Szkoła w formule PPP – rozbudowa liceum w Piastowie

i

Autor: Archiwum Architektury

Szkoła w formule PPP – rozbudowa liceum w Piastowie

2019-08-29 16:15

Rozbudowa piastowskiego liceum to pierwszy tak duży projekt oświatowy w Polsce realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Zespół autorstwa pracowni Radek Guzowski Architekt ma zostać oddany do użytku już w przyszłym roku.

Nazwa obiektuPrzebudowa i rozbudowa LO im. Adama Mickiewicza w Piastowie
Adres obiektuPiastów, ul. 11 Listopada 2A
AutorzyRadek Guzowski Architekt
Generalny wykonawcaWarbud
InwestorUrząd Miasta Piastowa
Powierzchnia terenu11644.0 m²
Powierzchnia zabudowy3274.0 m²
Powierzchnia użytkowa5328.0 m²
Kubatura20484.0 m³
Data realizacji (koniec)2020
Koszt inwestycji80 770 195 zł brutto

Liceum ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w podwarszawskim Piastowie czeka rozbudowa. Istniejący gmach, zlokalizowany przy ul. 11 Listopada w centrum miasta, liczy już blisko 80 lat i nie przystaje do współczesnych wymogów nauczania. Na projekt jego modernizacji lokalne władze ogłosiły przetarg, w którym wygrało biuro Radek Guzowski Architekt. Koncepcja zakłada realizację nowego, trzykondygnacyjnego skrzydła, spiętego przeszklonym łącznikiem z gmachem liceum, oraz budowę hali sportowej.

Szkoła w formule PPP – rozbudowa liceum w Piastowie

i

Autor: Archiwum Architektury

Powstały pomiędzy obiektami dziedziniec zostanie zabudowany jednokondygnacyjną częścią sportową, spajającą komunikacyjnie cały zespół. Ze względu na niewielkie rozmiary działki względem planowanego programu jej dach zaprojektowano jako tarasowy, zielony, który będzie jednocześnie pełnił funkcję przestrzeni odpoczynku dla uczniów – tłumaczy architekt. W nowym skrzydle od strony ul. 11 Listopada znajdzie się też biblioteka miejska, której publiczny charakter zostanie podkreślony dużymi przeszkleniami. Cały zespół, w nawiązaniu do sąsiadującej zabudowy mieszkaniowej z przełomu wieków, zostanie wykończony cegłą. Powierzchnia części modernizowanej wynosi ok. 2 tys. m2, nowych budynków ok. 4,5 tys. m2.

Szkoła w formule PPP – rozbudowa liceum w Piastowie

i

Autor: Archiwum Architektury

30 kwietnia burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski podpisał z Warbudem umowę na realizację inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto przez 22 lata będzie spłacało firmie budowę w stałych rocznych ratach. Ich wysokość ustalona jest na ok. 10% obecnego poziomu rocznych wydatków inwestycyjnych Piastowa. Na partnerze prywatnym będzie spoczywać też obowiązek utrzymania obiektów przez cały okres spłat – informuje Małgorzata Nowicka z biura burmistrza. Czas realizacji inwestycji ma wynieść 19 miesięcy. Prace rozpoczęły się w połowie maja, co oznacza, że rok szkolny 2020/2021 uczniowie liceum będą zapewne mogli powitać już w nowej szkole. Niewątpliwie to wydarzenie uświetni jubileusz 75-lecia piastowskiego liceum, przypadający właśnie w przyszłym roku – dodaje Nowicka. Koszt realizacji zamówienia składa się z III etapów: budowa - 53 364 544,36 zł, utrzymanie - 4 632 627,18 zł i finansowanie przedsięwzięcia - 22 773 024,45 zł. Razem 80 770 195,99 zł brutto.

Polskie samorządy coraz śmielej korzystają z możliwości, jakie daje PPP. W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego między Gminą Miasta Gdańska i konsorcjum Multibud W. Ciurzyński oraz Immobel Poland powstać ma nowa kładka łącząca Wyspę Spichrzów z Długim Pobrzeżem i Głównym Miastem. Z kolei Polskie Koleje Państwowe, Miasto Sopot i Bałtycka Grupa Inwestycyjna zrealizowały wspólnie nowy dworzec w Sopocie.