Architektura MuratorProjektyDom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy

Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy

Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.

Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy
Dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, proj. AKKT
Dom własny architekta w Tryszczynie
AutorzyAKKT, architekci Adam Kozłowski, Karol Tomaszewski
Powierzchnia terenu959.0 m²
Powierzchnia użytkowa153.0 m²
Projekt (data)2021
Data realizacji (początek)2022

Poznańską pracownię AKKT prowadzą młodzi architekci Adam Kozłowski i Karol Tomaszewski. Projektują budynki jednorodzinne i wnętrza, razem opracowali też koncepcję domu, który ten pierwszy planuje zrealizować w malowniczym Tryszczynie koło Bydgoszczy. Głównym wyzwaniem w tym przypadku było zapewnienie przyszłym mieszkańcom jak największej prywatności. Działka usytuowana jest bowiem pomiędzy dwiema drogami, na gęsto zurbanizowanych przedmieściach. Autorzy przewidzieli parterowy, niepodpiwniczony budynek na planie litery U. Z zewnątrz bryła jest maksymalnie zamknięta, otwiera się natomiast na wewnętrzny, częściowo zadaszony dziedziniec połączony z ogrodem na tyłach działki. Podkowiasta bryła koncentruje się wokół centralnego atrium, w którym zaprojektowano miejsce na palenisko, czyli metaforyczne i dosłowne ognisko domowe – podkreśla Adam Kozłowski.

Ważnym aspektem projektu było też stworzenie przestrzeni, która pozwoli rozwijać pasje inwestora i będzie na tyle uniwersalna, aby zaspokoić potrzeby zmieniające się w czasie. Budynek został więc czytelnie podzielony na trzy strefy funkcjonalne. Zachodnie skrzydło mieści część dzienna, środek stanowi strefę nocną, a całe wschodnie skrzydło to przestrzeń wielofunkcyjna, mogąca pełnić rolę garażu czy pracowni, ale jednocześnie łatwo adaptowalna na przykład na kolejne pomieszczenia mieszkalne.

Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy
Dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, proj. AKKT

Dom w Tryszczynie miał być jednocześnie ekonomiczny w budowie i eksploatacji. Zoptymalizowanie kosztów było możliwe między innymi dzięki szczegółowemu zaplanowaniu etapowania budowy, już w fazie koncepcji – tłumaczy Karol Tomaszewski. Architekci postawili na prostą konstrukcje i wysokiej jakości materiały. Do wykończenie zarówno elewacji, jak i przekrycia dachu wykorzystali ocynkowaną blachę o profilu falistym. Niektóre arkusze blachy mają perforacje, dzięki czemu odsłaniają kryjące się pod stalową skorupą przeszklenia – dodaje Tomaszewski.

Budynek może wydawać się nieco ekscentryczny. Natomiast my wolimy myśleć, że jest po prostu szczery. To czysta forma oparta na najprostszym i najbardziej optymalnym układzie funkcjonalnym – podsumowuje Adam Kozłowski.

Styl zakopiański na nowo - dom własny architekta na Gubałówce Dom przypomina nieco górala, który po dekadach pracy za wielką wodą, z sentymentem powraca z emigracji. Światowiec nie zatracił jednak swojego prawdziwego ducha i zakopiańskiej natury. Choć wygląd domu odbiega od tradycyjnych chałup stojących w sąsiedztwie, to dzięki wprawnym architektonicznym zabiegom zachował rysy charakterystyczne dla zabudowy Podhala.
Arka Koniecznego Dla Roberta Koniecznego argumentem decydującym o kupnie działki był malowniczy widok na pasmo Beskidu Śląskiego. Zaprojektował więc dom, w którym krajobraz niemal przelewa się przez przeszklone elewacje. O architektonicznych konotacjach Arki Koniecznego, w której można odnaleźć i nawiązania do wcześniejszych realizacji autora, i próby redefinicji archetypu willi z gankiem, piszą Piotr Kuczia oraz Bartosz i Michał Haduchowie.
Autor: Piotr Prus
Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.
Dom z Grafitu na warszawskich Włochach Dom z Grafitu stanął w heterogenicznej zabudowie Starych Włoch. Rozrzeźbioną bryłą i czarną klinkierową elewacją wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiedztwa. Budynek zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
Dom (nie)powtarzalny na Śląsku W malowniczym otoczeniu jednej ze śląskich wsi stanął Dom (nie)powtarzalny. To najnowsza realizacja Archistudia Studniarek + Pilinkiewicz.
Polska Zagroda: nowoczesne siedlisko według BXBstudio W miejscu pięciu dawnych budynków gospodarczych architekci z BXBstudio zaprojektowali pięć nowych, w typologii nowoczesnej stodoły. Połączone bryły tworzą współczesne siedlisko, które poprzez pomosty i kładkę na piętrze zintegrowano z otaczającą zielenią.