Zespół mieszkaniowy Xixi w Chinach

i

Autor: archiwum serwisu Osiedle zlokalizowano w parku krajobrazowym, dlatego architekci starali się, aby zintegrować je z okoliczną dziką przyrodą. Fot. ⓒ Simon Menges

Osiedle Xixi Wetland w Hangzhou

2016-04-29 11:44

Osiedle powstało w 2015 roku w ramach kolejnego etapu rewaloryzacji malowniczych bagnistych terenów na obrzeżach portowego miasta Hangzhou we wschodnich Chinach. Projektanci z biura David Chipperfield Architects zaproponowali dwadzieścia kamiennych bloków zlokalizowanych na wodzie, połączonych betonowym traktem. W każdym mieszczą się dwa apartamenty o powierzchni ok. 190 m2 lub 290 m2 - o realizacji pisze Maciej Lewandowski.

Xixi to bagniste tereny o wysokich walorach przyrodniczych, które rozciągają się na obrzeżach portowego miasta Hangzhou we wschodnich Chinach. Wskutek silnej urbanizacji, która miała miejsce w ciągu ostatniej dekady XX wieku, znaczna ich część uległa zniszczeniu. W roku 2004 rozpoczęto projekt przyrodniczej rewaloryzacji i objęcia ochroną centralnego fragmentu obszaru o powierzchni ok. 10 km2. Około półtora tysiąca mieszkańców w ciągu 17 dni przesiedlono na obrzeża nowo utworzonego parku krajobrazowego Xixi, pełniącego rolę zarówno rezerwatu przyrody, jak i terenów rekreacyjnych. Przypadek ten stanowi przykład rewaloryzacji przyrodniczej połączonej z projektem urbanizacyjnym.

Osiedle Xixi Wetland to powstały w 2015 roku zespół budynków mieszkalnych, który jest kolejnym etapem rewaloryzacji. Architekci zaproponowali dwadzieścia kamiennych bloków zlokalizowanych na wodzie, połączonych betonowym traktem. W każdym mieszczą się dwa apartamenty o powierzchni ok. 190 m2 lub 290 m2. W projekcie widoczna jest wyraźna ścisła integracja zabudowy i natury.

Zespół mieszkaniowy Xixi w Chinach

i

Autor: archiwum serwisu W pokojach zastosowano okna na całą wysokość pomieszczeń. Wszystkie przesłonięte są drewnianymi, ruchomymi żaluzjami. Fot. ⓒ Simon Menges

Konstrukcja

Budynki otoczone są ogrodem wodnym o naturalnym, półdzikim charakterze. Na tle bujnej zieleni stanowią kontrastujące kamienne bryły. W sposób typowy dla lokalnej architektury bloki zostały oparte na kamiennych, zanurzonych w wodzie cokołach. Choć cokoły wyglądają na solidne, masywne elementy, w rzeczywistości są to cienkie na 8 cm bazaltowe płyty elastycznie zamocowane na konstrukcji budynków. Elewacja jest artykułowana wysokimi na 21 cm, horyzontalnymi pasami z żelbetu wylewanego na miejscu, piaskowanego i malowanego. W celu uniknięcia odbarwień kamienia powodowanych zwiększoną wilgotnością, na elewacjach wykorzystano cement trasowy o zmniejszonej zawartości wapna. Aby wprowadzić jak największą ilość światła dziennego do wnętrz i uzyskać otwarcia widokowe, zastosowano okna na całą wysokość pomieszczeń, od posadzki do sufitu.

Metryka
  • Autorzy: David Chipperfield Architects
  • Konstrukcja: ECADI
  • Inwestor: Hangzhou Westbrook Investment Co. Ltd.
  • Architektura krajobrazu: Belt & Collins
  • Adres obiektu: Hangzhou, Zhejiang, Chiny
  • Nazwa obiektu: Osiedle Xixi Wetland
  • Projekt: 2007
  • Data realizacji (koniec): 2015
  • Powierzchnia całkowita: 11800.0
  • Współpraca: ECADI (East China Architecture and Design Institute)