patronat a-m / rower / spacer

Murale warszawskie. Nowa atrakcja Miastomijania planowana na sobotę. Na rowerze.

2024-07-18 9:59

Już w ten weekend kolejne darmowe, rowerowe wydarzenie towarzyszące wystawie Miastomijanie w kubikach pod Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą. Będzie można także dostać darmowy przewodnik po warszawskich muralach. Trwają zapisy. Zobaczcie także nowe zdjęcia - z otwarcia wystawy nad Wisłą.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

  1. Zapisy na kolejne wydarzenie poświęcone muralom warszawskim
  2. Jak będzie wyglądała wycieczka?
  3. Podstawowe wiadomości o wycieczce wokół warszawskich murali
  4. Kto będzie prowadził wycieczkę poświęconą muralom?
  5. Czym jest projekt Miastomijanie, którego częścią jest wycieczka?

Zapisy na kolejne wydarzenie poświęcone muralom warszawskim

Już w najbliższą sobotę odbędzie się kolejne wydarzenie, poświęcone muralom warszawskim, towarzyszące wystawie Miastomijanie, powstałej w ramach projektu Bliżej Konsumenta, oraz na wynikach badań projektu Fundacji Puszka Aktualizacja. Warszawa i jej sztuka publiczna. Będzie to wycieczka rowerowa śladem warszawskich murali, już w tę sobotę. 

Zapisy na e-mail: [email protected] (w tytule lub treści maila wpisz nazwę lub datę spaceru). Liczba miejsc ograniczona.

Organizatorzy będą podczas niej rozdawać mapę-spacerownik po warszawskich muralach.

Jak będzie wyglądała wycieczka?

Wspólnie odwiedzimy obie strony Wisły subiektywnym szlakiem wysokich ścian – zarówno tych z PRL-u, jak i miejskich muralowych świeżynek. To wydarzenie zamieni wasz rower w jednostkę badawczą, która będzie tropić występowanie sztuki w przestrzeni publicznej miasta. Porozmawiamy o poszczególnych pracach, pomeandrujemy miejskimi krajobrazami, a także wcielimy się w archeo-i futuro- logów malarstwa monumentalnego."

- piszą organizatorzy.

W zeszłym roku Fundacja Puszka organizowałam podobną wycieczkę rowerową, lecz poświęconą szerszej tematyce warszawskiego streetartu. Uczestnicy poznali podczas niej bardzo wiele miejsc a przekazane przez znawców i pasjonatów informacje zaskoczyły nawet wytrawnych miejskich eksploratorów. Udało im się nawet wejść na Złotą Wyspę na dawnym wybiegu misiów na Pradze, a także do ukrytych pod nią pomieszczeń, w których nadal wyczuwa się zapach zwierząt! Tam spotkali artystę, prezentującego instalację wideo, przedstawiającą zbliżenie muchy. Ciekawe, jak będzie tym razem.

Podstawowe wiadomości o wycieczce wokół warszawskich murali

  • 20 lipca, sobota, godz. 11.00
  • Start: Wola, ul. Ogrodowa 65, pod muralem Alicji Białej „Cykliści”
  • Dystans: około 18 km
  • Tempo: wycieczkowe
  • Wstęp wolny po zgłoszeniu na: [email protected] (w tytule lub treści maila wpisz nazwę lub datę spaceru). Liczba miejsc ograniczona.
  • UWAGA! Przejazd będzie odbywał się po drogach z otwartym ruchem ulicznym. Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do przestrzegania zasad ruchu drogowego. Każdy z nich porusza się po drodze na własną odpowiedzialność.
  • Organizator: Fundacja Puszka
  • Partnerzy: Bliżej Konsumenta, Dzielnica Wisła, Fundacja Obserwatorium, NeonStory
  • Partner spaceru: Tour de Varsovie
  • Patroni medialni: Architektura-murator, RDC, Notes na 6 Tygodni
  • Projekt jest finansowany ze środków m.st. Warszawy
Miastomijanie w Galerii W-Z

i

Autor: Maciej Krüger Dokumentacja pierwszej odsłony wystawy, dzięki uprzejmości Fundacji Puszka

Kto będzie prowadził wycieczkę poświęconą muralom?

Kwiatek – robotnik sztuki, grafik, aktywista, sitodrukarz. Fan cyklizmu, typografii i antropogenu. Wspólnie z inicjatywną Nowe Dynasy walczy o uratowanie toru kolarskiego Orzeł. Uprawia flaneryzm rowerowy Tour de Varsovie. Prowadzi plenerową galerię TOR. Jego cykl typograficznych przedstawień architektury można spotkać od Nowego Jorku przez Marsylię, Katowice po Warszawę. Swą przygodę ze sztuką zaczynał od vlepki, współtworząc kolektyw vlep[v]net, [v]iuro oraz v9. Od 2012 roku współprowadzi z Martą Kwiatek pracownię Kwiaciarnia Grafiki, która od ponad dekady uprawia kulturę sitodruku w imię demokratyzowania dostępu do sztuki. Tą ręczną techniką drukarską wykonują zlecenia, autorskie projekty, jednak przede wszystkim zapraszają artystów i artystki do współpracy. Efekty pracy propagują przez stronę https://graphicsflowershop.com/. Współpracują m.in. z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, Pawilonem Zodiak, Katowickim Street Art Festiwalem. Stypendysta MKiDN, zdobywca nagród i wyróżnień m.in. Polish Graphic Design Awards, Kulturysty i Aktywisty roku.

Czas Much, Kwiaciarnia Grafiki

i

Autor: materiały prasowe, Fundacja Puszka Czas Much, Kwiaciarnia Grafiki

Ola Litorowicz – prezeska Fundacji Puszka, kulturoznawczyni, badaczka, kuratorka. Wykładowczyni School of Form oraz School of Ideas na Uniwersytecie SWPS, a także studiów miejskich w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej ASP w Warszawie. Twórczyni konkursu dla Warszawy przyszłości FUTUWAWA, portalu o warszawskim street arcie i sztuce w przestrzeni publicznej Puszka.waw.pl oraz portalu edukacyjnego Sztukapubliczna.pl. Współzałożycielka Szkoły Architektury Społeczności SAS. Kierowniczka ogólnopolskiego badania malarstwa monumentalnego oraz projektu badawczego „Place Warszawy (do odzyskania)”. Współpracowniczka „Magazynu Miasta” i „Notesu Na 6 Tygodni”. Autorka inicjatywy Miastozdziczenie.pl badającej międzygatunkowe zamieszkiwanie w mieście. Pomysłodawczyni i redaktorka książki „Atlas wszystkich mieszkańców” o warszawskich ludzko-pozaludzkich relacjach. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawy, w 2021 roku wyróżniona tytułem wybitnej absolwentki 25-lecia Uniwersytetu SWPS. Członkini Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie m.st. Warszawy. Współkuratorka projektu „Sztuka. Aktualizacja” i MIASTOMIJANIE.

Miastomijanie - zdjęcia z otwarcia wystawy nad Wisłą

i

Autor: materiały prasowe - zdjęcia ze strony Facebook Fundacji Puszka / dzięki uprzejmości Fundacji Puszka

Czym jest projekt Miastomijanie, którego częścią jest wycieczka?

Miastomijanie to opowieść o warszawskich muralach - zarówno z okresu PRL, jak i współczesnych. Członkowie projektu zastanawiają się w nim nad kondycją i przemijaniem warszawskich murali reklamowych. Pytają również o dzisiejszą rolę murali artystycznych i strategie postępowania z tym coraz bardziej dominującym zbiorem prac - od 1989 roku murale wypełniły ponad 430 ścian i stały się najpopularniejszą formą sztuki w przestrzeni publicznej prawie wszystkich dzielnic Warszawy. 

Głównym wydarzeniem projektu jest wystawa Miastomijanie, w dwóch odsłonach: 27 maja-10 czerwca 2024 była pokazywana w  Galerii W-Z przy pl. Zamkowym. 1 lipca została otwarta w otwartej przestrzeni miejskiej - na bulwarze gen. George’a Smitha Pattona nad Wisłą (na wysokości Muzeum Sztuki Nowoczesnej). Na wystawie zestawione są ze sobą fotografie murali z trzech okresów:

  • z 2024 roku,
  • końca pierwszej dekady XXI wieku
  • i drugiej połowy lat 80. XX wieku.

Przeczytaj więcej o wystawie: 

Miastomijanie - projekt i wystawa o muralach warszawskich

i

Autor: materiały prasowe, Fundacja Puszka Subiektywny spacerownik po muralach warszawskich