Studia architektoniczne: ranking 100 najlepszych uczelni architektury i dizajnu w Europie

i

Autor: Archiwum Architektury

Studia architektoniczne: ranking 100 najlepszych uczelni architektury i dizajnu w Europie

2014-03-18 14:28

Włoski Domus Magazine przygotował subiektywny przegląd 100 najlepszych uczelni architektury i dizajnu w Europie. Gdzie warto studiować architekturę i dizajn? Które uniwersytety oferują ciekawe praktyki? W artykule link do pełnej treści przewodnika po studiach architektonicznych

Architektura studia

i

Autor: Archiwum Architektury

Wydany przez włoski Domus Magazine przewodnik nie jest klasycznym rankingiem uczelni architektury. Autorzy już we wstępie zastrzegli, że przygotowanie jednego miarodajnego rankingu prawdopodobnie nie jest możliwe.

Gdzie studiować architekturę w 2014?

Przewodnik opisuje 50 uczelni architektonicznych oraz 50 uczelni, na których wykładany jest dizajn. Wśród omówionych przykładów znalazły się szkoły, w których nacisk położony jest na technologię oraz takie, gdzie istotnym elementem nauczania jest planowanie przestrzenne lub społeczno-kulturowy wymiar dyscypliny. Oddzielnie potraktowano dizajn, który w przeciwieństwie do architektury często pojawia się w programach uczelni prywatnych, a program nauczania można zrealizować w krótszym czasie, niż wymagają tego studia architektoniczne.

Czytaj też: Architektura: studia w Polsce. Jak wyglądają, jak się dostać, gdzie najlepiej studiować architekturę |

Obszerny przewodnik po studiach architektonicznych zagranicą

W rankigu uczelni opisane zostały programy nauczania, znani absolwenci i profesorowie. Uwzględniono też praktyczne informacje dla osób wybierających się na studia architektoniczne za granicę, takie jak koszty studiów, wymagania wobec kandydatów, liczbę miejsc oraz krótki słownik przydatnych pojęć. Interesujące są również informacje o międzynarodowych programach wymiany studentów oraz praktykach, które studenci mogą odbyć w pracowniach architektonicznych.

Chociaż autorzy rankingu starali się uwzględnić placówki spoza Europy Zachodniej i opisać uczelnie w takich krajach jak Chorwacja, Serbia, Słowenia, Rosja czy Turcja, nie znalazła się w nim żadna uczelnia architektury z Polski.

Co ważne, przewodnik jest bezpłatny i dostępny online. Oto ranking 100 uczelni architektury i dizajnu.