Warszawa nieznana

Lista pierwszych lokatorów wciąż jest tajna. Ten blok powstał dla PRL-owskiego ministerstwa; to "prekursor postmodernizmu" w Warszawie

2025-02-18 8:17

Na Madalińskiego 55 w Warszawie od lat 80. stoi wyjątkowy blok. Na planie litery L, zakręca na ul. Kwiatową 11. Gładką, prostą elewację architektka Małgorzata Handzelewicz-Wacławek uzupełniła charakterystycznymi naczółkami nad oknami. Takie nawiązania do stylów historycznych były zabiegiem stosowanym lata później w architekturze postmodernistycznej.

Spis treści

  1. Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi...
  2. MSW zamawia blok. Lista mieszkańców? Tajna do dziś
  3. Naczółki kontra termomodernizacja
  4. Małgorzata Handzelewicz-Wacławek. Projektowała z Bohdanem Pniewskim
Anna Cymer: architektura lat 90. była kiczowata, ale nasza

Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi...

Są w Warszawie budynki, o których wiadomo niewiele. W czasach PRL-u (ale trwa to do dziś), kiedy nie było wiadomo o co chodzi, chodziło o partię. I nie tyle o pieniądze, co o względny luksus - w przypadku mieszkań (wciąż przecież z przydziału, od państwa) rozumiany jako standard wykraczający poza ciasny normatyw.

Tak było w przypadku ukrytego bloku na ul. Koziej 9 z wielkimi mieszkaniami, czy tego przy Karowej 18, w świetnej lokalizacji i z garażem, który wtedy uchodził za udogodnienie premium. Zupełnie ekstremalnym przypadkiem było Szpiegowo na Sobieskiego 100, budowane jako samowystarczalna twierdza. W projektowaniu domów specjalnych wyspecjalizowali się Piotr Sembrat i Jerzy Kuźmienko.

MSW zamawia blok. Lista mieszkańców? Tajna do dziś

Zupełnie nieznaną inwestycją z tej grupy jest warszawski blok obejmujący dwa adresy: Madalińskiego 55 i Kwiatowa 11. Wzniesiony z prefabrykowanej cegły żerańskiej ma po 11 lokali (w tym jeden usługowy) w dwóch klatkach schodowych. Obie klatki, każda w niby-osobnym budynku, złączone są garażem oraz podziemnymi korytarzami. 

Zobacz także: Madalińskiego 57. Nowoczesny wieżowiec wyglądał jak z pocztówek z kurortów; projektowała go czołówka warszawskich architektów. Dziś wygląda jak zwykły blok

W serwisie warszawskiej Gazety Wyborczej wisi anonimowy, archiwalny akapit z 2003 roku o tytule Prekursor postmodernizmu, Madalińskiego 55 - powstanie bloku datuje na 1979 rok (błędnie) i orzeka (słusznie):

W dziejach architektury polskiej plomba z historyzującymi obramieniami okien i małym trawnikiem na dachu jest ważna. Była to bowiem bodaj pierwsza w Warszawie próba wprowadzenia architektury postmodernistycznej.

To tyle z ogólnodostępnych informacji. Po więcej zgłosiłam się do Spółdzielni przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Blok na Madalińskiego 55 w Warszawie

i

Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator W tle wieżowiec na Madalińskiego 57 projektu Jana Zdanowicza, Jerzego Baumillera i Zygmunta Kleyffa

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych projekt zamówiło w stołecznym Biurze Projektów Budownictwa Ogólnego. Jak się okazuje, projekt wykonała architektka Małgorzata Handzelewicz-Wacławek - niewykluczone, że rok 1979 odnosi się wykonania przez nią projektu lub jego zlecenia. Ten rok dla dwóch inwestycji przy Madalińskiego i Kwiatowej - bez numerów - podaje też strona Handzelewicz-Wacławek w Wikipedii (trzeba zaznaczyć, że dość dobrze, jak na kobietę w tym zawodzie uzupełniona). Konstrukcję projektował R. Wyszyński.

Zobacz także: Blok z Wiejskiej 20 jest jednym z najpiękniejszych w Warszawie. W środku luksusowe mieszkania i piękna mozaika z byłego Domu Mody Polskiej

Budowa budynku ruszyła w 1980 roku. Kto budował? Różnie. Przez budowę przewijały się różne przedsiębiorstwa resortowe, a podobno nawet i więźniowie w ramach odbywania kary. Czy to prawda, nie wiadomo. Tajemniczość inwestycji sprzyjała tworzeniu się legend. Do użytkowania oddano blok rok później - w 1981 roku.

Blok na Kwiatowej 11 w Warszawie

i

Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator

Tajemnica, jaką do dziś owiany jest ten ciekawy architektonicznie budynek jest zastanawiająca. Pytam więc w Spółdzielni, czy przydział dostali tam jacyś ważni politycy.

Może

— słyszę.

Mieszkania zgodnie z przypuszczeniami były ponadstandardowej wielkości - te najmniejsze mierzyły 47 m², a największe prawie 130 m².

Historia budynku jest dziś prawdopodobnie nie do odtworzenia - pierwsi właściciele, którzy dostali tu przydział z ministerstwa już nie żyją. Architektka zmarła w 1996 roku. Największe mieszkania są już częściowo podzielone. O podwyższonym standardzie przypominają duże kaskadowe tarasy od południa.

Więcej nie wiadomo. A jeżeli wiadomo - są to informacje utajnione. Blok wrócił do Spółdzielni dopiero pod koniec lat 80. - opracowanie dokładnej dokumentacji i historii obiektu jest mocno problematyczne.

Architektura Murator Google News

Naczółki kontra termomodernizacja

Budynek jest już po pierwszych przygodach ze styropianem. Spółdzielnia podejrzewa, że pod nim może się znajdować więcej charakterystycznych detali, którymi Handzelewicz-Wacławek zaakcentowała okna, witryny i komunikację.

Wkrótce kolejną termomodernizację przejdzie mocno nadgryziona zębem czasu ściana południowa z tarasami.

Blok na Madalińskiego 55 w Warszawie

i

Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator

Małgorzata Handzelewicz-Wacławek. Projektowała z Bohdanem Pniewskim

Autorka budynku, prof. Małgorzata Handzelewicz-Wacławek ma dla warszawskiej architektury duże zasługi. Będąc czynną architektką, zasiadała jednocześnie w sądach konkursowych, pracowała nad kolejnymi stopniami naukowymi i kształciła całą rzeszę następnych pokoleń architektów. Studia na Politechnice Warszawskiej zaczęła jeszcze przed wojną, a skończyła w 1950 roku. Dyplom przygotowywała pod okiem Bohdana Pniewskiego.

Przed wojną pracowała w pracowni świetnego architekta Macieja Nowickiego. Po wojnie z kolei współpracowała z Bohdanem Pniewskim, uznawanym za ikonę przedwojennej (ale i powojennej) architektury modernistycznej. Z nim projektowała m.in. reprezentacyjny Dom Chłopa. Architektka projektowała też budynek Nowego Domu Poselskiego (gmach znany dziś głównie jako tło dla wielu afer obyczajowych i sensacyjnych nagłówków w tabloidach), tzw. Dom samotnych i osiedle Targówek, a w Otworcku-Śródborowie - kościół pw. Niepokalanego Serca Maryi.

Część projektów (np. osiedla Targówek) opracowywała z mężem, Zbigniewem Wacławkiem.

Źródła: Spółdzielnia Mieszkaniowa przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (podziękowania dla pracowników SM za udostępnienie informacji); Prekursor postmodernizmu, Madalińskiego 55 / warszawa.wyborcza.pl; prof. dr inż. arch. Maria Małgorzata Handzelewicz-Wacławek / archimemory.pl
Architektura-murator. Podcast 30/30
Anna Cymer: Ależ to jest brzydkie!
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama