Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni

i

Autor: Archiwum Architektury

Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni

2021-02-02 15:17

W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.

Nazwa obiektuRezydencja Plac Kaszubski
Adres obiektuGdynia, skrzyżowanie ul. Jana Z Kolna i pl. Kaszubski
AutorzyArch-Deco
InwestorYareal
Powierzchnia użytkowa3300.0 m²
Data realizacji (początek)2021
Data realizacji (koniec)2022

Rezydencja Plac Kaszubski zaoferuje 38 mieszkań o powierzchni od 40 do 170 m². Siedmiokondygnacyjny budynek, którego inwestorem jest firma Yareal, stanie u zbiegu ulicy Jana z Kolna oraz placu Kaszubskiego w samym centrum Gdyni. Od strony skrzyżowania autorzy zaproponowali narożny wykusz z charakterystycznym zaobleniem. Zastosowano w nim duże tafle giętego szkła.Rejon placu Kaszubskiego to miejsce o ogromnym znaczeniu dla tożsamości miasta – mówi Michał Baryżewski, współzałożyciel pracowni Arch-Deco. To tu, w początkach powstawania Gdyni, biło jej serce. Rezydencja Plac Kaszubski sąsiadować będzie bezpośrednio z elegancko odnowionym i zagospodarowanym placem z fontanną, a także z historycznymi budynkami z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wraz z inwestorem od początku wiedzieliśmy, że wygląd powstającej kamienicy jest niemal „skazany” na odniesienia do gdyńskiego modernizmu – dodaje.

Czytaj też: DOKI Gdańsk: wielofunkcyjny zespół projektu trzech pracowni architektonicznych |Jak na „Białe Miasto” przystało, budynek utrzymano w jasnej kolorystyce. Do wykończenia elewacji od strony placu Kaszubskiego użyte zostaną spieki kwarcowe. Od strony ulicy Jana z Kolna, gdzie znajdzie się główne wejście do budynku, fasada przybiera nieco bardziej surową formę. Uwagę zwracają tu geometryczne podziały bryły i pasy szerokich balkonów, podkreślone stalowymi balustradami w kolorze antracytu. Wycofanie najwyższej kondygnacji względem lica elewacji nadało budynkowi lekkość i umożliwiło zaprojektowanie obszernych tarasów (do 68 m²) przynależących do apartamentów.Części wspólne, jak wejście do budynku, klatki schodowe, strefy wind czy korytarze, również cechuje dbałość o detal. Wprowadziliśmy do wnętrz m.in. wielkoformatowe spieki elewacyjne i zastosowaliśmy duże podziały, charakterystyczne dla fasady budynku – mówi Paweł Kwiecień, architekt odpowiedzialny za tę sferę projektu. Chcieliśmy, aby dzięki temu wnętrza stały się niejako kontynuacją wyglądu bryły. Utrzymanie skojarzeń z elegancją gdyńskiego modernizmu staraliśmy się osiągnąć m.in. poprzez odpowiedni dobór elementów wyposażenia, nawiązujących do niego stylistyką i materiałem, czy zastosowanie charakterystycznych wyoblonych narożników w lobby i na korytarzach. Jednocześnie chodziło nam o wytworzenie ciepłego, domowego nastroju. To założenie spełniliśmy, stosując drewno na portalach windowych i drzwiowych, tapety, ciepłe kolory i naturalne oświetlenie – tłumaczy architekt.Pod względem funkcjonalnym budynek podzielony został na trzy strefy. W parterze, w podcieniu nadwieszenia, mieścić się będą cztery lokale usługowe, dostępne bezpośrednio z placu oraz ulicy. Na piętrach 1-5 zaprojektowano mieszkania o rożnej wielkości, z których każde wyposażone będzie w balkon, taras lub loggię. Na ostatniej kondygnacji znajdą się apartamenty o metrażach od 100 do ponad 160 m². Ponadprzeciętna wysokość wszystkich mieszkań, sięgająca 3 metrów, oraz duże okna zamontowane na poziomie podłogi optymalnie doświetlą wnętrza i podkreślą walory widokowe lokalizacji.W dostępnym tylko dla mieszkańców podwórku zlokalizowanym na tyłach budynku powstanie zielone patio z placem zabaw oraz ukrytym wjazdem do garażu podziemnego. Łączna powierzchnia użytkowa lokali w Rezydencji Plac Kaszubski to około 3300 m². Zakończenie realizacji planowane jest na 2022 rok.

ZAPISZ SIĘ