Architektura MuratorRealizacjeHolm House – pierwszy polski obiekt bez barier, za to z detalami projektu Oskara Zięty

Holm House – pierwszy polski obiekt bez barier, za to z detalami projektu Oskara Zięty

Na warszawskim Mokotowie powstał budynek mieszkalny, który dostosowuje się do potrzeb różnych użytkowników. Oprócz funkcjonalnych rozwiązań znalazły się w nim dzieła polskiego projektanta Oskara Zięty. Za projekt odpowiada biuro HRA Architekci.

Holm House – pierwszy polski obiekt bez barier, za to z detalami projektu Oskara Zięty

Skanska, bazując na doświadczeniach z rynku komercyjnego oraz bliskiej współpracy z Fundacją Integracja, wprowadziła na rynek pierwszy w Polsce budynek mieszkalny z certyfikatem „Obiekt bez barier”. Holm House powstał na warszawskim Mokotowie według projektu HRA Architekci. Budowanie bez barier dotyczy w tym przypadku nie tylko osób z niepełnosprawnościami, lecz także rodzin z dziećmi, seniorów oraz aktywnych, młodych ludzi. Projekt był realizowany z myślą o długoterminowej użyteczności dla jego mieszkańców – tak, aby mieszkanie służyło ludziom niezależnie od ich wieku i stanu zdrowia. Dzięki możliwości dokonania przewidzianych w projekcie modyfikacji, budynek dostosowuje się do zmieniających się potrzeb jego użytkowników. Oprócz komfortowych i funkcjonalnych rozwiązań architektonicznych w budynku znalazły się dzieła polskiego projektanta Oskara Zięty. Ten projekt był eksperymentem z przestrzenią półpubliczną i publiczną zarazem. Chodziło nam o to, żeby płynnym ruchem wyjść z budynku Holm House na zewnątrz. Nasze lustra „reflection” znajdują się w środku w holu, natomiast projektem lamp chcieliśmy zaznaczyć obecność poza budynkiem – trochę „zaświecić na zewnątrz”. Zresztą nazwaliśmy te lampy roboczo „świetlikami” i to mocno oddaje ich charakter – mówi artysta. Właśnie skończył się pierwszy etap realizacji, a drugi dobiegnie końca w trzecim kwartale 2020 roku.

Zespół mieszkaniowy Holm House 3 w Warszawie Wkrótce rozpocznie się realizacja III etapu osiedla Holm House w Warszawie. Projekt dwóch nowych budynków powstał w pracowni Mąka Sojka Architekci.