Dom dla W

Jeden z warszawskich domów szeregowych wkrótce zmieni się nie do poznania. Najbardziej charakterystycznym elementem po przebudowie będą ażurowe ściany, służące jako podpora dla roślin i przedłużenie przydomowego ogrodu. Projekt powstał w pracowni MFRMGR.

Dom dla W
Dzięki uprzejmości pracowni MFRMGR

Projekt dotyczy skrajnego segmentu w rzędzie domów szeregowych z lat 70-tych. Nowi właściciele zetknęli się z typowymi niedociągnięciami polskiej architektury tego okresu – materiałami budowlanymi słabej jakości, wyniesionym parterem i niepraktycznym układem ścian wewnętrznych. Dom zwrócony był do wewnątrz, pełen niewygodnych podziałów i ciemnych pokoi. Posiadał również niewielką dobudówkę z garażem, salonem i tarasem. Mała działka była wyeksponowana ze wszystkich stron, a dom właściwie nie posiadał ogrodu.

Naszym zadaniem było stworzenie nowego układu wnętrz oraz całkowite przekształceni dobudówki w jej istniejącym obrysie. Punktem wyjścia była stara Sadyba zaplanowana jako miasto-ogród. Zaprojektowaliśmy ramy będące oparciem dla roślin – ściany oraz taras staną się przedłużeniem powiększonego ogrodu – piszą architekci.

Dzięki temu zabiegowi udało się stworzyć niewielką przestrzeń rekreacyjną na zewnątrz – taras na pierwszym piętrze, dostępny z salonu za pośrednictwem zewnętrznych schodów. Ceglane, ażurowe ściany z klinkieru osłaniają domowników przed wzrokiem przechodniów, podczas gdy duże otwarcia wpuszczają światło dzienne do wnętrz.

Wnętrze zostało dostosowane do potrzeb nowoczesnej, czteroosobowej rodziny – na parterze umieszczono otwarty salon, a na pierwszym piętrze trzy sypialnie. Za pośrednictwem otworów w stropach światło dzienne wpadające poprzez otwory w dachu dociera również do niższych pięter.

Autorzy: MFRMGR / Marta Frejda, Michał Gratkowski (wcześniej MOKO Architects)
Współpraca - Waldek Nowicki, Jarosław Urbański, Klaudia Zyza
Powierzchnia - 228m2.
Planowany termin ukończenia realizacji - 2016 rok

Architektura i Krajobraz. Geneza Czarnej Skały Dom powiązany z krajobrazem i nawiązujący do widocznych na horyzoncie gór. Ta myśl stała się kluczem do projektu i podstawową klamrą spinającą planowaną kompozycję przestrzeni – o koncepcji domu Czarna Skała piszą Adam Zwierzyński, Anna Porębska z MUS Architects.
Dom w Istebnej projektu holenderskiego biura Blueroom Nawiązując do tradycyjnej architektury Śląskiego Cieszyńskiego, holenderscy architekci zaprojektowali niewielki dom wypoczynkowy, który może służyć zarówno właścicielom, jak i turystom. Veranda Villa, jak wskazuje nazwa, dysponuje rozległym tarasem, którego powierzchnia przekracza powierzchnię budynku.
Dom w Lesie projektu 081 architekci W malowniczych Klementowicach nieopodal Puław stanął niewielki dom dla trzyosobowej rodziny. Projektanci z lubelskiej pracowni 081 architekci wkomponowali obiekt między rosnące na działce drzewa, co pozwoliło zapewnić mieszkańcom intymność i zrezygnować z budowy trwałych i wysokich ogrodzeń.
Dom w Będzinie Budynek jest zmaterializowaniem filozofii życiowej inwestorów – wielkość, forma i standard wnętrz wynikają z przekonania, że dom ma być funkcjonalnym środkiem do życia, a nie jego celem. To niezamierzony manifest przeciw nadmiernej konsumpcji.
Willa Benissa nad morzem Śródziemnym według projektu Q2Studio z Wrocławia Wrocławska pracownia architektoniczna Q2Studio zaprojektowała minimalistyczną willę, która powstanie w hiszpańskim miasteczku Benissa nad Morzem Śródziemnym.
CWA House – dom jednorodzinny na Mazowszu Jedna z najnowszych realizacji pracowni Beczak & Beczak Architekci to dom jednorodzinny o nieregularnej bryle i niesymetrycznym dachu. Ta nietypowa forma podąża jednak dokładnie za funkcją budynku.