Museum of London - Dome - Stanton Williams (Copy)

i

Autor: Archiwum Architektury

Nowa siedziba Muzeum Londynu

2016-07-29 19:43

Asif Khan i Stanton Williams zaprojektują nową siedzibę Muzeum Londynu. Ich koncepcja zwyciężyła w międzynarodowym konkursie architektonicznym, w którym udział wzięły takie pracownie jak BIG, Diener & Diener czy Lacaton & Vassal.

Muzeum Londynu to instytucja poświęcona historii stolicy Wielkiej Brytanii od czasów prehistorycznych do współczesności. Ich projekt został wybrany w ramach międzynarodowego konkursu, na który wpłynęło 71 zgłoszeń. Wśród sześciu finałowych koncepcji znalazły się projekty takich pracowni jak m.in. BIG, Caruso St. John, Diener & Diener czy Lacaton & Vassal. Jednym z założeń konkursowych było dostosowanie do nowej funkcji zabytkowych hal targowych z ery wiktoriańskiej. Zwycięski projekt przewiduje budowę obiektu przekrytego obszerną kopułą. Centralne miejsce zajmie spiralna klatka schodowa prowadząca do podziemnych przestrzeni wystawienniczych.

Wiedzieliśmy, że wybór będzie trudny. Na krótkiej liście mieliśmy sześć fantastycznych zespołów; każdy z nich miał zarówno interesujący, jak i ambitny pomysł. Nigdy nie przypuszczałem, że cudowne stare budynki można przekształcić w nowe muzeum na tak wiele całkowicie odmiennych sposobów. Ale po długich dyskusjach wyłonił się zwycięzca. Stanton Williams i Asif Khan zaproponowali naprawdę innowacyjny pomysł, zdołali pogodzić wrażliwość w stosunku do dziedzictwa, ze świadomością potrzeb funkcjonalnych dobrze działającego nowoczesnego muzeum – powiedział Evan Davis, przewodniczący jury.

Kolejny etap będzie polegał na doprecyzowaniu szczegółów projektu przy współpracy muzeum oraz konserwatora zabytków. Nowy budynek będzie dużo większy niż dotychczasowa siedziba muzeum na Barbicanie i pozwoli na podwojenie liczby odwiedzających. Budowa ma się zakończyć w 2022 roku.

Warto nadmienić, że 36 letni Asif Khan powoli urasta na gwiazdę brytyjskiej architektury. Założona przez niego w 2007 roku pracownia Asif Khan Architects ma na swoim koncie takie realizacja jak pawilon „MegaFaces”, przygotowany na Igrzyska Zimowe w Soczi w 2014 roku oraz „Coca-cola Beatbox”, zbudowany na potrzeby Letnich Igrzysk w Londynie w 2012 roku oraz jeden z letnich pawilonów Serpentine Gallery w Londynie 2016. Biuro Khana znalazło się także w gronie finalistów konkursu na projekt helsińskiego Muzeum Guggenheima. Założyciel i główny architekt – Asif Khan jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody Red Dot Award oraz Grand Prix festiwalu Cannes Lions w kategorii poświęconej innowacjom.