Architektura MuratorProjektyAntarktyczna latarnia morska od Kuryłowicz & Associates

Antarktyczna latarnia morska od Kuryłowicz & Associates

W ramach realizacji Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego w archipelagu Szetlandów Południowych powstanie nowa latarnia morska. Prezentujemy pierwsze wizualizacje projektu.

Antarktyczna latarnia morska od Kuryłowicz & Associates
Latarnia morska przy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, proj. Kuryłowicz & Associates
Latarnia morska przy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiegowyspa Króla Jerzego, Szetlandy Południowe
AutorzyKuryłowicz & Associates (projektant generalny), konsorcjum biur Demiurg Project i Home Of Houses (dokumentacja techniczna)
InwestorInstytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk
Data realizacji (koniec)2024
Wysokość światła20 m n.p.m
Wysokość wieży6 m

Pierwszą rzeczą, jaką widzą przybywający na Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych jest niewielka latarnia morska usytuowana około 220 metrów na wschód od zabudowań bazy. To najważniejszy punkt orientacyjny dla pracowników i gości stacji. W ekstremalnych warunkach pogodowych błysk jej światła o zasięgu 8 mil morskich, czyli ok. 16 km, ma ogromne znaczenie w prawidłowej nawigacji. Latarnia została zrealizowana w 1978 roku i zmodernizowana w roku 2006. Obecnie, po ponad 40 latach użytkowania, nadaje się do całkowitej rozbiórki.

Architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates zaproponowali w jej miejsce całkowicie nowy obiekt, nawiązujący jednak charakterem do realizowanego obecnie głównego budynku stacji według ich projektu. Nowy design w kształcie trójkąta równobocznego nie tylko nawiązuje do figury, jaką tworzy hol samej stacji, ale także gwarantuje budynkowi latarni dobre parametry aerodynamiczne. Dzięki temu jej konstrukcja będzie poddawana mniejszym niż dotychczas obciążeniom, również przy niespokojnej pogodzie – tłumaczy architekt Piotr Kuczyński, wiceprezes Kuryłowicz & Associates.

Czytaj też: Polska Stacja Antarktyczna: rusza budowa Arctowskiego! |

Latarnia przy Arctowskim: prefabrykaty w narodowych barwach

Projekt zakłada budowę nowej latarni z wykorzystaniem najlepszej jakości stalowych prefabrykatów pokrytych specjalną powłoką antykorozyjną, dzięki czemu obiekt będzie odporny na wysoką wilgotność powietrza, której roczna średnia na wyspie Króla Jerzego wynosi ponad 80%. Latarnia zostanie pomalowana w biało-czerwone barwy, znajdzie się na niej też napis „Arctowski”. Ten sposób wizualnej identyfikacji nawiązuje do dotychczasowej kolorystyki latarni.

Pracując nad koncepcją, architekci musieli także zaproponować nową wizję schodów prowadzących do podnóża latarni. Tworząc je, kierowali się dewizą „architektura nie jest obca, integruje się ze środowiskiem”. Zdecydowaliśmy się kreatywnie wykorzystać ukształtowanie terenu, na którym zlokalizowana jest latarnia. Zaproponowaliśmy poprowadzenie konstrukcji schodów wzdłuż naturalnych bazaltowych szczelin skalnych. W projekcie uwzględniliśmy również nowy balkon, który będzie służył jako doskonały punkt obserwacyjny dla przyszłych użytkowników – dodaje architektka Karolina Czumaj. Trudne warunki pogodowe na wyspie, a także brak niezbędnej infrastruktury technicznej, sprawiają, że zarówno latarnia, jak i nowy budynek mieszkalny musiały być zaprojektowane jako zestawy składanych na miejscu prefabrykatów. Zostaną one wstępnie zmontowane w wytwórni, a następnie przetransportowane w częściach drogą morską, po czym złożone bez użycia ciężkiego sprzętu. Budowa odbędzie się podczas „antarktycznego lata”, które trwa trzy miesiące – od listopada do marca.

Realizacja projektu latarni morskiej oraz całej Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego planowana jest do roku 2024. Obecnie trwają prace nad projektem wykonawczym przedsięwzięcia.

Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.

Nowy budynek Neofilologii i Lingwistyki projektu Kuryłowicz & Associates: mamy pierwsze zdjęcia Otwarto nowy budynek wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW projektu pracowni Kuryłowicz & Associates. To jedna z największych inwestycji z wieloletniego programu rozwoju uczelni.
Zespół hotelowo-apartamentowy na Służewcu: nowy projekt Kurylowicz & Associates Na blisko dwuhektarowej działce przy ul. Komputerowej na warszawskim Służewcu Przemysłowym powstanie nowy zespół hotelowo-apartamentowy. Projekt na zlecenie firmy Acer Re opracowało biuro Kurylowicz & Associates.
Osiedle Naturia w Toruniu Na powojskowych, leśnych terenach Torunia powstała architektura wpisana w kontekst miejsca, w której można odnaleźć wczesne idee modernistyczne. O nowej realizacji pracowni Kuryłowicz & Associates pisze Agnieszka Błażko.
Nowa mieszkaniówka przy Malczewskiego w Radomiu projektu Kuryłowicz & Associates Przy ulicy Malczewskiego w Radomiu powstanie nowy budynek wielorodzinny z częścią usługowo-handlową. Czternastokondygnacyjna dominanta o modułowej kompozycji z betonowych prefabrykatów to najnowszy projekt warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates.
Współczesne projektowanie szpitali dla dzieci: rozmowa z Aleksandrą Czubaszek-Siłuch z Kuryłowicz & Associates Przed przystąpieniem do projektowania zdecydowaliśmy się przeprowadzić serię spotkań z pracownikami. Staraliśmy się wziąć pod uwagę opinie każdej grupy zawodowej i wykorzystać je do stworzenia najlepszych rozwiązań przestrzennych – mówi architektka Aleksandra Czubaszek-Siłuch z biura Kuryłowicz & Associates, która jest współautorką kompleksowej modernizacji izby przyjęć oraz rejestracji w Instytucie Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Zmieniamy percepcję pacjenta: rozmowa z Piotrem Żabickim z Kuryłowicz & Associates Dziś oprócz oczywistych zmian w projektowaniu szpitala związanych z rozwojem techniki oraz warunkami epidemii, powinniśmy się starać o bardziej przyjazne kreowanie wnętrz pod kątem realizacji potrzeb psychologicznych pacjenta. O nowej realizacji Kuryłowicz & Associates zaprojektowanej pro bono dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie rozmawiamy z jej współautorem, architektem Piotrem Żabickim.