Architektura MuratorWydarzeniaO architekturze z Joanną Jurgą

O architekturze z Joanną Jurgą

Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na kolejny wykład z cyklu „O Architekturze”. Tym razem gościem spotkania będzie Joanna Jurga, neuroarchitektka prowadząca badania nad ludzkimi zmysłami, poczuciem bezpieczeństwa w izolacji w warunkach ziemskich i kosmicznych.

O architekturze z Joanną Jurgą

Joanna Jurga określa się nie tylko architektką wnętrz, ale i projektantką produktu i przestrzeni, innowatorką oraz neuroarchitektką i designerką synestetyczną. Jak zapowiadają organizatorzy, jej wykład w najmniejszym stopniu nie pokryje się z klasycznym spektrum tematów na co dzień konotowanych z pojęciem architektury. Joanna Jurga prowadzi badania nad ludzkimi zmysłami, poczuciem bezpieczeństwa w izolacji w warunkach ziemskich i kosmicznych oraz nad tym, jak je implementować w architekturze, urbanistyce i projektowaniu wnętrz, by poprawić jakość życia w ograniczonej przestrzeni. W swoich badaniach stara się przenieść wnioski z obserwacji prowadzonych w branży kosmicznej, gdzie astronauci żyją w warunkach skrajnej izolacji, do życia codziennego.

Uczy, jak kształtować przestrzeń prywatną i publiczną, by służyła ludziom i wywierała na nich pozytywny wpływ, bada także, jak odbieramy przestrzeń wszystkimi zmysłami – nie tylko wzrokiem. Bliski jest jej również temat proekologicznych rozwiązań i zapobiegania globalnemu ociepleniu. Spotkanie z architektką odbędzie się 8 marca o godzinie 18.00 w Pawilonie Wystawowym na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, ale transmitowane będzie także na profilu A-Akademii na FB. Aby wziąć udział w wydarzeniu na żywo należy wypełnić ankietę.

W ramach cyklu gośćmi byli dotąd m.in. Zbigniew Maćków, Fernando Menis, Allan Starski, niemiecki architekt Eike Becker, Roger Riewe, Vicente Guallart czy Brytyjczyk Philip Beesley.

Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Walka o ulice: nowa edycja festiwalu Warszawa w Budowie Tematem nadchodzącej edycji festiwalu Warszawa w Budowie będzie funkcjonowanie ulicy w różnych formach i odsłonach. Przyjrzymy się współczesnej rewolucji w budowie miast: sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej i ograniczaniu roli samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej – zapowiada Jan Mencwel, jeden z kuratorów tegorocznej edycji.
Warsztaty projektowe nie tylko dla architektów Jak projektować miasta sprawiedliwe płciowo? Jak powtórnie używać materiałów? Jak tworzyć przestrzenie spotkań różnych użytkowników i różnych gatunków? Wrocławski SARP zaprasza młodych entuzjastów do udziału w warsztatach projektowych w ramach 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA.
A to Polska właśnie: pokaz filmów i dyskusja z udziałem Ewy P. Porębskiej, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Michała Dudy Dwa filmowe dokumenty, „Zawód Architekt” i „Czerwony Pałac”, zrealizowane w 1992 i 1993 roku według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla TVP, staną się punktem wyjścia do rozmowy o specyfice polskiego projektowania, którego nieodłącznym elementem wydaje się bardziej lub mniej kontrolowany chaos. W dyskusji moderowanej przez dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu Michała Dudę udział wezmą  Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, oraz Aleksandra Stępień-Dąbrowska, historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury.
Living Contrasts w Warszawie: podsumowanie wydarzenia 22 września w warszawskim Instytucie Energetyki odbyła się kolejna część europejskiego programu Living Contrasts organizowanego przez firmę Trilux. Święto światła i spotkanie inwestorów, architektów oraz projektantów oświetlenia. Głównym tematem wydarzenia było światło jak element osiągania celów zrównoważonego biznesu. Jakie wnioski wybrzmiały podczas paneli i co ma do powiedzenia światło w czasach kryzysu energetycznego? Podsumowujemy wydarzenie.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. W warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.