Projekt tężni z kompleksem uzdrowiskowym w Busku-Zdroju

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja tężni z kompleksem uzdrowiskowym w Busku-Zdroju, projekt: 2pm. Koncepcja nagrodzona w konkursie organizowanym przez kielecki oddział SARP

Projekt tężni z kompleksem uzdrowiskowym w Busku-Zdroju

2015-07-22 12:00

W parku zdrojowym "Za Maskalisem" Busku Zdroju powstanie nowy kompleks uzdrowiskowy. Obejmie on tężnię i pawilon ogrodowy kryjący pijalnię wód i oranżerię. Autorem koncepcji nagrodzonej w konkursie architektonicznym organizowanym przez kielecki oddział SARP jest warszawska pracownia 2PM.

W konkursie organizowanym przez kielecki oddział SARP, pierwszą nagrodą oraz zaproszenie do do opracowania projektu budowlanego zdobyła pracownia architektoniczna 2pm pod kierownictwem Piotra Musiałowskiego, autorzy m.in. polskiego pawilonu na EXPO w Mediolanie.

Konkurs dawał uczestnikom konkursu możliwość wyboru miejsca na kilkudziesięciu hektarach parku. Pracownia 2pm wybrała część centralną. Do kompleksu będzie można dotrzeć, kierując się promienistymi alejkami parku. Widoczne z daleka, ciemne, spiralne ściany tężni zbudowane zostaną z litego drewna i obłożone gałęziami tarniny. Do serca budowli wchodzić się będzie przez jedno z trzech pionowych przecięć w bryle. Poprzez labirynt zbudowany z gałęzi i solankowej mgły, przestrzeni wyizolowanej lecz z otwartym niebem, kuracjusze trafią na słoneczny dziedziniec. W otwartej przestrzeni znajdzie się pawilon z oranżerią i pijalnią wód. Dzięki całkowitemu przeszkleniu podkreślona zostanie integralność z dziedzińcem.

W skład zespołu projektowego nagrodzonej koncepcji weszli Piotr Musiałowski, Michał Adamczyk, Piotr Bylka i Krzysztof Nowotka. Współpraca: Piotr Kamiński, Paulina Pankiewicz i Marta Przybył.

Kompleks ma stać się nowym symbolem Buska. Inwestorem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta i Gminy w Busku Zdroju.