onoszko i fotograf Radek Radziejewski udzielili uczestnikom wiele cennych porad, jak przeprowadzić wzorcową renowację modernistycznych wnętrz. Kazimierz Butelski oprowadzał z kolei po gdyńskich kamienicach Zbigniewa Kupca, a Jerzy Maciejewski z pracownią Arch-Deco po nowo ukończonym osiedlu Yacht Park („A-m” 06/2022).

Dużym zainteresowaniem jak zawsze cieszyły się Archiprelekcje. W tym roku organizatorzy zaprosili przedstawicieli kilkunastu pracowni z całej Polski, w tym prof. Ewę Kuryłowicz z Kuryłowicz & Associates, Marcina Bratańca i Urszulę Forczek-Brataniec z em4 .Pracowni Architektury. Brataniec, Bolesława Stelmacha ze studia Stelach i Partnerzy, Dorotę Sibińską i Filipa Domaszczyńskiego z xystudio, Marcina Sadowskiego z JEMS Architekci, Małgorzatę Dembowską z WXCA czy Szymona Wojciechowskiego, założyciela biura APA Wojciechowski Architekci.

Za nami XII edycja Weekendu Architektury w Gdyni: fotoreportaż
Weekend Architektury w Gdyni 2022, jedna z archiprelekcji, na zdjęciu m.in. architekt Ryszard Nakonieczny i Jacek Debis z Agencji Rozoju Gdyni; fot. Przemysław Kozłowski

Wprowadzeniem do tegorocznej dyskusji były wystąpienia Iwony Markešić oraz Pauliny Szewczyk, architektek kierujących Biurem Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni. Markešić podkreślała rolę udziału mieszkańców w planowaniu miast na przykładzie gdyńskiego osiedla Meksyk, a Paulina Szewczyk omówiła projekty nagrodzone w konkursie Pirs przyszłości, dotyczącym przyszłości zagospodarowania mola Południowego.

Czytaj też: Pirs Przyszłości: konkurs na projekt zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni [WYNIKI] |

Za nami XII edycja Weekendu Architektury w Gdyni: fotoreportaż
Weekend Architektury w Gdyni 2022, spacer „Archi-niuanse: dramaty i dylematy przy remontach i renowacji przedwojennych wnętrz”, Radek Radziejewski opowiada o wykorzystaniu oryginalnych szyb podczas renowacji zabytkowej stolarki drzwiowej i okiennej; fot. Przemysław Kozłowski

Tradycyjnie pojawiły się także głosy reprezentantów najmłodszego pokolenia, w tym roku były to m.in. Anna Kolasa, tegoroczna laureatka konkursu o nagrodę prezydenta Gdyni za najlepszą pracę dyplomową poświęconą tematyce rozwoju gospodarczego miasta czy Weronika Plata, która wspólnie z Wiktorem Stankiewiczem zajęła ostatnio pierwsze miejsce w realizacyjnym konkursie na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii.

Czytaj też: Polacy zwyciężyli w konkursie inwestorskim na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall na Islandii |

Anna Kolasa przedstawiła swoją wizję zagospodarowania zabytkowych chłodni na terenie tzw. Dalmoru. Autorka zaproponowała otwarcie mola Rybackiego, upublicznienie pirsu i oddanie go z powrotem w ręce mieszkańców. W miejscu dawnych chłodni zaprojektowała nowe gmachy publiczne: Gdyńską Akademię Architektury, Muzeum Gdyńskiego Modernizmu oraz biblioteką. Zdaniem Kolasy, projekt mógłby przyczynić się do zwiększenia potencjału śródmieścia, zmienić zasięg reprezentacyjnych, publicznych przestrzeni oraz panoramę miasta.

Za nami XII edycja Weekendu Architektury w Gdyni: fotoreportaż
Weekend Architektury w Gdyni 2022, jedna z prelekcji z udziałem prof. Ewy Kuryłowicz; fot. Przemysław Kozłowski

O nowym gdyńskim waterfroncie mówił też Marcin Sadowski z biura JEMS Architekci, które w 2015 roku wygrało konkurs inwestorski na projekt zagospodarowania blisko 5-hektarowego terenu w obrębie ulic Waszyngtona, Hryniewickiego i Jana Pawła II w samym centrum miasta. Projekt, realizowany na zlecenie firmy Vastint, będzie łączyć funkcje mieszkaniowe, biurowe i hotelowe. Zaplanowano też  budynki o funkcji kulturalnej, w tym kino. Autorzy przyjęli zasadę kształtowania zabudowy pierzejowej, jednak z bardzo swobodną kompozycją poszczególnych obiektów. 

Czytaj też: Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta |

Odbudowa miast stanowiła z kolei główną oś archidebaty, zorganizowanej 26 sierpnia.  Spotkanie  z udziałem dr Kingi Nettmann-Multanowskiej, prof. Jakuba Szczepańskiego, prof. Kazimierza Butelskiego, dr. Waldemara Affelta, dr Dąbrówki Lipskiej oraz stołecznego konserwatora zabytków Michała Krasuckiego poprowadziła dr Małgorzata Jędrzejczyk, historyczka sztuki z berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego. W czasie spotkania przywołano m.in. doświadczenia Warszawy, Skopje i Bejrutu, które – zdaniem panelistów – powinny posłużyć jako punt wyjścia do dyskusji o odbudowie miast ukraińskich. Wnioski z debaty znajdą się w pofestiwalowej publikacji.

Za nami XII edycja Weekendu Architektury w Gdyni: fotoreportaż
Weekend Architektury w Gdyni 2022, jedna z prelekcji. Na zdjęciu Małgorzata Dembowska z WXCA i Jacek Debis; fot. Przemysław Kozłowski

W ramach tegorocznej edycji Weekendu Architektury pokazany został także blok filmów z lat 90. pod wspólnym tytułem „Architektura początków transformacji”. Współautorka tych dokumentów, redaktor naczelna „Architektury-murator” Ewa P. Porębska, wygłosiła krótkie wprowadzenie przed seansem, zwracając uwagę, że mimo upływu lat wiele z poruszanych w nich kwestii pozostaje zaskakująco aktualnymi.

W programie Weekendu znalazły się również achiwystawy, w tym „Architektura od Morza”, „Luksy po warszawsku” czy „Linie Modernizmu”. Główną festiwalową ekspozycję stanowiła jednak wystawa „Architektki Gdyni 1926-1989”, prezentująca wybrane projekty i realizacje kilkunastu autorek związanych z Biurem Projektów Budowlanych Marynarki Wojennej, Inwestprojektem czy Biurem Projektów Budownictwa Morskiego.

Za nami XII edycja Weekendu Architektury w Gdyni: fotoreportaż
Weekend Architektury w Gdyni 2022, spacer z pracownią Arch-Deco, po osiedlu Yacht Park oprowadza architekt Jerzy Maciejewski; fot. Przemysław Kozłowski
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.
Spotkanie z Anną Ramos, dyrektorką Fundacji Miesa van der Rohe [FILM] Prezentujemy nagranie wykładu Anny Ramos, dyrektorki Fundacji Miesa van der Rohe, która m.in. organizuje konkurs o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe: EU Mies van der Rohe Award.
BUDMA 2023 – wydarzenia dla architektów Kulisy i efekty rozpłytowywania placu Defilad, wykład Alexandra Schwarza z pracowni David Chipperfield Architects oraz Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina to tylko niektóre z wydarzeń tegorocznych targów BUDMA 2023.
Wieczór filmowy i dyskusja wokół „Archikolaży” W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Archikolaże” zapraszamy na pokaz trzech filmów zrealizowanych w latach 90. według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej. Spotkanie i dyskusję wokół dokumentów poprowadzi Łukasz Harat.
Spotkanie z Angeliką Fitz, dyrektorką Architekturzentrum Wien (AzW) Zapraszamy na wykład Angeliki Fitz, teoretyczki kultury, kuratorki, autorki wielu publikacji z dziedziny architektury, sztuki i urbanistyki, od 2017 roku dyrektorki Architekturzentrum Wien (AzW).
Ewa P. Porębska oprowadza po wystawie „Archikolaże” Listy Jerzego Sołtana, Andrzeja Wajdy, Bogdana Paczowskiego, archiwalne zdjęcia i fragmenty dawnych programów telewizyjnych, cytaty z wypowiedzi znaczących postaci architektury, a przede wszystkim opowieść o architektonicznych ideałach i pokusach oraz  o postawach projektantów – to wszystko zobaczyć można na wystawie „Archikolaże” w warszawskim Zodiaku. Już 15 stycznia po ekspozycji oprowadzi jej pomysłodawczyni i kuratorka Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-murator”.