Architektura MuratorProjektyDom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy

Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy

Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.

Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy
Dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, proj. AKKT
Dom własny architekta w Tryszczynie
AutorzyAKKT, architekci Adam Kozłowski, Karol Tomaszewski
Powierzchnia terenu959.0 m²
Powierzchnia użytkowa153.0 m²
Projekt (data)2021
Data realizacji (początek)2022

Poznańską pracownię AKKT prowadzą młodzi architekci Adam Kozłowski i Karol Tomaszewski. Projektują budynki jednorodzinne i wnętrza, razem opracowali też koncepcję domu, który ten pierwszy planuje zrealizować w malowniczym Tryszczynie koło Bydgoszczy. Głównym wyzwaniem w tym przypadku było zapewnienie przyszłym mieszkańcom jak największej prywatności. Działka usytuowana jest bowiem pomiędzy dwiema drogami, na gęsto zurbanizowanych przedmieściach. Autorzy przewidzieli parterowy, niepodpiwniczony budynek na planie litery U. Z zewnątrz bryła jest maksymalnie zamknięta, otwiera się natomiast na wewnętrzny, częściowo zadaszony dziedziniec połączony z ogrodem na tyłach działki. Podkowiasta bryła koncentruje się wokół centralnego atrium, w którym zaprojektowano miejsce na palenisko, czyli metaforyczne i dosłowne ognisko domowe – podkreśla Adam Kozłowski.

Ważnym aspektem projektu było też stworzenie przestrzeni, która pozwoli rozwijać pasje inwestora i będzie na tyle uniwersalna, aby zaspokoić potrzeby zmieniające się w czasie. Budynek został więc czytelnie podzielony na trzy strefy funkcjonalne. Zachodnie skrzydło mieści część dzienna, środek stanowi strefę nocną, a całe wschodnie skrzydło to przestrzeń wielofunkcyjna, mogąca pełnić rolę garażu czy pracowni, ale jednocześnie łatwo adaptowalna na przykład na kolejne pomieszczenia mieszkalne.

Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy
Dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, proj. AKKT

Dom w Tryszczynie miał być jednocześnie ekonomiczny w budowie i eksploatacji. Zoptymalizowanie kosztów było możliwe między innymi dzięki szczegółowemu zaplanowaniu etapowania budowy, już w fazie koncepcji – tłumaczy Karol Tomaszewski. Architekci postawili na prostą konstrukcje i wysokiej jakości materiały. Do wykończenie zarówno elewacji, jak i przekrycia dachu wykorzystali ocynkowaną blachę o profilu falistym. Niektóre arkusze blachy mają perforacje, dzięki czemu odsłaniają kryjące się pod stalową skorupą przeszklenia – dodaje Tomaszewski.

Budynek może wydawać się nieco ekscentryczny. Natomiast my wolimy myśleć, że jest po prostu szczery. To czysta forma oparta na najprostszym i najbardziej optymalnym układzie funkcjonalnym – podsumowuje Adam Kozłowski.

Styl zakopiański na nowo - dom własny architekta na Gubałówce Dom przypomina nieco górala, który po dekadach pracy za wielką wodą, z sentymentem powraca z emigracji. Światowiec nie zatracił jednak swojego prawdziwego ducha i zakopiańskiej natury. Choć wygląd domu odbiega od tradycyjnych chałup stojących w sąsiedztwie, to dzięki wprawnym architektonicznym zabiegom zachował rysy charakterystyczne dla zabudowy Podhala.
Arka Koniecznego Dla Roberta Koniecznego argumentem decydującym o kupnie działki był malowniczy widok na pasmo Beskidu Śląskiego. Zaprojektował więc dom, w którym krajobraz niemal przelewa się przez przeszklone elewacje. O architektonicznych konotacjach Arki Koniecznego, w której można odnaleźć i nawiązania do wcześniejszych realizacji autora, i próby redefinicji archetypu willi z gankiem, piszą Piotr Kuczia oraz Bartosz i Michał Haduchowie.
Autor: Piotr Prus
Dom z widokiem: nowa realizacja Grupy Verso Na rozległej działce z malowniczym widokiem na krajobraz Wyżyny Śląsko-Krakowskiej architekci z Grupy Verso zrealizowali dom o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Niemal połowę przestrzeni zajmują jednak tarasowe podcienia.
Dom nad wzgórzem projektu Autograf Studio Najnowszy projekt krakowskich architektów z Autograf Studio to 500-metrowy dom w jednej z górskich miejscowości na terenie Austrii. Autorzy zaproponowali horyzontalną białą bryłę wkomponowaną w zbocze malowniczego wzniesienia.
Renowacja domu na Dolnym Śląsku Ideą projektu stało się zachowanie specyficznego nastroju miejsca, które utraciło swą podstawę użytkową. Architektowi zależało na podtrzymaniu trwania substancji w zastanym momencie i ekspozycji tej, którą oszczędziły czas i historia – o projekcie pracowni ARÉ Stiasny/Wacławek pisze Grzegorz Stiasny.
Okna dachowe jak obrazy – wymarzony dom z widokiem na park „Park Grabiszyński to nasze ulubione miejsce we Wrocławiu – pozwala poczuć się jak w lesie, choć jesteśmy w centrum miasta. Gdy pojawiła się możliwość zakupu działki graniczącej z tym terenem nie zastanawialiśmy się długo. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że będzie to wymagający projekt, dlatego o wsparcie poprosiliśmy architektów z biura „Wytwórnia Pracownia Projektowa” – opowiadają inwestorzy domu we Wrocławiu.
V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej Poznaliśmy wyniki krajowych eliminacji na międzynarodową wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Reprezentować będą nas realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.
Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.