Architektura MuratorWydarzeniaArchitektoniczna Nagroda Prezydent m.st. Warszawy: reaktywacja

Architektoniczna Nagroda Prezydent m.st. Warszawy: reaktywacja

Stołeczne władze planują powrócić do idei nagradzania najlepszych warszawskich realizacji. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa: obejmie inwestycje ukończone w latach 2000-2015.

Architektoniczna Nagroda Prezydent m.st. Warszawy: reaktywacja
PKiN, widok z apartamentowca Złota 44, fot. Tomasz Żylski

Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy w dziedzinie architektury władze samorządowe ustanowiły w 2002 roku. Zakładano wówczas, że to honorowe wyróżnienie przyznawane będzie corocznie najlepszym obiektom zrealizowanym na terenie stolicy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Laureatów wyłaniać miał zarząd m.st Warszawy spośród obiektów rekomendowanych mu przez kapitułę. W 2002 roku w jej skład weszli reprezentanci warszawskiego SARP-u Rafał Szczepański i Grzegorz Buczek, przedstawiciele TUP-u Andrzej Kiciński i Maciej Nowakowski, a także Wojciech Matusik, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego i Architektury urzędu miasta, Jerzy Nowakowski, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury ówczesnej gminy Warszawa-Centrum oraz Małgorzata Zdanowicz, zastępca dyrektora Wydziału Planowania Przestrzennego i Architektury m.st. Warszawy. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: za najlepszy obiekt biurowy siedzibie Agory projektu JEMS Architekci, za najlepszy obiekt usługowy ambasadzie Kanady projektu Webb Zerafa Menkes Housden, a za najlepszy obiekt mieszkalny budynkowi Oaza przy ul. Białobrzeskiej 51 autorstwa Atelier 2 Kucza-Kuczyński, Miklaszewski.

W 2005 roku próbowano powrócić do idei nagradzania najlepszych warszawskich realizacji. Laury miały być przyznawane również najlepszym uchwalonym planom zagospodarowania przestrzennego, niestety nic z tego nie wyszło. W tym roku ratusz zamierza po raz kolejny reaktywować nagrodę. Jak zapowiedział na swoim facebookowym profilu Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialny za zadania z zakresu architektury i zagospodarowania przestrzennego, nagroda za najlepsze realizacje przyznawana będzie we współpracy ze stołecznym oddziałem SARP od tego roku. Pierwsza edycja obejmie obiekty ukończone w latach 2000-2015. W ostatnich latach poziom architektury realizowanych budynków i przestrzeni publicznych w naszym mieście jest coraz wyższy. Większe doświadczenie projektantów, zrozumienie po stronie inwestorów, oczekiwania klientów, a także nasza polityka w tym zakresie skutkują coraz piękniejszymi obiektami. Architektoniczna Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy będzie przydzielana w kilku kategoriach: budynek publiczny, osiedle mieszkaniowe, budynek wysokościowy, przykład rewitalizacji itp. Przewidziana jest też nagroda mieszkańców – wyjaśnia Jacek Wojciechowicz. Szczegóły mają być podane już wkrótce.

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.