Relacja z warsztatów studenckich ze Zbigniewem Maćkowem [FILM]
Prezentujemy filmową relację z warsztatów poświęconych innowacyjnym metodom prefabrykowania mieszkań, które poprowadzili Zbigniew Maćków, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, jeden z inicjatorów budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu, oraz Karolina Ostrowska-Wawryniuk, doktorantka WA PW, gdzie zajmuje się badaniami nad zastosowaniem BIM i narzędzi generatywnych w projektowaniu z zastosowaniem prefabrykatów.
Organizator: miesięcznik „Architektura-murator” Współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Partner warsztatów: Velux Partner technologiczny: WSC GRAPHISOFT CENTER Temat: Nowa prefabrykacja Prowadzący: Zbigniew Maćków Współprowadzący: Karolina Ostrowska-Wawryniuk Miejsce: ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39, nowy budynek ASP, aula główna Termin: 27 października, godz. 8:30-15:30
Na warszawskich Włochach powstał zespół trzech willi miejskich projektu pracowni Paweł Lis Architekci. Wszystkie obiekty mają elewacje wentylowane, obłożone ręcznie formowaną cegłą klinkierową.
Pracownie 22Architekci i AMC – Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyły ex aequo w konkursie na projekt modelowego osiedla Nowe Jeziorki w Warszawie. Trzecie miejsce zdobyło biuro Grupa 5 Architekci.
Najlepszym niemieckim budynkiem roku 2018 jest zaprojektowana w procesie partycypacji mieszkaniówka w Monachium - osiedle WagnisART. Natomiast słynna, otwarta niedawno po wielu latach realizacji filharmonia biura Herzog & de Meuron w Hamburgu została rozmyślnie usunięta z rywalizacji o nagrodę.
Spółka BGK Nieruchomości ogłosiła właśnie konkurs na projekt modelowego budynku wielorodzinnego w programie Mieszkanie Plus. Przyjmowanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie tylko do 20 kwietnia. W jury m.in. Stanisław Niemczyk, Aleksander Wołodarski, Witold Zandfos, Ryszard Gruda i Magdalena Wrzesień.
Jak możemy i jak chcielibyśmy mieszkać w Polsce w kolejnych dziesięcioleciach XXI wieku? Kupować takie metraże, na jakie nas stać – czyli bardzo małe? Czekać, aż tanie lokale zbuduje rząd lub samorząd? A może działać grupowo, szukając alternatywnych form realizacji mieszkań? I kwestia najważniejsza dla projektantów: jak w mieszkaniowym problemie odnaleźć Architekturę – zastanawia się Grzegorz Stiasny, przytaczając 10 najciekawszych obiektów mieszkaniowych zrealizowanych w ostatnich latach w Polsce i w Europie.
Kooperatywy mieszkaniowe zyskują w Polsce na popularności. Po Gdyni, Wrocławiu i Warszawie przyszedł czas na Białystok. Białostocka Kooperatywa Mieszkaniowa to inicjatywa lokalnych architektów Bogdana i Anny Pszonaków z pracowni Meteor Architects.