Architektura MuratorProjektyAntarktyczna latarnia morska od Kuryłowicz & Associates

Antarktyczna latarnia morska od Kuryłowicz & Associates

W ramach realizacji Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego w archipelagu Szetlandów Południowych powstanie nowa latarnia morska. Prezentujemy pierwsze wizualizacje projektu.

Antarktyczna latarnia morska od Kuryłowicz & Associates
Latarnia morska przy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, proj. Kuryłowicz & Associates
Latarnia morska przy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiegowyspa Króla Jerzego, Szetlandy Południowe
AutorzyKuryłowicz & Associates (projektant generalny), konsorcjum biur Demiurg Project i Home Of Houses (dokumentacja techniczna)
InwestorInstytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk
Data realizacji (koniec)2024
Wysokość światła20 m n.p.m
Wysokość wieży6 m

Pierwszą rzeczą, jaką widzą przybywający na Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych jest niewielka latarnia morska usytuowana około 220 metrów na wschód od zabudowań bazy. To najważniejszy punkt orientacyjny dla pracowników i gości stacji. W ekstremalnych warunkach pogodowych błysk jej światła o zasięgu 8 mil morskich, czyli ok. 16 km, ma ogromne znaczenie w prawidłowej nawigacji. Latarnia została zrealizowana w 1978 roku i zmodernizowana w roku 2006. Obecnie, po ponad 40 latach użytkowania, nadaje się do całkowitej rozbiórki.

Architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates zaproponowali w jej miejsce całkowicie nowy obiekt, nawiązujący jednak charakterem do realizowanego obecnie głównego budynku stacji według ich projektu. Nowy design w kształcie trójkąta równobocznego nie tylko nawiązuje do figury, jaką tworzy hol samej stacji, ale także gwarantuje budynkowi latarni dobre parametry aerodynamiczne. Dzięki temu jej konstrukcja będzie poddawana mniejszym niż dotychczas obciążeniom, również przy niespokojnej pogodzie – tłumaczy architekt Piotr Kuczyński, wiceprezes Kuryłowicz & Associates.

Czytaj też: Polska Stacja Antarktyczna: rusza budowa Arctowskiego! |

Latarnia przy Arctowskim: prefabrykaty w narodowych barwach

Projekt zakłada budowę nowej latarni z wykorzystaniem najlepszej jakości stalowych prefabrykatów pokrytych specjalną powłoką antykorozyjną, dzięki czemu obiekt będzie odporny na wysoką wilgotność powietrza, której roczna średnia na wyspie Króla Jerzego wynosi ponad 80%. Latarnia zostanie pomalowana w biało-czerwone barwy, znajdzie się na niej też napis „Arctowski”. Ten sposób wizualnej identyfikacji nawiązuje do dotychczasowej kolorystyki latarni.

Pracując nad koncepcją, architekci musieli także zaproponować nową wizję schodów prowadzących do podnóża latarni. Tworząc je, kierowali się dewizą „architektura nie jest obca, integruje się ze środowiskiem”. Zdecydowaliśmy się kreatywnie wykorzystać ukształtowanie terenu, na którym zlokalizowana jest latarnia. Zaproponowaliśmy poprowadzenie konstrukcji schodów wzdłuż naturalnych bazaltowych szczelin skalnych. W projekcie uwzględniliśmy również nowy balkon, który będzie służył jako doskonały punkt obserwacyjny dla przyszłych użytkowników – dodaje architektka Karolina Czumaj. Trudne warunki pogodowe na wyspie, a także brak niezbędnej infrastruktury technicznej, sprawiają, że zarówno latarnia, jak i nowy budynek mieszkalny musiały być zaprojektowane jako zestawy składanych na miejscu prefabrykatów. Zostaną one wstępnie zmontowane w wytwórni, a następnie przetransportowane w częściach drogą morską, po czym złożone bez użycia ciężkiego sprzętu. Budowa odbędzie się podczas „antarktycznego lata”, które trwa trzy miesiące – od listopada do marca.

Realizacja projektu latarni morskiej oraz całej Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego planowana jest do roku 2024. Obecnie trwają prace nad projektem wykonawczym przedsięwzięcia.

Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.

Rozmowy Naturalne: Ewa Kuryłowicz o nowych priorytetach w pracy architekta Musimy eliminować beton z budowania, ponieważ okazuje się, że to właśnie on stanowi 4/5 masy wybudowanej na Ziemi. Reszta to cegły, asfalt, metale, tworzywa sztuczne, o których się mówi, że pływają w formie gór śmieci po oceanach – a  mimo wszystko są znikomym procentem – mówi profesor Ewą Kuryłowicz w rozmowie z Ewą Trzcionką.
Osiedle Mieszkanie Plus w Katowicach od Kuryłowicz & Associates Rozpoczyna się realizacja osiedla Mieszkanie Plus na katowickich Szopienicach według projektu biura Kuryłowicz & Associates. Typologia i schemat zabudowy stanowią rozwinięcie konkursowego opracowania na modelowy budynek wielorodzinny z 2017 roku.
Kuryłowicz & Associates projektuje pro bono dla Centrum Zdrowia Dziecka Pracownia Kuryłowicz & Associates opracowała pro bono kompleksową modernizację izby przyjęć oraz holu głównego 30 poradni specjalistycznych w Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka. To już kolejna realizacja na terenie Instytutu, w którą zaangażowali się społecznie architekci z tego warszawskiego biura.
Nowe przystanki linii średnicowej w Warszawie projektu Kuryłowicz & Associates Konsorcjum Torprojekt i Kuryłowicz & Associates podpisało umowę na zaprojektowanie dwóch nowych przystanków warszawskiej linii średnicowej przy rondzie de Gaulle’a i Wybrzeżu Kościuszkowskim. Prace projektowe obejmują także zmiany w dotychczas już opracowanej dokumentacji dla odcinka pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Wschodnią.
Osiedle U-City Residence w Warszawie projektu Kuryłowicz & Associates Kameralne osiedle U-City Residence powstanie na granicy warszawskiego Ursusa z zielonymi terenami Konotopy według projektu pracowni Kuryłowicz & Associates.
Osiedle Naturia w Toruniu: nowa realizacja Kuryłowicz & Associates Zakończył się I etap realizacji zespołu mieszkalnego Naturia w Toruniu autorstwa studia Kuryłowicz & Associates. Naturia to miejsce, w którym architektura przeplata się z przyrodą, kłaniając się drzewom i dając mieszkańcom poczucie harmonii i spokoju – mówi Maria Saloni-Sadowska, kierownik projektu.