Architektura MuratorProjektyWspółczesna architektura skandynawska: Snøhetta projektuje Hotel Opera na Lofotach

Współczesna architektura skandynawska: Snøhetta projektuje Hotel Opera na Lofotach

Pracownia architektoniczna Snøhetta zaprezentowała swój najnowszy projekt. Hotel Opera powstanie w odległym, malowniczym zakątku archipelagu Lofotów

Współczesna architektura skandynawska, Snøhetta
Współczesna architektura skandynawska, wizualizacja Hotelu Opera na Lofotach, dzięki uprzejmości pracowni Snøhetta.

Snøhetta to międzynarodowa pracownia architektoniczna mająca siedziby w Oslo i Nowym Jorku. Jedną z jej najbardziej rozpoznawalnych realizacji jest Narodowy Teatr Opery i Baletu w stolicy Norwegii, usytuowany u nasady Oslofjord, w miejscu zetknięcia wody i lądu. Charakterystycznym elementem wykończenia budynku jest biały marmur, który upodabnia sylwetę opery do popękanych i spiętrzonych lodowych tafli.

Przed kilkoma dniami Snøhetta zaprezentowała projekt Hotelu Opera na Lofotach. Hotel zlokalizowany będzie na zachodnim skraju archipelagu, w otoczeniu majestatycznego krajobrazu, na styku piętrzących się gór i oceanu. Owalna forma hotelu podyktowana jest chęcią zapewnienia jak najlepszych widoków z każdego miejsca w budynku, a jednocześnie wpisaniem dużego jak na te okolice obiektu w lokalny krajobraz. Projektanci wzięli po uwagę szereg czynników, m.in. dostępność, infrastrukturę, ekologię i ograniczenia krajobrazu w relacji do nowej inwestycji.

Pomimo odległego położenia, hotel przyciągać ma turystów z przebiegającego przez Lofoty szlaku turystycznego. W hotelu zaplanowano spa, baseny z wodą morską, amfiteatr oraz wiele urządzeń sportowych.

Projekt: pracownia architektoniczna Snøhetta
Inwestor: Lofoten Opera AS
Lokalizacja: Lofoty, Norwegia
Powierzchnia: 11.000 m2
Początek budowy: 2014

Współczesna architektura skandynawska. The Iceberg – nowe osiedle w Danii Charakterystyczna forma nowego osiedla w portowym mieście Aarhus przypomina dryfujące na powierzchni wody góry lodowe i reprezentuje najlepsze cechy współczesnej architektury skandynawskiej
Snøhetta – architektura – krajobraz – wnętrze Prezentacja dorobku biura architektonicznego Snøhetta, któremu międzynarodową sławę przyniósł projekt Narodowego Teatru Opery i Baletu w Oslo.
Apartamentowiec The Silo w Kopenhadze Rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze jest obecnie największym projektem urbanistycznym w Skandynawii. Do roku 2025 planuje się tu realizację mieszkań dla 100 tys. osób. W ramach przedsięwzięcia na cele mieszkaniowe przebudowano m.in. silos zbożowy z lat 60. XX wieku. Dziś to dwunastokondygnacyjny apartamentowiec mieszczący na 17 poziomach 38 indywidualnych jednostek mieszkalnych o powierzchni od 106 do 401 m2 i wysokości dochodzącej do 7 m – pisze Maciej Lewandowski.
Norweskie tradycje - muzeum w Romsdal Romsdal Folk Museum to hołd dla tradycyjnej, norweskiej architektury. Inspiracją dla projektantów z pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter były kościoły klepkowe, charakteryzujące się wysoką sylwetą, strzelistą wieżą i spadzistym dachem.
Nadmorskie schroniska w Danii Łącznie 50 drewnianych kabin oddano do użytku turystów odwiedzających południową Danię. Projekt powstał w pracowni LUMO Architects.
Most - muzeum w Norwegii Pracownia Bjarke Ingels Group zaprojektowała budynek łączący funkcje przestrzeni ekspozycyjnej i mostu. Obiekt powstanie w otoczeniu malowniczego krajobrazu na terenie parku rzeźby około 50 km na północ od Oslo.
Zespół sportowy w Hellerup w Danii Ze względu na niewielką działkę, nowa sala gimnastyczna została zagłębiona cztery metry pod poziom terenu pośrodku szkolnego dziedzińca. Powierzchnia wielokrzywiznowego zadaszenia opartego na konstrukcji z sosnowego drewna klejonego stanowi dziś atrakcyjną przestrzeń spotkań dla uczniów. Umieszczono tu siedziska z blachy powlekanej, na których spodzie zamontowane zostały lampy LED, tworzące po zmierzchu efektywne oświetlenie placu.
Oranżeria w barokowym ogrodzie Obiekt jest połączeniem form wywiedzionych z historii architektury i współczesnych materiałów. Punktem wyjścia dla projektantów był rzymski kościół San Carlo alle Quattro Fontane Francesca Borrominiego.