Architektura MuratorWydarzeniaIkony architektury nowoczesnej na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Ikony architektury nowoczesnej na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Pośród obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO znalazło się 17 realizacji Le Corbusiera oraz zespół budynków w Pampulha zaprojektowany przez Oskara Niemeyera.

Ikony architektury nowoczesnej wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Kościół pw. św. Franciszka z Asyżu w Pampulha, Brazylia. Fot.: Sérgio Mourão (Praca własna) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], Wikimedia Commons

W dniach 10-20 lipca 2016 roku w Stambule odbył się 40. zjazd Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W wyniku dziesięciodniowych obrad na listę obiektów podlegających szczególnej ochronie wpisano 21 miejsc i obiektów, wśród nich wybitne przykłady architektury nowoczesnej. Znalazło się wśród nich 17 realizacji Le Corbusiera – zarówno pojedyncze budynki, jak i zespoły obiektów znajdujące się w 7 krajach na całym świecie - Argentynie, Belgii, Francji, Niemczech, Indiach, Japonii i Szwajcarii. Na listę wpisano m.in. Kompleks Kapitolu w Chandigarh (Indie), Narodowe Muzeum Sztuki Zachodniej (National Museum of Western Art) w Tokio (Japonia), Maison Curutchet w La Plata (Argentyna) oraz Unité d’habitation w Marsylii (Francja). Według ekspertów UNESCO obiekty te odzwierciedlają rozwiązania, które Ruch Nowoczesny starał się wprowadzić w XX w. Odpowiadają na wyzwanie stworzenia nowych architektonicznych rozwiązań bądących odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa. Te dzieła twórczego geniuszu świadczą o internacjonalizacji architektonicznej praktyki na świecie.

Na liście znalazł się także Nowoczesny Zespół Pampulha w Brazylii, zrealizowany według koncepcji Oskara Niemeyera. Zbudowane w 1940 roku założenie leży na północnych przedmieściach Belo Horizonte, stolicy stanu Minas Gerais. W skład zaprojektowanego wokół sztucznego jeziora kompleksu wchodzą centrum kulturalne i rekreacyjne, kasyno, sala balowa, klub jachtowy i golfowy oraz kościół pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu. W uzasadnieniu czytamy odważne formy będące przykładem plastycznego potencjału betonu oraz połączenia architektury, architektury krajobrazu, rzeźby i malarstwa w harmonijną całość. Założenie odzwierciedla wpływ lokalnych tradycji, brazylijskiego klimatu i naturalnego otoczenia na nowoczesną architekturę. Zespół budynków w Pampulha jest drugim po Brasilii kompleksem budynków Niemeyera wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lista obiektów Le Corbusiera wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w ramach 40. zjazdu Komitetu Światowego Dziedzictwa:

Unité d’habitation, Marsylia, Francja
Maison Guiette, Antwerpia, Belgia
Kompleks Kapitolu, Chandigarh, Indie
Narodowe Muzeum Sztuki Zachodniej (The National Museum of Western Art), Tokio, Japan
Osiedle Weissenhof, Stuttgart, Niemcy
Maison Curutchet, La Plata, Argentyna
Klasztod dominikański La Tourette pod Lyonem, Francja
Villa Savoye pod Paryżem, Francja
Notre-Dame du Haut, Ronchamp, Francja
Maison La Roche, Paryż, Francja
Villa Le Lac, Corseaux, Szwajcaria
Cité Frugès, Pessac, Francja
Immeuble Clarté, Genewa, Szwajcaria
Immeuble Molitor, Paryż, Francja
Usine Claude et Duval Factory, Saint-Dié, Francja
Cabanon de Le Corbusier, Roquebrune-Cap-Martin, Francja
Maison de la Culture, Firminy, Francja

Tagi:
Współczesna architektura Turcji – nowa siedziba urzędu gminy w Diyarbakir Uznana turecka pracownia Uygur Architects zaprojektowała siedzibę władz miasta Diyarbakir. Architekci odwołali się do brutalizmu, postmodernizmu i lokalnych tradycji budowlanych sięgających starożytności.
Rewitalizacja Porto. Jak uratować pustoszejące miasto? Relacja z Portugalii Arrebita jest przedsięwzięciem socjalnym, którego celem jest walka ze zjawiskiem wysiedlania i pustoszenia centralnego Porto. Centrum Porto, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO w ciągu 10 lat straciło około 30% populacji i liczba ta niepokojąco rośnie. Pogrążona w kryzysie Portugalia nie ma środków na kosztowną rewitalizację historycznego centrum
Seminarium „Prawne uwarunkowania budownictwa i planowania przestrzennego” na Uniwersytecie Warszawskim 24 maja w Pałacu Kazimierzowskim na głównym kampusie Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się wykład i dyskusja w ramach cyklu seminariów organizowanych przez EUROREG UW, Katedrę UNESCO oraz Regional Studies Association.