Hashim Sarkis ogłasza temat Biennale Architektury 2020

i

Autor: Archiwum Architektury Hashim Sarkis; fot. Bryce Vickmark

Biennale architektury 2020 – znamy nazwisko kuratora weneckiej wystawy!

2018-12-19 15:20

Zarząd la Biennale di Venezia wyznaczył kuratora 17. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. W 2020 roku będzie nim libański architekt Hashim Sarkis.

Już wiadomo, że biennale architektury 2020 odbędzie się w dniach 23 maja-29 listopada. Znamy też nazwisko głównego kuratora wystawy. Będzie nim libański architekt Hashim Sarkis, od 1998 roku prowadzący Hashim Sarkis Studios (HSS), które swoje siedziby ma w Bostonie i Bejrucie. Sarkis jest też dziekanem Wydziału Architektury i Planowania w Massachusetts Institute of Technology (MIT). W osobie Hashima Sarkisa zyskujemy kuratora, który jest szczególnie świadomy różnych realiów współczesnych społeczeństw – stwierdził dyrektor biennale Paolo Baratta, ogłaszając informację. Świat stawia dziś nowe wyzwania przed architekturą. Z niecierpliwością czekam na możliwość współpracy z architektami z róznych stron naszego globu, aby wspólnie wyobrazić sobie, w jaki sposób można sprostać tym wyzwaniom – dodał Sarkis.

Hashim Sarkis po ukończeniu architektury i historii sztuki na Rhode Island School of Design uzyskał tytuł magistra i doktora architektury na Uniwersytecie Harvarda. Jest autorem i redaktorem wielu książek i artykułów na temat historii i teorii współczesnej architektury, w tym „Circa 1958, Lebanon in the Projects and Plans of Constantinos Doxiadis” (Beirut: Dar Annahar, 2003), „Le Corbusier's Venice Hospital” (Munich: Prestel, 2001) czy „The Architect of Urban Design” autorstwa Josepa Lluisa Serta (New Haven, CT: Yale University Press, 2008).