Architektura MuratorProjektyModułowa jaskinia - Pawilon Serpentine według Bjarke Ingels Group

Modułowa jaskinia - Pawilon Serpentine według Bjarke Ingels Group

Serpentine Gallery w Londynie ujawniła projekt tymczasowego pawilonu oraz czterech domów, które staną w Ogrodach Kensington tego lata.

Pawilon Serpentine 2016 według Bjarke Ingels Group
Pawilon Serpentine 2016 projektu Bjarke Ingels Group (BIG); wizualizacja © Bjarke Ingels Group (BIG)

Pawilony letnie Serpentine Gallery to tymczasowe obiekty projektowane przez znanych architektów, które co roku stawiane są w Ogrodach Kensington. Około dwa tygodnie temu podano do wiadomości, że tegoroczny pawilon zaprojektuje Bjarke Ingels Group (BIG), a program prezentacji architektury zostanie poszerzony o cztery niewielkie konstrukcje, nawiązujące do Świątyni Królowej Karoliny - znajdującego się nieopodal galerii klasycystycznego budynku z 1734 roku.

Znana ze śmiałych projektów pracownia BIG, zaproponowała konstrukcję o skomplikowanej geometrii - ścianę, która niczym za sprawą suwaka, otwiera się na przestrzeń wewnątrz.

Staraliśmy się zaprojektować strukturę, która będzie ucieleśnieniem aspektów, uznawanych często za przeciwieństwa – konstrukcję, która jest formą jednocześnie swobodną i rygorystyczną, modułową i rzeźbiarską, transparentną i nieprzejrzystą, „pudłem” i „blobem”. Zdecydowaliśmy się pracować z jednym z podstawowych elementów architektury – ścianą z cegły. Jednak zamiast elementów ceramicznych lub kamiennych bloków, wykorzystaliśmy spiętrzone ramy z włókna szklanego – czytamy w opisie pawilonu BIG-a.

Szczyt pawilonu przyjmuje formę płaskiego prostokąta. Poniżej ściana zaczyna falować tworząc wybrzuszenia i zagłębienia. Ukształtowane na wzór jaskini wnętrze, doświetlane jest poprzez przesunięcia pomiędzy modułami oraz poprzez półprzeźroczystą powierzchnię materiału.

Wygląd pawilonu zmienia się wraz ze zmianą perspektywy, z której jest oglądany. Z jednej strony elewacja wydaje się niemal niematerialna i transparentna, z drugiej monolityczna i nieprzejrzysta.

Wraz z projektem głównego pawilonu, zaprezentowano też koncepcje czterech domków letnich, których autorami są Kunlé Adeyemi – NLÉ, Barkow Leibinger, Yona Friedman i Asif Khan.

Spalarnia CopenHill w Kopenhadze CopenHill stanowi urzeczywistnienie propagowanej przez BIG idei hedonistycznego podejścia do zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie spełnienia wszystkie restrykcyjne wymogi technologii oraz bezpieczeństwa. O nowej realizacji biura Bjarke Ingels Group pisze Radosław Stach.
Medusagroup partnerem Bjarke Ingelsa przy projekcie Towarowa 22 Autorska koncepcja formgivningu, czyli wpływania na przyszłość poprzez architekturę, była jednym z głównych tematów warszawskiego wykładu Bjarke Ingelsa. Duńczyk opowiedział też o projekcie Towarowa 22, który jego pracownia realizować będzie w stolicy razem z biurem medusagroup.
Bjarke Ingels – na czym polega popularność duńskiego architekta? Mistrz autopromocji, czy wizjoner? Kolejny starchitekt, czy bezkompromisowy innowator, niebojący się przeciwstawiać architektonicznym trendom. Z okazji wizyty duńskiego projektanta w Polsce przypominamy jego sylwetkę i najbardziej znane realizacje.
Bjarke Ingels w Warszawie! We wrześniu do Warszawy przyjedzie Bjarke Ingels. Spotkanie z założycielem duńskiej pracowni Bjarke Ingels Group organizują Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Urban Land Institute.
Bjarke Ingels: Warszawa zyska nową dzielnicę Towarowa 22 to nowa dzielnica Warszawy, która łączy miejską intensywność ulic i bloków z otwartym przestrzeniami wyniesionego parku rekreacyjnego. Tradycyjna i nowoczesna, gęsta i otwarta jednocześnie – o nowym wielofunkcyjnym zespole planowanym w samym centrum stolicy opowiada  Bjarke Ingels z pracowni Bjarke Ingels Group.
Bjarke Ingels Group – Warszawa z projektem duńskiej pracowni BIG [NOWE WIZUALIZACJE] Mamy nowe wizualizacje wielofunkcyjnego zespołu w samym centrum Warszawy. Kompleks pod nazwą Towarowa 22 zaprojektowała pracownia BIG – Bjarke Ingels Group.