Architektura MuratorWydarzeniaO architekturze z Joanną Jurgą

O architekturze z Joanną Jurgą

Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na kolejny wykład z cyklu „O Architekturze”. Tym razem gościem spotkania będzie Joanna Jurga, neuroarchitektka prowadząca badania nad ludzkimi zmysłami, poczuciem bezpieczeństwa w izolacji w warunkach ziemskich i kosmicznych.

O architekturze z Joanną Jurgą

Joanna Jurga określa się nie tylko architektką wnętrz, ale i projektantką produktu i przestrzeni, innowatorką oraz neuroarchitektką i designerką synestetyczną. Jak zapowiadają organizatorzy, jej wykład w najmniejszym stopniu nie pokryje się z klasycznym spektrum tematów na co dzień konotowanych z pojęciem architektury. Joanna Jurga prowadzi badania nad ludzkimi zmysłami, poczuciem bezpieczeństwa w izolacji w warunkach ziemskich i kosmicznych oraz nad tym, jak je implementować w architekturze, urbanistyce i projektowaniu wnętrz, by poprawić jakość życia w ograniczonej przestrzeni. W swoich badaniach stara się przenieść wnioski z obserwacji prowadzonych w branży kosmicznej, gdzie astronauci żyją w warunkach skrajnej izolacji, do życia codziennego.

Uczy, jak kształtować przestrzeń prywatną i publiczną, by służyła ludziom i wywierała na nich pozytywny wpływ, bada także, jak odbieramy przestrzeń wszystkimi zmysłami – nie tylko wzrokiem. Bliski jest jej również temat proekologicznych rozwiązań i zapobiegania globalnemu ociepleniu. Spotkanie z architektką odbędzie się 8 marca o godzinie 18.00 w Pawilonie Wystawowym na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, ale transmitowane będzie także na profilu A-Akademii na FB. Aby wziąć udział w wydarzeniu na żywo należy wypełnić ankietę.

W ramach cyklu gośćmi byli dotąd m.in. Zbigniew Maćków, Fernando Menis, Allan Starski, niemiecki architekt Eike Becker, Roger Riewe, Vicente Guallart czy Brytyjczyk Philip Beesley.

Polska Izba Inżynierów Budownictwa ma już 20 lat! W 2022 roku Polska Izba Inżynierów Budownictwa obchodzi 20-lecie swojej działalności. To jeden z najmłodszych samorządów zawodowych w Polsce, ale i najliczniejszych – zrzesza blisko 120 tys. osób.
Czerwony Pałac: pokaz filmu Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej Już wkrótce startuje festiwal „Film i miasto” vol. 4. W ramach przeglądu pokazany zostanie dokument „Czerwony Pałac” według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej z 1992 roku. O osławionym darze Stalina dla Warszawy opowiadają w filmie m.in. Tadeusz Barucki, Czesław Bielecki, Magdalena Staniszkis, Przemysław Szafer i Henryk Drzewiecki.
10. urodziny OKK design! 28 czerwca po pandemicznej przerwie na Mysią 3 wraca cykl spotkań OKK! design. To już 10. edycja wydarzenia. W programie m.in. dyskusje z udziałem architektów, architektów wnętrz i dziennikarzy.
MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej W 2020 roku Maćków Pracownia Projektowa obchodziła swoje 25-lecie. W Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę podsumowującą dotychczasowy dorobek biura.
Helena Kurcyusz: wymyślając miasta na nowo Helena Kurcyusz przez wiele lat była nie tylko główną urbanistką województwa szczecińskiego, ale też animatorką życia kulturalnego w regionie. Postać architektki przypomina nowa wystawa w Muzeum Historii Szczecina. Ekspozycji towarzyszą wykłady i spacer kuratorski.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.