Architektura MuratorProjektyPlac Pięciu Rogów w Warszawie

Plac Pięciu Rogów w Warszawie

Projekt Kacpra Ludwiczaka z Gdyni zdobył pierwsze miejsce w konkursie na nowe zagospodarowanie tzw. placu Pięciu Rogów w centrum Warszawy.

Plac Pięciu Rogów w Warszawie, projekt konkursowy - I nagroda
Widok od ul. Brackiej. Według zwycięskiej pracy głównym elementem kompozycji placu będą nowo posadzone drzewa, między którymi pojawią się modułowe meble miejskie. Projekt: Kacper Ludwiczak

Plac u zbiegu ul. Chmielnej, Zgody, Szpitalnej i Brackiej, zwany placem Pięciu Rogów, ma zostać przywrócony pieszym. Tak zdecydowali mieszkańcy podczas konsultacji przeprowadzonych przez władze miasta. Ich wyniki posłużyły do sformułowania założeń ogłoszonego w czerwcu konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję nowego zagospodarowania tego miejsca. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie placu jako przestrzeni dostępnej i bezpiecznej, wskazanie rejonów funkcjonowania ogródków gastronomicznych i rozwiązań, które uspokoiłyby ruch samochodowy.

Według zwycięskiej pracy głównym elementem kompozycji placu będą nowo posadzone drzewa, między którymi pojawią się modułowe meble miejskie. Projekt przedstawia propozycję jednorodnej stylistycznie przestrzeni, a użycie wielkoformatowych płyt betonowych w podłodze pozwala na wyeksponowanie charakterystycznych cech architektury budynków wyznaczających ściany tego miejskiego salonu – uzasadniało jury. Dla aut całkowicie zamknięty zostanie odcinek ul. Brackiej i Zgoda, natomiast ul. Szpitalna stanie się dwukierunkowa.

Rozpoczęcie realizacji: 2018

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.