Architektura MuratorRealizacjeO historii Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i konkursie na jej siedzibę

O historii Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i konkursie na jej siedzibę

Dotąd muzycy koncertowali w zaadaptowanej sali konferencyjnej dawnego Domu Partii. Choć sala należała do jednych z większych w Polsce, jej akustyka pozostawiała wiele do życzenia. Gdy w 2000 roku funkcję dyrektora orkiestry obejmowała była minister kultury Joanna Wnuk-Nazarowa, cały budynek wymagał już gruntownego remontu. W 2008 roku władze miasta we współpracy z warszawskim i katowickim SARP-em zorganizowały konkurs na projekt nowej siedziby dla orkiestry.

NOSPR
I miejsce w międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. W ciągu sześciu lat od ogłoszenia wyników konkursu do realizacji architektura projektu ulegała zmianom, natomiast istota założenia, opartego o strukturę przestrzenną budynku w budynku, została zachowana. Il. Konior Studio

Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia powołano w 1935 roku w Warszawie. Nagrania zespołu odbywały się początkowo w kamienicy przy ul. Zielnej 25, z czasem przeniesiono je do wynajmowanej sali w nowo powstałym gmachu YMCA przy ul. Konopnickiej. Już wówczas myślano jednak o realizacji profesjonalnej sali koncertowej.

Konkursowy projekt gmachu Polskiego Radia z 1937 roku, którego autorem był Bohdan Pniewski, zakładał budowę studia koncertowego dla 500 widzów w bryle przylegającej od północy do 22-kondygnacyjnej wieży na osi ul. Batorego i Puławskiej. Plany te pokrzyżował wybuch wojny. Po jej zakończeniu orkiestrę reaktywowano przy rozgłośni w Katowicach, gdzie zachowało się w pełni wyposażone studio, i to z tym miastem zespół związał odtąd swoją przyszłość.

Powodem kolejnym zmian jego siedziby była m.in. stale rosnącą popularność symfoników. Do lat 80. koncertowali w 400-osobowej sali przy ul. Plebiscytowej, a następnie w przeznaczonej dla 1000 słuchaczy zaadaptowanej sali konferencyjnej dawnego Domu Partii przy pl. Sejmu Śląskiego (obecnie Centrum Kultury Katowice). Choć ta ostatnia należała do jednych z większych w Polsce, jej akustyka od początku pozostawiała wiele do życzenia.

Gdy w 2000 roku funkcję dyrektora orkiestry obejmowała była minister kultury Joanna Wnuk- Nazarowa, cały budynek wymagał już gruntownego remontu. Ostatecznie, na jednym z posiedzeń rady programowej ustalono, iż zamiast przebudowywać stary gmach, lepiej zbudować nowy.

NOSPR
I miejsce w międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowej siedziby NOSPR. Il. Konior Studio

Pomysł przypadł do gustu prezydentowi Katowic Piotrowi Uszokowi, który zaproponował, by obiekt powstał na 4-hektarowym terenie dawnego placu drzewnego kopalni Katowice w ramach tzw. Strefy Kultury, obok Spodka i dwóch innych planowanych realizacji: Międzynarodowego Centrum Kongresowego (proj. JEMS Architekci) oraz Muzeum Śląskiego (proj. Riegler Riewe Architekten, „A-m” 3/14).

W 2008 roku władze miasta we współpracy z warszawskim i katowickim SARP-em zorganizowały konkurs na projekt nowej siedziby dla orkiestry. W jury, pod przewodnictwem Andrzeja Grzybowskiego, zasiedli m.in. Stanisław Podkański, Florian Riegler, Krzysztof Ingarden, Zbigniew Maćków i Beata Goczoł. Architekci mieli za zadanie wkomponować bryłę w istniejące osie kompozycyjne i połączyć otaczające ją przestrzenie z placem przed Spodkiem.

W środku miała się znaleźć Wielka Sala Koncertowa na 1800 miejsc, Sala Kameralna dla 300 słuchaczy, studio nagrań, sale prób, pokoje gościnne oraz archiwum. Pierwsze miejsce przyznano pracowni Konior Studio, drugie JEMS Architekci, a wyróżnienia biurom: Marek Rytych Architekt, Stabil, Group A i RAr-2 Laboratorium Architektury Jan Kubec.

Dzięki pośrednictwu Krystiana Zimermana do opracowania akustyki sali koncertowej, właściwie po kosztach własnych, udało się zaangażować japońską firmę Nagata Acoustics. Po koncercie inauguracyjnym, który odbył się 1 października tego roku, Krzysztof Penderecki uznał nową salę NOSPR-u za najlepszą pod względem brzmienia w Polsce i jedną z trzech tej klasy w Europie.

Siedziba kancelarii prawnej projektu Konior Studio W katowickim Wełnowcu dobiega końca realizacja nowej siedziby jednej z największych śląskich kancelarii prawnych – Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. Projekt obiektu z wykorzystaniem elementów historycznych magazynów znajdujących się na działce opracowało Konior Studio.
Nowa filharmonia w Ostrawie według Konior Studio Do udziału w konkursie na projekt nowej siedziby filharmonii władze Ostrawy zaprosiły trzy pracownie: Steven Holl Architects, Konior Studio i Henning Larsen Architects. Polski zespół zaproponował obiekt w formie przeskalowanej oranżerii wkomponowanej w istniejący park.
Nowa filharmonia w Brnie Wiemy, jak będzie wyglądała nowa sala koncertowa w Brnie według projektu Konior Studio. Na spotkaniu z władzami tego czeskiego miasta autorzy przedstawili właśnie pierwsze wizualizacje budynku.
Centrum edukacji w Czechowicach-Dziedzicach W Czechowicach-Dziedzicach powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej według konkursowego projektu Konior Studio.
Zespół Szkół Muzycznych w Warszawie Budynek dawnego Domu Sierot przy ul. Rakowieckiej zostanie zaadaptowany do potrzeb Zespołu Szkół Muzycznych według projektu Konior Studio.
Konior Studio projektuje szkołę muzyczną w Warszawie Nowa siedziba Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie powstanie przy ulicy Rakowieckiej, tuż obok zabytkowego zespołu budynków z przełomu XIX i XX wieku. Sercem obiektu będzie sala koncertowa dla trzystu osób. Projekt powstał w pracowni Konior Studio.