powojenne dziedzictwo

Nie ma już mozaiki w Barze Alpejskim w Warszawie. Zdobiła go od lat 70. - konserwator powiadomiony

2025-01-13 15:39

Z Baru Alpejskiego w Warszawie zniknęła mozaika. Co się z nią stało? Nie wiadomo. W jej miejscu znajduje się dziś ściana wyłożona białymi kafelkami. Kolorowa kompozycja zdobiła wielką ścianę na wprost wejścia od lat 70. Lokal przeszedł ostatnio remont. O zniknięciu mozaiki został już powiadomiony Stołeczny Konserwator Zabytków.

Spis treści

  1. Co się stało z mozaiką z Baru Alpejskiego?
  2. Mozaiki wciąż na cenzurowanym
Anna Cymer: architektura lat 90. była kiczowata, ale nasza

Co się stało z mozaiką z Baru Alpejskiego?

Mozaika z Baru Alpejskiego przy ul. Międzynarodowej 68 w Warszawie zniknęła. Charakterystyczna kolorowa kompozycja nawiązująca do nazwy lokalu, przedstawiająca góry pod zachodzącym słońcem, powstała prawdopodobnie w latach 70. Jej autor lub autorka nie są znani. Lokal przeszedł niedawno remont związany prawdopodobnie ze zmianą właścicieli - informują o niej klienci baru w opiniach Google. Ceramiczną mozaikę zastąpiły kafelki i zdjęcia w ramkach.

Zobacz także: Warszawskie mozaiki. Przewodnik po najpiękniejszych mozaikach z PRL w stolicy

Czy mozaika została skuta, czy zasłonięta - wciąż nie wiadomo.

Jest:

Tu była mozaika w Barze Alpejskim. fot. Jan Trojan

i

Autor: Jan Trojan

Było:

Mozaika w Barze Alpejskim w Warszawie

i

Autor: Julia Dragović / archiwum prywatne Autor kompozycji nie jest znany

Zniknięcie mozaiki zauważyła grupa miłośników powojennych mozaik, która 11 stycznia przyszła do Baru Alpejskiego.

Byliśmy ze znajomymi w trakcie zwiedzania i chcieliśmy zjeść coś w klimatycznym miejscu. Kiedy weszliśmy do lokalu, byliśmy zaskoczeni, że nigdzie nie ma kultowej mozaiki która nas tam ściągnęła. Porównaliśmy zdjęcia z internetu z zastanym widokiem i okazało się, że mozaika zniknęła pod warstwą nijakich płytek. W sąsiednim pomieszczeniu jednak dalej wiszą dekoracyjne płaskorzeźby

- mówi mi Jan Trojan.

O sprawie został już poinformowany Stołeczny Konserwator Zabytków, Michał Krasucki.

Za pomocą mediów społecznościowych poinformowałam Stołecznego Konserwatora Zabytków o zniknięciu mozaiki, co spotkało się z natychmiastową reakcją. Czekamy na jego dalsze kroki i informację, czy coś można jeszcze w tej sprawie zrobić

- mówi A-m Kalina Kaczmarek, która razem z Janem Trojanem należy do Stowarzyszenia Ochrony Architektury Powojennej, a w czerwcu 2024 roku organizowała w Warszawie czyszczenie mozaik na Szpitalu Banacha. Jan Trojan przewodniczy Stowarzyszeniu.

Mozaika z Baru Alpejskiego nie była wpisana do rejestru zabytków. Była w bardzo dobrym stanie.

Architektura Murator Google News
Autor:

Mozaiki wciąż na cenzurowanym

Mimo że coraz więcej kompozycji ceramicznych wpisywanych jest do rejestrów zabytków, a spod tynku sensacyjnie odsłania się zapomniane mozaiki, wciąż zdają się one być niedoceniane przez część właścicieli lokali. W ostatnich latach mamy do czynienia z rozdwojeniem jaźni - z jednej strony powojenne mozaiki wciąż są niszczone, z drugiej - powstają nowe, współczesne, imitujące te z PRL-u lub nawiązujące do ich dziedzictwa.

Zobacz także: Bezcenna mozaika w Hotelu Forum w Krakowie zniszczona. Zdobiła ścianę kawiarni Panorama na ostatnim piętrze

Ilość mozaik w Polsce wciąż jest na tle innych krajów o komunistycznej przeszłości w tej części Europy niemal bezprecedensowa - ustępujemy miejsca jedynie Ukrainie i Rosji, a nieco dalej na południe być może Bułgarii. Tworzyli je uznani polscy artyści i eksperci, nierzadko w warunkach, które dziś nazwalibyśmy ekstremalnymi, a technologia nie dawała takiej pomocy jak dziś. Do perfekcji doprowadzono w Polsce pracę ze szkliwem i kolorem, a centrum mozaiki znajdowało się w niewielkiej wsi niedaleko Tarnowa - w Spółdzielni "Kamionka" w Łysej Górze. Zawiadamiał nią Bolesław Książek, ceramik wybitny. O dziełach z Łysej Góry powstał ostatnio film, Ceramiczna rewolucja.

Dziwi, że w 2025 roku, kiedy rośnie wiedza o artystach i ich dziełach oraz liczba pozycji ceramicznych zabytków objętych ochroną, wciąż znikają w Polsce mozaiki. Ceramika architektoniczna potrzebuje lepszej ochrony.

Architektura-murator. Podcast 30/30
Anna Cymer: Ależ to jest brzydkie!