Architektura MuratorProjektyMuzeum Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie

Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie

To największy z przygotowywanych dotąd na Ukrainie projektów muzealnych. Za koncepcję gmachu i jego wystawę odpowiada Nizio Design International.

Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie
Budynek zostanie wkomponowany w jeden z naddnieprzańskich stoków w okolicy Ławry Peczerskiej i usytuowany na osi wiodącej do istniejącego obelisku upamiętniającego ofiary wielkiego głodu

Wielki Głód na Ukrainie spowodowany był powszechną kolektywizacją i przymusową rekwizycją płodów rolnych. Według różnych szacunków w latach 1921-1947 doprowadził do śmierci od 6 do 10 mln ludzi. Najtragiczniejszy w skutkach był ten z lat 1932-1933, w którego apogeum umierało dziennie do 25 tys. osób. Władze Ukrainy od lat przymierzają się do realizacji nowoczesnego gmachu muzealnego z wielowątkową ekspozycją wyjaśniającą przyczyny i skutki klęski. Opracowanie projektu architektonicznego budynku powierzono ostatnio pracowni Nizio Design International, która przygotowała go wspólnie z ukraińskim biurem Project Systems LTD. Punktem wyjścia dla autorów było wkomponowanie budynku w dolinę Dniepru w okolicy ławry Peczerskiej, będącej siedzibą Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Nowy obiekt usytuowano na osi wiodącej od punktu widokowego do istniejącego pomnika ofiar Wielkiego Głodu. Jak tłumaczą projektanci, forma gmachu ma przywodzić na myśl ujawnienie skrywanej przez lata prawdy o tragedii. Charakterystyczne rozcięcie dachu pokazuje, jak działania ludzi prowadzą do zdemaskowania i odtajnienia zbrodni – wyjaśniają. Poprzez scenografię i inne rozwiązania plastyczne chcą skłonić zwiedzających do głębszej refleksji. W pierwszej części poznają oni mechanizmy rządów w państwie sowieckim, druga ukaże czasy po tragedii. Powierzchnia użytkowa muzeum wyniesie prawie 14 tys. m2, wystawowa ponad 3,5 tys. m2.

Zakończenie realizacji: 2022

Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie
Przez centralną część wystawy będą biegły równolegle ściana życia i ściana pamięci. Ta pierwsza ukaże ludzi i ich codzienne życie przed tragedią, druga stanowić ma hołd złożony ofiarom
Tagi:
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Rytm masywnej kolumnady komunikuje funkcję publiczną obiektu. Można się w nim doszukiwać echa reprezentacyjnej architektury międzywojnia. O Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, nowej realizacji pracowni BDR Architekci, pisze Marcin Kwietowicz.
Muzeum Popiełuszki w Okopach na Podlasiu: nowy projekt Nizio Design International Poznaliśmy projekt  Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach.  Obiekt w miejscu urodzenia legendarnego  kapelana „Solidarności” powstanie według koncepcji  biura Nizio Design International.
Wyniki konkursu na projekt wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego Pracownia plus3 architekci we współpracy z PL Studio Patryk Żurawski i Manufakturą Technologiczną zwyciężyła w konkursie na projekt wystawy stałej Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.
Kinder Building przy Museum of Fine Arts w Houston Pod względem rozwiązań technicznych na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja półprzeźroczystej fasady oraz wielokrzywiznowego zadaszenia. O Nancy and Rich Kinder Museum Building MFAH w Houston projektu Steven Holl Architects pisze Radosław Stach.
Wystawa w muzeum Piłsudskiego / Sulejówek Autorzy wystawy postawili na dotarcie do widzów w drodze prowadzenia narracji konceptualnie, pozostawiając im jednak miejsce na refleksje. O realizacji biur Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image pisze Ewa Kuryłowicz.
Muzeum Czartoryskich wśród najlepszych placówek w Europie! Poznaliśmy nominacje do European Museum of the Year Award. Wśród 27 instytucji z całego kontynentu znalazły się aż dwie z Polski: odnowione Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Thesaurus Cracoviensis, czyli Centrum Interpretacji Artefaktów Muzeum Krakowa.