Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura humanitarna na festiwalu Łódź Design

Architektura humanitarna na festiwalu Łódź Design

Swoją buntowniczą siłę architektura humanitarna czerpie z innowacyjnych rozwiązań, jak idea półdomu na osiedlu inta Monroy w chilijskim Iquique czy kolejka górska, która dzięki grupie Urban Think Tank połączyła slumsy z centrum Caracas. Przegląd najnowszych realizacji w tej dziedzinie można zobaczyć na wystawie współorganizowanej przez magazyn "Architektura-murator" w ramach festiwalu Łódź Design 2016.

Architektura humanitarna, mapa

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane wybrane projekty z najodleglejszych rejonów świata. Łączy je to, że powstały dla osób w różny sposób wykluczonych społecznie bądź dotkniętych skutkami kataklizmów. Są to kliniki, szpitale, centra edukacyjne, szkoły i przedszkola, ale też mobilne łaźnie, ośrodki dla bezdomnych, a przede wszystkich tanie i stosunkowo proste do wybudowania domy. Realizowane zwykle w oparciu o materiały nie tylko dostępne, ale również takie, które sprawdzają się w trudnych warunkach klimatycznych, udowadniają, że współczesny architekt, działając jedynie punktowo, jest w stanie zainicjować dogłębne zmiany społeczne. Przy wielu tego typu inwestycjach pracowali bowiem lokalni mieszkańcy, by zdobywać doświadczenie i wiedzę potrzebną do wznoszenia kolejnych obiektów. Tą drogą podąża m.in. Shigeru Ban i jego organizacja Voluntary Architects’ Network specjalizująca się w niesieniu pomocy ofiarom klęsk żywiołowych. Ich najnowszy projekt powstał dla poszkodowanych w ubiegłorocznym trzęsieniu ziemi w Nepalu. Architekci zanalizowali budynki, które najbardziej oraz najmniej ucierpiały podczas katastrofy. Okazało się, że nie rozpadły się te, w które wmurowano tradycyjne, rzeźbione w drewnie ramy okienne. Tak powstała konstrukcja z drewnianych ram, którą wypełniano cegłą ze zburzonych domów (il. 20). Projekt był na tyle prosty, że każdy mógł zrealizować go samodzielnie. Spośród ukończonych niedawno przykładów architektury humanitarnej zwraca też uwagę centrum edukacyjne dla kobiet w Rwandzie (il. 13), nowojorskiego biura Sharon Davis Design. Ofiary wojny mogą tam otrzymać wsparcie oraz wiedzę na temat uprawy roślin, hodowli zwierząt czy wziąć udział w warsztatach z wyplatania koszyków. Wystawa powstała w oparciu o artykuł Mai Mozgi- Góreckiej „Architektura humanitarna dzisiaj”, który ukazał się w numerze 4/2016 „Architektury-murator”.

13-23 października 2016
Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, B1

Achitektura humanitarna, mapa
Źródło: "Architektura-murator" nr 4/2016
Serwis www.architektura.murator.pl od teraz bez rejestracji! Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom, znosimy obowiązkową rejestrację do serwisu. Dostęp do unikatowych materiałów jest teraz łatwiejszy niż kiedykolwiek przedtem.
Zostań ambasadorem „Architektury-murator” Architektura to Twoja pasja? Żadne z wydarzeń studenckich nie może odbyć się bez Twojego udziału? A przy tym jesteś osobą przedsiębiorczą, odpowiedzialną, zorganizowaną i chcesz reprezentować swój wydział na łamach miesięcznika?
25 lat „Architektury-murator” W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. To również rok, w którym obchodzić będziemy 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce. Od momentu powstania towarzyszyliśmy wszystkim najważniejszym wydarzeniom w naszym kraju. Poprzez architekturę pokazywaliśmy polską transformację na szerokim tle społecznym, gospodarczym, politycznym.
Redakcja „Architektury-murator” zaczyna ścisłą współpracę z „Zawodem: Architekt”! Agencja 360 Content Team działająca w strukturze naszej grupy wygrała konkurs Izby Architektów RP na wydawanie dwumiesięcznika „Zawód: Architekt”. W kwestiach merytorycznych nowy zespół będzie wspierać redakcja „Architektury-murator”.
Poznajcie Partnerów jubileuszu Obchody 25-lecia „Architektury-murator” będą trwały niemal cały rok 2019, a składać się na nie będzie wiele wydarzeń, których organizacja nie byłaby możliwa bez naszych Partnerów. Poznajcie Partnerów jubileuszu.
Zostań redaktorem "Architektury-murator"! Miesięcznik "Architektura-murator" zatrudni redaktora prowadzącego serwis internetowy www.architektura.murator.pl.