Loft w Hali Czołgów. Kiedyś naprawdę był tu warsztat, w którym naprawiano pancerne pojazdy

2024-06-27 7:30

Schody na planie krzyża, woskowany beton i cegła. Powojskowa hala w Salzburgu stała się wielofunkcyjnym centrum dzielnicy. Oprócz hali targowej, biur i restauracji powstały tu również lofty. Najbardziej spektakularny zaprojektowała pracownia Smartvoll. Przypominamy nasz materiał z 2017 roku.

Hala Czołgów powstała w 1939 roku w dzielnicy Maxglan w Salzburgu. Ceglany budynek o łącznej powierzchni 10 tys. m2 i wymiarach 200 x 50 x 16 metrów pierwotnie pełnił funkcję warsztatu, gdzie naprawiano pancerne pojazdy.

Dziś to wielofunkcyjna przestrzeń, która mieści m.in. halę targową, biura, sale coworkingowe i restauracje. Za przebudowę odpowiedzialne były pracownie hobby a., Christoph Scheithauer und strobl architekten i LP architektur.

Część powierzchni hali przeznaczono pod luksusowe apartamenty i lofty. Jeden z najbardziej spektakularnych powstał według projektu biura Smartvoll Architekten ZT KG, wyłonionego w ramach międzynarodowego konkursu z 2013 roku. Charakterystycznym elementem przestrzeni są umieszczone centralnie rzeźbiarskie schody na planie krzyża, które płynnie przechodzą w przebiegające wzdłuż ścian galerie wsparte na pilotis. Na parterze zlokalizowano kuchnię, jadalnię, salon, garderobę i strefę domowego spa, natomiast powyżej zaprojektowano sypialnię i kolejną łazienkę. Z dolnego poziomu można wyjść na niewielki taras. Nowe elementy wnętrza zostały wykonane z woskowanego betonu w jasnym odcieniu, który kontrastuje z kolorem odsłoniętej cegły.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym