Współczesna architektura w ogrodzie, pawilon letni

i

Autor: Archiwum Architektury Pawilon letni Serpentine Gallery, Smiljan Radić, Zdjęcie: Iwan Baan

Współczesna architektura w ogrodzie - pawilon letni Serpentine Gallery w Londynie

2014-07-04 14:03

Pawilony letnie Serpentine Gallery w Londynie to przykłady najlepszej współczesnej architektury w ogrodzie. Ich projekty zazwyczaj sygnowane są nazwiskami najbardziej znanych architektów. Autorem intrygującej struktury przypominającej opartą na skałach muszlę jest chilijski architekt Smiljan Radić  

Współczesna architektura w ogrodzie, pawilon letni

i

Autor: Archiwum Architektury Pawilon letni Serpentine Gallery, Smiljan Radić, Zdjęcie: Iwan Baan

26 czerwca w Lodnynie odbyła się inauguracja pawilonu letniego Serpentine Gallery. Lodnyńska instytucja co rok zaprasza znanych architektów do stworzenia projektu tymczasowego pawilonu przed wejściem do galerii, na terenie Kensington Gardens. Autorami projektów z poprzednich lat byli m.in Peter Zumthor, Sou Fujimoto, Zaha Hadid, Jean Nouvel, Herzog & de Meuron.

Tym razem wybór padł na chilijskiego architekta Smiljana Radića, który zaproponował wzniesienie owalnej, półprzezroczystej struktury o geologicznych i morskich inspiracjach. Z daleka pawilon wygląda jak olbrzymi otoczak, muszla wsparta na skałach lub owadzi kokon. Nocą jego na poły transparentna powłoka intryguje i przyciąga przechodniów miękkim, bursztynowym światłem. Ta nieokreśloność i wielość skojarzeń sprawiła, że brytyjski the guardian okrzyknął pawilon najdziwniejszym ze wszystkich czternastu, które gościły dotąd w Kensington Gardens. Pawilon pełnić będzie funkcje sceny dla różnego rodzaju wydarzeń oraz miejsca spotkań połączonego z kawiarnią.

Pawilon letni Serpentine Gallery w LondynieAutor projektu: Smiljan Radić26 czerwca - 19 października 2014