Ikony w parku

W warszawskim Parku Praskim zagościła nietypowa galeria sztuki. Tym samym okazuje się, że street art może mieć różne oblicza.

W ramach zakończonego we wrześniu Festiwalu Sztuki nad Wisłą PRZEMIANY, który w założeniu ma przybliżać Warszawę do zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, w parku między rzeką a ogrodem zoologicznym została otwarta „Zielona Galeria”. Litewski artysta Linas Domarackas pokrył malowidłami miejsca na drzewach po obciętych gałęziach lub takie, gdzie kora była uszkodzona. Projekt nawiązuje do tradycji malarstwa miniaturowego, oswaja przestrzeń publiczną, a przy okazji jest działaniem ekologicznym, bo zabezpiecza drzewa przed chorobami i grzybami.
Artysta odnosi się do prawie już zapomnianej w Europy Centralnej i Wschodniej tradycji malowania ikon, których zadaniem jest pogłębianie życia duchowego. Malowidła w warszawskim parku mają przybliżać człowieka do natury. Domarackas zaznacza, że dla dużej grupy ludzi taka galeria będzie pierwszym i jedynym kontaktem ze sztuką.


Linas Domarackas ur. 1967 w Szawle na Litwie. Jest absolwentem tamtejszej (jedenastoletniej!) szkoły plastycznej (dyplom 1985 r.). Uczył się akwareli w pracowni Birute Gilyte w Wilnie, a następnie studiował na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Uprawia rysunek, grafikę, malarstwo sztalugowe, rzeźbę, płaskorzeźbę oraz formy rzeźbiarskie (amulety). Jest także autorem scenografii teatralnych.

Autor: Marta Żylska