Meble miejskie w paryskiej La Défense

i

Autor: Archiwum Architektury Meble miejskie w dzielnicy La Défense. Fot. materiały prasowe

Polak zaprojektował meble miejskie dla paryskiej La Défense

2016-07-06 16:38

W słynnej paryskiej dzielnicy biznesowej La Défense znajdują się meble miejskie zrealizowane według koncepcji Pawła Grobelnego. Polski projektant zaproponował drewniane platformy, które mogą być wykorzystywane jako miejsca pracy na świeżym powietrzu.

La Défense to najważniejsza dzielnica biznesowa Paryża. To tutaj znajdują się siedziby międzynarodowych korporacji i największych francuskich firm. Dominująca w okolicy funkcja biurowa wpłynęła na charakter znajdujących się tu mebli miejskich. Wykonane ze stalowej konstrukcji i drewna platformy służą wypoczynkowi oraz umożliwiają pracę na świeżym powietrzu. Z jednej strony posiadają wygodne siedziska, z drugiej zostały zaopatrzone w blaty ładowarki do telefonów, tabletów i komputerów. Meble powstały według nagrodzonej w międzynarodowym konkursie koncepcji polskiego projektanta Pawła Grobelnego.

- Drewniane platformy usytuowane w różnych miejscach dzielnicy La Défense mają stworzyć unikalne przestrzenie do pracy poza tradycyjnie pojętym biurem i de facto – same stają się zewnętrznymi biurami. Platformy są tak zaprojektowane i umiejscowione aby zapewniały swoim użytkownikom zaskakujące widoki i perspektywy – wykorzystując z jednej strony osie widokowe dzielnicy jak i nieco bardziej nieoczywiste miejsca np. efektowny sztuczny basen przy placu Henri Regnault – mówi Paweł Grobleny.

Realizacja projektu zajęła niecały rok. Produkcja odbyła się w Paryżu oraz w bretońskim Rennes. To nie pierwsza realizacja Pawła Grobelnego w przestrzeni miejskiej za granicą. W 2012 roku Grobelny zrealizował projekt plenerowego kina dla Centrum Sztuki Współczesnej BKSM Strombeek w Belgii. Zaprojektowane przez Pawła Grobelnego meble miejskie znajdują się m.in. w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w ogrodzie Zhongshan w Szanghaju.