Architektura dla dzieci

Alejki, woda, labirynty. To wodny plac zabaw w parku Jaworek w Tychach to projekt pracowni Roberta Skitka

2024-09-03 10:40

Recepta na dobrą przestrzeń publiczną? 11 milionów złotych i architekci, którzy byli pionierami w tej dziedzinie w Polsce. Oto nowy wodny plac zabaw w parku Jaworek w Tychach projektu pracowni RS+ z tego miasta. Tak, to oni zaprojektowali pierwszy w Polsce taki obiekt. Też w Tychach. Jest na Paprocanach.

Spis treści

  1. Nowa przestrzeń dla dzieci w Tychach
  2. To projekt pracowni Roberta Skitka
  3. Żelbet i szklane balustrady w parku Jaworek
  4. Wodny plac zabaw projektu pracowni RS+. Zdjęcia
MuratorPlus: Zazielenianie Katowice Airport

AKTUALIZACJA

Otwarty miesiąc temu wodny plac zabaw wciąż jest czynny, choć skończyły się wakacje. Miasto przedłużyło otwarcie obu wodnych placów zabaw w Tychach. wodny plac zabaw na Paprocanach i w Parku Jaworek będą otwarte do 15 września.

Nowa przestrzeń dla dzieci w Tychach

Fontanny, zraszacze, sensoryczna ścieżka oraz zielony plac zabaw wykonany z naturalnych materiałów. Zielone domki, labirynty, kopuły czy szałasy połączone alejkami. Prawdziwa bajka dla dzieci. Pracownia RS+ Roberta Skitka opanowała rzadką sztukę projektowania przestrzeni publicznych, które cenią zarówno mieszkańcy, jak i krytycy architektury. Dobrze Państwo kojarzą, dokładnie taki sam początek miał nasz materiał, opisujący Planty w Jaworznie. Bo też pracownia Roberta Skitka RS+ po prostu umie projektować efektowne przestrzenie publiczne. Tym razem na naszych zdjęciach jest ich najnowszy projekt w Tychach: wodny plac zabaw w parku Jaworek. Otwarty w sierpniu 2024, na miesiąc przed terminem, od razu został przez użytkowników (w zasadzie - przez ich rodziców), okrzyknięty najładniejszym wodnym placem zabaw dla dzieci w regionie. To jeszcze dodajmy, że to nie pierwszy projekt dla dzieci tych architektów w Tychach. Przecież to tu w 2011 roku powstał pierwszy w Polsce wodny plac zabaw na Paprocanach, czyli nad tyskim jeziorem. Ten jest kolejny. I większy o 100 mkw.

Zobaczcie na zdjęciach Planty w Jaworznie, inny projekt projekt pracowni RS+

To projekt pracowni Roberta Skitka

Pracownia, która znalazła się w 2024 roku w rankingu najbardziej wpływowych pracowni w Polsce to naprawdę specjaliści w tej dziedzinie. Rzeczywiście w 2011 powstał pierwszy w Polsce wodny plac zabaw ich projektu, schowany między drzewami i z fontannami w kształcie kwiatów. Potem były kolejne takie obiekty, m.in. w Stalowej Woli, a w ubiegłym roku otwarto wodne place zabaw w Kozienicach ze sceną plenerową, integracyjnym placem zabaw oraz całym parkowym założeniem. O swojej nowej realizacji w parku Jaworek architekci mówią:

Niecka wodnego placu zabaw została nieco schowana za skarpami i wkomponowanym w teren budynkiem technicznym w celu ochrony najbliższych zabudowań przed gwarem bawiących się dzieci. W Jaworku strefa rekreacyjna została rozszerzona o naturalny plac zabaw. Z pewnością będzie to dodatkowa atrakcja dla najmłodszych – mówił dla portalu umtychy.pl architekt Robert Skitek z pracowni RS+. I dodał: Dzięki mostkom zawieszonymi nad niecką rodzice czy dziadkowie będą mogli oglądać swoje dzieci z góry.

Żelbet i szklane balustrady w parku Jaworek

Wodny plac zabaw powstał w ramach programu rewitalizacji parku Jaworek. Koszt inwestycji to około 11 600 000 zł, a budowa trwała 8 miesięcy Na 400 metrach kwadratowych jest ok. 20 wielobarwnych urządzeń do zabawy i rekreacji wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Niecka wodna rzeczywiście jest w zagłębieniu - została dostosowana do istniejących warunków terenowych oraz infrastruktury podziemnej tego miejsca i otoczona drewnianym tarasem. Nad niecką wodnego placu zabaw umieszczono zaś mostek w konstrukcji żelbetonowej ze szklanymi balustradami, który służy do przechodzenia między południową a północną częścią terenu. Obiekt jest monitorowany i wyposażony w zaplecze sanitarne oraz ławki i stojaki dla rowerów. Korzystanie z obiektu jest możliwe w godz. 10:00 do 19:00, przy sprzyjających warunkach pogodowych.

Są tu elementy wykonane z drewna, wikliny, otoczaków, żwiru, piasku, zrębków drewna i jutowych lin. A także elementy edukacyjne: lupa oraz rekreacyjne m.in. domek, kopuły, labirynt czy szałas. Za projekt strefy naturalnej odpowiada pracownia Tomasz Kurtek landscape design studio. Generalnym wykonawcą była firma Krisbud.

Zobacz też:

Nowe centrum bajek w Bielsku - Białej

Oprócz rozbudowanego wodnego placu jest również infrastruktura towarzysząca: ławki, stojaki dla rowerów. Jeśli chodzi o zieleń, architekci zaproponowali przesadzenie istniejących drzew oraz nowe nasadzenia: m.in. drzew w formie piennej i wielopiennej, krzewów, bylin oraz pnączy.

Wodny plac zabaw projektu pracowni RS+. Zdjęcia

Listen on Spreaker.